Na jihu Čech přibylo kulturních památek, první mají v Českých Velenicích

  • 0
Na jihu Čech přibylo třináct nových kulturních památek za posledních sedm měsíců. Patří mezi ně židovské hřbitovy, selské usedlosti nebo kamenný mostek. Vůbec první kulturní památku má město České Velenice. Stal se jí kostel svaté Anežky České.

„Status kulturní památky přináší větší šanci získat na obnovu peníze z dotací a vlastníkovi zaručuje bezplatnou pomoc od památkářů,“ upozornila Kateřina Voleská z Národního památkového ústavu (NPÚ).

Kostel svaté Anežky České byl postaven v roce 1935 podle projektu pražského architekta Václava Pilce.

Nové kulturní památky na jihu Čech

„České Velenice jsou poměrně mladé město, byly založeny až v roce 1920 sloučením tří obcí,“ uvedl památkář Jakub Drozda. Upřesnil, že kostel je cenným a dochovaným příkladem meziválečné architektury. Doplňuje ho anglický park, který vybudovali společně s kostelem a je nyní také památkou.

„Stavby v pohraničí byly za minulého režimu na okraji zájmu památkové péče, stejně jako památky sakrální. Navíc se kostel řadí mezi objekty moderní architektury, kterých nalezneme ve fondu Jihočeského kraje také poskrovnu,“ připomněl Drozda.

Šest židovských hřbitovů

Na seznamu je nově také šest židovských hřbitovů, završila se tím jejich více než rok trvající dokumentace. Teď je kulturní památkou všech 48 zachovaných židovských hřbitovů v celém Jihočeském kraji.

„U nově prohlášených jsme navíc detailně zdokumentovali všechny stávající náhrobky včetně nápisů. Mnohdy je to jediný pramen k poznání zaniklých židovských obcí,“ řekla Jana Štorková z NPÚ v Českých Budějovicích s tím, že na práci o hřbitovech se podílela historička Blanka Rozkošná, která se specializuje na židovské památky a kulturu Židů v Čechách.

Mezi nově zařazenými objekty vyniká dvůr Branovice patřící k obci Dobšice nedaleko Týna nad Vltavou. Jedná se o původní šlechtické sídlo z první poloviny 16. století.

Přehled nových památek

  • Židovské hřbitovy v Rožmberku nad Vlt., Českém Krumlově, Nové Bystřici, Třeboni, Protivíně a Prudicích u Nemyšle na Táborsku
  • Dvůr Branovice v Dobšicích u Týna nad Vltavou
  • Kostel sv. Anežky České v Českých Velenicích
  • Usedlost v Sedlici na Strakon.
  • Pomník padlým na vojenském hřbitově v Písku
  • Kamenný mostek v Pěčíně na Českobudějovicku
  • Stodola v Klečatech číslo 12 na Táborsku
  • Hospodářské stavby v areálu fary ve Strunkovicích nad Blanicí na Prachaticku

Areál obytných a hospodářských budov je podle památkářů cenný zejména díky dochovanému historickému uspořádání, a to i přes to, že obytnou tvrz později přebudovali na sýpku. Součástí je renesanční zahrada obklopená ohradní zdí s fragmenty sgrafitové výzdoby.

„Objekt má i zásadní urbanistickou a krajinotvornou hodnotu,“ upozornila Štorková. Současný majitel jednotlivé budovy dvora postupně opravuje.

Na vojenském hřbitově v Písku se nachází pomník padlým hrdinům c. a. k. 11. pěšího pluku. Je zhotoven z umělého kamene a má podobu takzvaného klečícího génia.

„Pomník je jedním z prvních odhalených pomníků k událostem první světové války v Čechách,“ řekl Drozda. Jde o umělecky hodnotnou práci mladého sochaře Františka Žemličky, který byl v době, kdy na pomníku pracoval, příslušníkem rakouskouherské armády.

„S největší pravděpodobností se jedná o jedinou dochovanou monumentální plastiku tohoto sochaře,“ sdělil Drozda s tím, že autor byl průkopníkem uměleckého realismu, který dominoval až v polovině 20. století.

V jižních Čechách je přibližně 500 obdobných monumentů, památkově chráněných je pouze dvanáct z nich.