VIDEO: Podle místních led drží, tak se jezdí. Zamrzlé Lipno křižují auta

  9:32aktualizováno  9:32
Stovky řidičů využívají zamrzlou hladinu Lipenské přehrady, aby ušetřili čas. Ve dnech, kdy se oteplí, tak ale velmi riskují. O tom, jestli je cesta bezpečná, „rozhodují“ především místní.

Auto s dvěma dospělými, třemi dětmi a kufrem plným lyžařského vybavení zrychlí, na zledovatělém povrchu lehce klouzne, ale během krátké chvíle už je v Bližší Lhotě na silnici. Všem uvnitř se očividně uleví. Pak zaduní motor a vůz uhání za prosluněným dnem stráveným na sjezdovce.

Neuběhne ani minuta a na zledovatělé Lipenské přehradě se v dálce objevují další světla automobilů. Scénář se opakuje.

V jednu chvíli vyjíždí z Horní Plané na led i tři auta najednou. Když dorazí na druhou stranu přehrady, jedna z cestujících si oddychne.

„Co vám budu povídat, bála jsem se hodně. Dost se mi ulevilo,“ přiznává usměvavá maminka, která vyrazila na Šumavu s rodinou. Na zadních sedačkách se zubí dvě děti.

„V penzionu nám to doporučili. Prý je to bezpečné. Cestu zpátky si ale rozmyslíme. Uvidíme, jaké bude počasí,“ přidává otec a hlavou nejistě pokyvuje k modré obloze a slunci nad ledovou plochou.

Fotogalerie

Zatímco rodina ze západu Čech, která sem přijela na dovolenou, odjíždí, z Horní Plané vyrážejí další a další automobily. Během půl hodiny jich zde projedou zhruba tři desítky. Led tady o víkendu dosahoval tloušťky okolo 20 centimetrů.

Žádný systém, který by určoval, jestli je bezpečné zkratku do obce Bližší Lhota využít, není. Starají se o něj místní.

„Lidé, kteří žijí na druhé straně, už citem poznají, jestli je vhodné na led vyjet. Jakmile se objeví první stopy od auta, tak se přidávají ostatní,“ líčí starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Řidiči přejetím zamrzlého Lipna ušetří při cestě jedním směrem 20 kilometrů a dobrou půlhodinku, než kdyby jeli přes Novou Pec.

Jet po ledě není trestné

Na rady místních vsadila o víkendu i řada turistů s registračními značkami z různých koutů republiky. Jízdou přes led si nejen oni krátí trasu o několik desítek kilometrů.

„Je to pevné, nebojíme se. Místní nám řekli, že je to v pohodě a nemusíme se bát. Kdo jiný by to měl vědět lépe,“ usmívá se z plně naloženého SUV muž z Jihlavska, který na Šumavu vyrazil s manželkou a třemi dětmi.

Nejen turisté si však neuvědomují, jak velké nebezpečí jim může hrozit. „Lidé volají na naše obvodní oddělení v Horní Plané a ptají se, jestli mohou led přejet. Zakázané to není, ale dostanou upozornění, že tam vyrážejí na vlastní nebezpečí. Nedoporučujeme to a v době oblevy už vůbec ne,“ říká policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.

Právě v sobotu ráno teploměr ukazoval hodnoty okolo nuly až tří stupňů Celsia a navíc svítilo slunce. Ani to ale řidiče neodradilo.

„Podle kolegů z Horní Plané tudy v době lyžařské sezony projedou i stovky aut denně,“ popisuje Uhlířová.

Za samotný vjezd na přehradu pokuta nehrozí. Kdyby se ale pod některým z aut led probořil, může dotyčný dostat pokutu v řádu desítek tisíc korun za únik provozních kapalin do vody.

Auta chvíli plavou

Nehody se tu nestávají často. Podle hasičů v průměru jednou za tři roky. „Doporučujeme ale, aby na led auta nevyrážela nikdy. Když jdou teploty v noci nad nulu, je to extrémně nebezpečné pro člověka, natož pro auto,“ varuje mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Na ledě se může kdykoliv objevit trhlina. Hrozí také takzvaný dvojitý led.

Když se led prolomí, vypadá to tak, že nejprve propadne přední náprava a lidé mají čas z něj vystoupit. „Vozidlo navíc nejdřív plave díky vzduchové bublině. Když nejdou otevřít dveře, snažím se použít okno a dostat se na led,“ radí šéf českokrumlovských vodních záchranářů Milan Bukáček.

Podle něj je také důležité jet rozumnou rychlostí od 20 do 30 kilometrů v hodině. Nedoporučuje také, aby jela dvě auta v těsné blízkosti za sebou.

Při sobotním prosluněném ránu si s podobnými radami spousta řidičů nelámala hlavu. Z Horní Plané vyjížděli i po třech a rychlost také neřešili. Kromě této trasy využívají i zkratku přes led z Frymburka do Frýdavy.

„Co na to říct. Riskantní je i chodit po silnici. Pro lidi, kteří si jedou nakoupit nebo k doktorovi, je to za cestu ušetření 40 kilometrů. Osobně jsem tudy letos nejel a nevím, jestli pojedu,“ přemítá starosta Hůlka.

Během nadcházejících dnů meteorologové předpovídají mráz, takže oblíbenou zkratku budou řidiči asi využívat dál. V momentě, kdy se oteplí, by ale měli cestu přes Lipno pečlivě zvážit.

Auta si zkracují cestu mezi Horní Planou a Bližší Lhotou.

Auta si zkracují cestu mezi Horní Planou a Bližší Lhotou.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Autor:

Nejčtenější

Na svůj rodný kraj myslím každý den, říká Král Šumavy. Je mu 95 let

Josef Hasil v uniformě Sboru národní bezpečnosti.

Před 95 lety se narodil Josef Hasil. Legendární Král Šumavy dosud žije v řadovém domku na předměstí Chicaga ve...

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Obec Plav se těší na ochranu před Malší, ale musí tři roky počkat

V srpnu 2002 poničila voda v Plavu 34 domů.

Obec Plav na Českobudějovicku ležící při Malši má naději, že bude mít konečně kompletní ochranu proti velké vodě....

Hejtmanství již poněkolikáté hledá partnera pro letiště v Budějovicích

Společnost už dokončuje terminál pro cestující v Plané. Na ranveji se také...

Zatímco na Letišti České Budějovice vrcholí modernizace za půl miliardy korun, Jihočeský kraj pro něj chce znovu hledat...

Pro osmiletého lyžaře se zlomenou nohou letěl na Lipno vrtulník

Pro chlapce se zlomenou nohou musel na Lipno přiletět vrtulník

Při lyžování v lipenském skiareálu se vážně zranil osmiletý chlapec. Zlomil si nohu a do nemocnice ho transportoval...

Hyundai Kona 1.0 T-GDI 2018 ·
Hyundai Kona 1.0 T-GDI 2018 ·

r.v. 2018, naj. 11 132 km, benzín
430 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz