Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na zahradě má stíhačky z Ruska. Stroje chce ukazovat v muzeu

  8:23
Jako malý pozoroval David Formánek na balkoně letadla z českobudějovického letiště. Nadšený sběratel si nakonec splnil svůj sen a založil letecké muzeum, kde má stíhačky ze 60. a 70. let minulého století.

Když čeká návštěvu, nemusí dlouho vysvětlovat cestu. Při průjezdu malou obcí Libořezy na Jindřichohradecku je nemožné přehlédnout dvě velké stíhačky, které stojí na jedné ze zahrad za domem.

Je sobotní odpoledne a David Formánek tráví čas jako obvykle. Sedí na trupu stíhačky MIG-19 a pracuje. „Mašina několik desítek let hnila, takže je ve velmi špatném stavu,“ líčí na úvod 38letý Formánek. O víkendu se sešel s kamarády a nadšenci, kteří mu s rekonstrukcí stíhačky pomáhají. Práce je čeká ještě spousta.

„Stroj teď upravujeme a čistíme. Celé jsme to museli umýt a teď se snažíme vyřešit, jak se bude povrch obnovovat a konzervovat. Postupně se snažíme dostat do všech technických otvorů a povolovat veškeré šrouby,“ popisuje Formánek.

S kolegy už se dostali pod kokpit, k motorům nebo do prostorů radarů, což jsou nejdůležitější místa pro renovaci. Společně mají v plánu nejdříve opravit povrch a vnitřek letadla.

Obnovení do letového provozu? Nemožné

„Odstraňujeme korozní nános, který tam za dlouhé roky vznikl. Musíme to rozhýbat, například kabina nešla vůbec otevřít. Zároveň zjišťujeme, co by se dalo dělat dál. V co nejkratší době chceme přesunout křídla, aby měli lidé ucelenou představu o tom, jak stíhačka vypadala,“ komentuje práce 43letý Marek Kotrč.

Sám je vyučeným leteckým mechanikem. Teď ale pracuje jako technický pracovník na Temelíně a letadla má už jen jako koníček. Stroj, na němž s Davidem Formánkem a dalšími nadšenci pracuje, má za sebou poměrně krátkou aktivní historii.

Vyroben byl na konci roku 1962 v Sovětském svazu. Odtud přeletěl do Českých Budějovic, kde sloužil do roku 1966. Stíhačka poté působila v plzeňských Líních a dosloužila v roce 1972. Její životnost je ale až třicet let. Celkem nalétala 850 hodin.

„Skončila někde na pomníku. Poté se veškeré podobné techniky zbavovalo, takže někde hnila a nikdo se o ni nestaral,“ popisuje příběh stroje David Formánek. Podle něj je obnovení do letového provozu v podstatě nemožné.

Inspirují ho britská muzea

To ale sběratel nemá v plánu. Na své zahradě ji chce uvést do takového stavu, aby se dala vystavovat. V Libořezech proto plánuje postavit halu. Stavět by se mohlo už příští rok a objekt vznikne přímo na zahradě. „Chceme tam vytvořit takovou pavlač, ze které lidé uvidí obě tyhle krásky,“ usmívá se David Formánek a ukazuje na druhý stroj, stíhačku MIG-21.

V Libořezech by rád vytvořil britský styl muzea. „Máme to postavené na dobrovolnictví. Mělo by to být místo, kam budou chodit pracovat lidé dobrovolně. Veškeré peníze by pak šly do mašin místo do lidí. Už máme web, letos asi začneme prodávat trička. Lidé už sem jezdí, dnes jsme tu měli skupinku cyklistů,“ vypráví s nadšením sběratel.

Kolem něj právě pobíhají jeho syn a další děti, které sem přijely se svými tatínky. Sám David Formánek má syna a další dítě s manželkou čekají. „Je to lepší, než kdyby hrál automaty, vysedával na pivu po restauracích nebo se zabíjel někde na motorkách. Jsou mnohem horší mužské neřesti. Letadla jsou tak velká, že ho drží doma na zahradě a naštěstí na zemi. Lehce ho pak odvolám od práce k dětem či domácím pracím,“ směje se 38letá Jana Formánková.

Nevadí jí ani turisté, kteří si sem začínají nacházet cestu. Letecké muzeum Libořezy vzniklo na podzim loňského roku, a tak už nyní Formánek zve zájemce, kteří by si chtěli prohlédnout obě stíhačky.

