Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. května 2021 Bonifác

Výletů v příhraničí s Rakouskem by mohlo díky pandemii přibývat

  9:51
V blízkosti hranic mají Jihočeši stále spoustu míst k objevování. To platí i pro sousední Horní Rakousko. Tam se snaží turisty přivést Jitka Zikmundová, která pracuje pro místní centrálu cestovního ruchu. „Řada přeshraničních projektů, jako je třeba Linecká stezka, je na to připravená. Musíme toho využít,“ hodnotí.

Jitka Zikmundová působí v Oberösterreich Tourismus, což je hornorakouská obdoba Jihočeské centrály cestovního ruchu. Na starosti má hlavně český trh. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Co byste Jihočechům doporučila v Horním Rakousku a okolí k výletu či dovolené?
V první řadě rozhodně Linec, kterým lidé spíše projíždějí. Je to ale zelené, kulturní a dynamické město. Letos asi naposledy hostí výstavu Höhenrausch, při níž jsou k vidění na střechách různých domů v centru zajímavé instalace. Podíváte se třeba do lodi klášterního kostela, odkud je skvělý výhled na město. Nedaleko je městečko Enns na Dunaji, bývalé sídlo římské legie. Necelé dvě hodiny od Budějovic jsou pak termální lázně Vitalwelt, o nichž řada Čechů neví.

Když zůstaneme v Linci, dá se tam ubytovat a vyrážet odtud za zajímavými místy do okolí?
Určitě. Je možné si zakoupit pobyt včetně karty Linz-Card, která otevírá dveře do místních galerií, muzeí, funguje na veřejnou dopravu, ale umožňuje také slevu na některé výlety po okolí nebo projížďku lodí po Dunaji.

Linec

Centrum rakouského Lince

Když naznačujete, že některá místa Češi vůbec neznají, zvyšuje se jejich počet v Horním Rakousku a okolí?
Žijeme vedle sebe, někteří za hranicemi pracují či studují, ale známe se málo. Jinak počet hostů z Čech v Horním Rakousku se v posledních letech výrazně zvýšil, v roce 2019 jsme zaznamenali přes 260 tisíc přenocování českých hostů. S ohledem na dnešní situaci si přeji brzký návrat k tomuto číslu.

Jitka Zikmundová

(50 let)

Pochází z Vysočiny, ale od 90. let žije v Jihočeském kraji. Vystudovala mimo jiné Univerzitu Salcburk. Později pracovala v Českokrumlovském rozvojovém fondu, rakouské cestovní kanceláři Eurotours International a byla i ředitelkou zahraničních zastoupení CzechTourism ve Vídni a Berlíně. Nyní přes čtyři roky působí v Oberösterreich Tourismus, což je hornorakouská obdoba Jihočeské centrály cestovního ruchu. Na starosti má hlavně český trh.

Stojí vůbec Horní Rakousko o klientelu z Česka?
Samozřejmě. V příhraničí ale Češi netráví delší dobu; je to i tím, že nabídka je dost podobná ve srovnání s tou u nich doma. Ta atraktivita začíná Lincem, který považuji za jedno z nejatraktivnějších měst v okolí 200 kilometrů. Když půjdeme dál, tak si uvědomíme, že Čechy samozřejmě lákají Alpy a křišťálová jezera. Většina této klientely proto jezdí spíš na jih od Dunaje. V blízkém příhraničí jsou to hlavně výlety. Těch by ale určitě mohlo být daleko víc.

Když se to pokusíme otočit, je naopak Jihočeský kraj atraktivním regionem pro Rakušany?
Je atraktivním, ale domnívám se, že příliš není v jejich celkovém povědomí. Trhu, jako je rakouský, je třeba se pravidelně věnovat.

Jak Rakušany přilákat?
Rakouský turista je poměrně náročný na kvalitu a citlivý na poměr cena a výkon. Je to velmi kulturní člověk, chce mít servis a pozornost. Určitě na něj platí, když mu při odjezdu poděkujete nebo dáte nějakou maličkost, zkrátka mu věnujete pozornost. Teď mluvím hlavně o lidech ve středním věku. Nejnovější studie uvádějí, že v téhle covidové době je kladen větší důraz na osobní zkušenost a doporučení, což právě s tímhle souvisí. Je třeba na to myslet.

Máte pocit, že s ohledem na pandemii bude teď příhraniční cestovní ruch intenzivnější?
Bude, pokud pro to něco uděláme. Musíme ten trend příhraničního cestování zachytit, což platí pro obě strany. Co jsou aktuální požadavky? Chci vidět přírodu, poznat místa, kde nejsou masy lidí, odnést si nějaký zážitek, nebo ochutnat regionální gastronomii. Mimochodem odborníci se shodují, že většina lidí letos bude cestovat doma, nebo pojede do sousední země. Studie rakouského trhu zmiňuje mezi preferovanými destinacemi Maďarsko a Česko. Je třeba toho využít. Řada přeshraničních projektů, jako třeba Linecká stezka nebo Zemská cesta (hrady na Malši) jsou připravené.