Druhý stroj je na první pohled v podstatně lepším stavu než první. I on pochází z Ruska. Vyrobený byl v Moskvě v roce 1976. Stíhačka létala do roku 2004. David Formánek ji koupil od společnosti Excalibur Army. Původně o ni měl zájem francouzský sběratel. Nakonec ale od jednání odstoupil a byl na řadě Formánek.

Největší problém je slunce a déšť

„Letadlo je plně funkční a letuschopné. Teď ale není schopné letu, aby se zachovalo v co nejlepším stavu. Největší problém je samozřejmě sluníčko a déšť, i proto potřebujeme halu. Dvakrát ročně musíme dělat povrchovou konzervaci olejem,“ líčí Formánek.

Prací na letadlech tráví velkou část svého času po zaměstnání i během víkendů. „Mám sedět v hospodě, kouřit a pít? To by mě nebavilo. Chci tady něco zanechat pro další generace,“ usmívá se.

Jeho cílem je zachraňovat techniku a ukazovat ji veřejnosti. Přeje si, aby si děti mohly prohlédnout historické stroje, protože všechny postupně mizí. Zatímco mluví o odkazu potomkům, prohání se mu jich po zahradě hned několik. Ukrývají se v útrobách letadel a užívají si sobotního odpoledne.

Sám David Formánek se k vášni dostal jako malý kluk. Když se narodil, bydlel se svými rodiči v Rožnově v Budějovicích nedaleko letiště. Jako malý pozoroval z balkonu vzlétávat a přistávat letadla a pohled na ně ho fascinoval.

V devíti letech začal modelařit a jeho celoživotním snem bylo mít vlastní letadlo. Když ho nakonec získal, rozhodl se posunout plány dál.

„Chtěl jsem z toho udělat veřejnou věc. Vítáme každého, kdo přijde a bude se chtít podívat. Budeme rádi i za jakýkoliv příspěvek. Na webu www.leteckemuzeumliborezy. cz máme číslo účtu, kam nám mohou lidé posílat peníze. Pokud nám někdo bude chtít poskytnout jakoukoliv pomoc, je nejlepší ta finanční. Zájemci ale mohou klidně přijet a pracovat s námi. Jsme rádi za cokoliv,“ dodává David Formánek.

Autor:
  • Nejčtenější

Syny mlátil, dcery znásilňoval. Po zabití tyranského mlynáře nikdo neuronil slzu

26. května 2024

Premium Mlynářský syn už nemohl vydržet kruté zacházení svého otce s mladšími sourozenci a po krátké...

Hromadné propouštění v Zetoru. Z 300 zaměstnanců skončí víc než polovina

23. května 2024  10:22

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pardubice mají klid, Zlín po prohře zůstává na dně. Rozhodne poslední kolo

19. května 2024  16:29,  aktualizováno  20:13

O přímém sestupujícím z Fortuna ligy se rozhodne v závěrečném dějství nadstavbové části. Nejhorší...

Prodavač si ve stánku zapojil svůj terminál, řeznictví okradl o sedm milionů

21. května 2024  14:29

Mezi milionáře se svojí zlodějskou pílí vypracoval muž z Tachova, který podle policie...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Boháčům z Budějovicka prodávali kadeřníci kokain ve velkém, vozili ho z Prahy

20. května 2024  14:56

Kriminalisté zadrželi tři muže, kteří distribuovali kokain z Prahy do Českých Budějovic, kde ho...

Syny mlátil, dcery znásilňoval. Po zabití tyranského mlynáře nikdo neuronil slzu

26. května 2024

Premium Mlynářský syn už nemohl vydržet kruté zacházení svého otce s mladšími sourozenci a po krátké...

Bellarie změnila při rekonstrukci barvu, teď ji po letech znovu otevřou lidem

26. května 2024  9:15

Rokokový letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově změnil barvu. Po náročné...

Zdaleka nejsme zachránění, shodují se karvinský Ciupa a budějovický Králik

25. května 2024  21:43

Na barážových příčkách se po výhře fotbalistů MFK Karviná nad Dynamem České Budějovice 1:0 udržela...

Karviná - České Budějovice 1:0, rozhodl Budinský, oba týmy jdou do baráže

25. května 2024  20:07

Karvinští fotbalisté do baráže o účast v příštím ročníku první ligy půjdou v dobré náladě. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...