Například Jihočeská centrála cestovního ruchu počítá s tím, že se v případě zahraničí zaměří právě na sousední země. Je to v Rakousku stejné?
Rozhodně, v oboru se s tím počítá. I odborníci říkají, že regiony budou na trhu bojovat o stejný kus koláče. Já osobně budu chtít, aby čeští hosté přijeli do Horního Rakouska. Budu hledat možnosti spolupráce s českými partnery. Umím si představit, že host, který jezdí pravidelně na týdenní dovolenou na Lipensko, vyrazí na výlet právě do Lince a užije si tam den.

Umím si představit, že host, který jezdí pravidelně na týdenní dovolenou na Lipensko, vyrazí na výlet právě do Lince a užije si tam den.

Jitka Zikmundová

Vnímáte při vaší práci nějaké překvapivé dopady pandemie?
Už jsem zmínila, že bude větší důraz na osobní doporučení. Pak dojde také k velkému posunu v informovanosti. Lidé chtějí cestovat, ale budou mít větší potřebu vědět, co je na daném místě čeká. Komunikace nebude jen o počasí a atraktivitách, ale i o tom, jaké jsou na daném místě podmínky příjezdu, co je zajištěné třeba z pohledu hygienických opatření, ale také se budou řešit stornovací podmínky. Kdo nabídne kulantní a flexibilní možnosti storna, bude mít větší konkurenční výhodu.

Myslíte si, že půjdou dolů ceny ubytování na rakouské straně?
Určitě ne, protože prioritou je udržení kvality těchto služeb. Když ji chcete udržet, musíte mít kvalitní personál a poskytovat tu stabilní přidanou hodnotu.

Už víte vy, kam pojedete na dovolenou?
V létě to asi nechám na poslední chvíli. Pokud to ale situace umožní, tak pojedu na konci dubna aspoň na tři dny do oblasti Pyhrn-Priel v Horním Rakousku, kam se jezdím dívat na sady kvetoucích hrušní. Je to nádherné. Když nad tím přemýšlím, napadá mě jedno srovnání Česka a Rakouska, z něhož nevycházíme dobře.

Jaké to je?
Je třeba něco udělat s nepořádkem a celkovým veřejným prostorem. Na ulicích, podél cest jsou rozházené odpadky a špína. Je třeba se zaměřit na ten první dojem a starat se o krajinu, ať už to je město, nebo příroda. To totiž žádná internetová kampaň nezachrání. I tohle je totiž součást značky. Rozdíl těchto dvou zemí je na první pohled zjevný.

Vy kvůli práci jezdíte do Lince. V Budějovicích se toto město často vnímá jako vzor. Myslíte, že mají potenciál se mu přiblížit?
Bezpochyby. Budějovice mohou být velmi autentické. Unikátní je například soutok řek, který by přilákal spoustu lidí, což už se v určité míře děje. Stále mám také pocit, že město dostatečně nežije s velkou světovou značkou, kterou je Budějovický Budvar. Je to historie i budoucnost a vidím tam paralelu s ocelárnami v Linci, které tohle rakouské město pomohly nastartovat. Dnes se tam mimochodem jezdí na exkurze, před covidem to bylo ročně 70 až 80 tisíc lidí. Podílí se i na řadě společenských akcí a jsou součástí nové éry Lince.

Autor:
  • Nejčtenější

Chlapec se spřátelil s vránou. Ta nakonec musela do záchranné stanice

Kdyby to byl scénář filmu, mohl by z něj být kasovní trhák. Příběh o nevšedním přátelství malého chlapce a vrány ale...

Řidiči začal za jízdy hořet vůz za milion a půl, plameny auto zcela zničily

Na silnici nedaleko Plané nad Lužnicí vzplálo za jízdy osobní BMW. Požár uhasili až přivolaní hasiči. Řidič stihl...

Zoo o víkendu praskaly ve švech. Nápor lidí nezvládala doprava

Zoologické zahrady napříč Českem přilákaly v neděli davy návštěvníků. Před areály se tvořily fronty, doprava v okolí...

Exekutoři vtrhli do azylového domu, případ z Jindřichohradecka prověří komora

Dvojice exekutorských vykonavatelů vnikla nevybíravým způsobem do azylového domu Rybka v Studené na Jindřichohradecku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Náraz do stromu sešrotoval předek auta, mladý řidič zemřel na místě

Tragická nehoda se stala dopoledne na Českokrumlovsku. Mladý řidič s vozem Volkswagen Passat vyjel ze silnice a narazil...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Provoz privátů vynesl ženám miliony, dívky na sex vozily přes půl republiky

Českobudějovičtí kriminalisté zadrželi a obvinili dvě ženy, které si poskytováním a zprostředkováním erotických služeb...

Českobudějovická Severní spojka může být v roce 2025, brzdí ji výkup pozemků

V Českých Budějovicích se má výrazně posunout příprava Severní spojky mezi Globusem a Pražskou třídou. Silnice, o které...

Budějovice slaví výročí návratu trolejbusů, městem projely historické vozy

Na začátku května 1991 začala českobudějovická hromadná doprava opět využívat trolejbusy. Nyní má síť trolejí ve městě...

Žena chtěla v chatě uhasit požár a omdlela, zachránili ji policisté

Policisté z Veselí nad Lužnicí zachránili nad ránem život ženě, která omdlela v hořící chatě za městem. Naštěstí před...

Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem
Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem

Hledáme 15 maminek, které s námi otestují BIO Ochranný krém s měsíčkem na opruzeniny od francouzské značky TIDOO.

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...