Úterý 18. května 2021, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. května 2021 Nataša

Výletů v příhraničí s Rakouskem by mohlo díky pandemii přibývat

  9:51
V blízkosti hranic mají Jihočeši stále spoustu míst k objevování. To platí i pro sousední Horní Rakousko. Tam se snaží turisty přivést Jitka Zikmundová, která pracuje pro místní centrálu cestovního ruchu. „Řada přeshraničních projektů, jako je třeba Linecká stezka, je na to připravená. Musíme toho využít,“ hodnotí.

Jitka Zikmundová působí v Oberösterreich Tourismus, což je hornorakouská obdoba Jihočeské centrály cestovního ruchu. Na starosti má hlavně český trh. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Co byste Jihočechům doporučila v Horním Rakousku a okolí k výletu či dovolené?
V první řadě rozhodně Linec, kterým lidé spíše projíždějí. Je to ale zelené, kulturní a dynamické město. Letos asi naposledy hostí výstavu Höhenrausch, při níž jsou k vidění na střechách různých domů v centru zajímavé instalace. Podíváte se třeba do lodi klášterního kostela, odkud je skvělý výhled na město. Nedaleko je městečko Enns na Dunaji, bývalé sídlo římské legie. Necelé dvě hodiny od Budějovic jsou pak termální lázně Vitalwelt, o nichž řada Čechů neví.

Když zůstaneme v Linci, dá se tam ubytovat a vyrážet odtud za zajímavými místy do okolí?
Určitě. Je možné si zakoupit pobyt včetně karty Linz-Card, která otevírá dveře do místních galerií, muzeí, funguje na veřejnou dopravu, ale umožňuje také slevu na některé výlety po okolí nebo projížďku lodí po Dunaji.

Linec

Centrum rakouského Lince

Když naznačujete, že některá místa Češi vůbec neznají, zvyšuje se jejich počet v Horním Rakousku a okolí?
Žijeme vedle sebe, někteří za hranicemi pracují či studují, ale známe se málo. Jinak počet hostů z Čech v Horním Rakousku se v posledních letech výrazně zvýšil, v roce 2019 jsme zaznamenali přes 260 tisíc přenocování českých hostů. S ohledem na dnešní situaci si přeji brzký návrat k tomuto číslu.

Jitka Zikmundová

(50 let)

Pochází z Vysočiny, ale od 90. let žije v Jihočeském kraji. Vystudovala mimo jiné Univerzitu Salcburk. Později pracovala v Českokrumlovském rozvojovém fondu, rakouské cestovní kanceláři Eurotours International a byla i ředitelkou zahraničních zastoupení CzechTourism ve Vídni a Berlíně. Nyní přes čtyři roky působí v Oberösterreich Tourismus, což je hornorakouská obdoba Jihočeské centrály cestovního ruchu. Na starosti má hlavně český trh.

Stojí vůbec Horní Rakousko o klientelu z Česka?
Samozřejmě. V příhraničí ale Češi netráví delší dobu; je to i tím, že nabídka je dost podobná ve srovnání s tou u nich doma. Ta atraktivita začíná Lincem, který považuji za jedno z nejatraktivnějších měst v okolí 200 kilometrů. Když půjdeme dál, tak si uvědomíme, že Čechy samozřejmě lákají Alpy a křišťálová jezera. Většina této klientely proto jezdí spíš na jih od Dunaje. V blízkém příhraničí jsou to hlavně výlety. Těch by ale určitě mohlo být daleko víc.

Když se to pokusíme otočit, je naopak Jihočeský kraj atraktivním regionem pro Rakušany?
Je atraktivním, ale domnívám se, že příliš není v jejich celkovém povědomí. Trhu, jako je rakouský, je třeba se pravidelně věnovat.

Jak Rakušany přilákat?
Rakouský turista je poměrně náročný na kvalitu a citlivý na poměr cena a výkon. Je to velmi kulturní člověk, chce mít servis a pozornost. Určitě na něj platí, když mu při odjezdu poděkujete nebo dáte nějakou maličkost, zkrátka mu věnujete pozornost. Teď mluvím hlavně o lidech ve středním věku. Nejnovější studie uvádějí, že v téhle covidové době je kladen větší důraz na osobní zkušenost a doporučení, což právě s tímhle souvisí. Je třeba na to myslet.

Máte pocit, že s ohledem na pandemii bude teď příhraniční cestovní ruch intenzivnější?
Bude, pokud pro to něco uděláme. Musíme ten trend příhraničního cestování zachytit, což platí pro obě strany. Co jsou aktuální požadavky? Chci vidět přírodu, poznat místa, kde nejsou masy lidí, odnést si nějaký zážitek, nebo ochutnat regionální gastronomii. Mimochodem odborníci se shodují, že většina lidí letos bude cestovat doma, nebo pojede do sousední země. Studie rakouského trhu zmiňuje mezi preferovanými destinacemi Maďarsko a Česko. Je třeba toho využít. Řada přeshraničních projektů, jako třeba Linecká stezka nebo Zemská cesta (hrady na Malši) jsou připravené.

Například Jihočeská centrála cestovního ruchu počítá s tím, že se v případě zahraničí zaměří právě na sousední země. Je to v Rakousku stejné?
Rozhodně, v oboru se s tím počítá. I odborníci říkají, že regiony budou na trhu bojovat o stejný kus koláče. Já osobně budu chtít, aby čeští hosté přijeli do Horního Rakouska. Budu hledat možnosti spolupráce s českými partnery. Umím si představit, že host, který jezdí pravidelně na týdenní dovolenou na Lipensko, vyrazí na výlet právě do Lince a užije si tam den.

Umím si představit, že host, který jezdí pravidelně na týdenní dovolenou na Lipensko, vyrazí na výlet právě do Lince a užije si tam den.

Jitka Zikmundová

Vnímáte při vaší práci nějaké překvapivé dopady pandemie?
Už jsem zmínila, že bude větší důraz na osobní doporučení. Pak dojde také k velkému posunu v informovanosti. Lidé chtějí cestovat, ale budou mít větší potřebu vědět, co je na daném místě čeká. Komunikace nebude jen o počasí a atraktivitách, ale i o tom, jaké jsou na daném místě podmínky příjezdu, co je zajištěné třeba z pohledu hygienických opatření, ale také se budou řešit stornovací podmínky. Kdo nabídne kulantní a flexibilní možnosti storna, bude mít větší konkurenční výhodu.

Myslíte si, že půjdou dolů ceny ubytování na rakouské straně?
Určitě ne, protože prioritou je udržení kvality těchto služeb. Když ji chcete udržet, musíte mít kvalitní personál a poskytovat tu stabilní přidanou hodnotu.

Už víte vy, kam pojedete na dovolenou?
V létě to asi nechám na poslední chvíli. Pokud to ale situace umožní, tak pojedu na konci dubna aspoň na tři dny do oblasti Pyhrn-Priel v Horním Rakousku, kam se jezdím dívat na sady kvetoucích hrušní. Je to nádherné. Když nad tím přemýšlím, napadá mě jedno srovnání Česka a Rakouska, z něhož nevycházíme dobře.

Jaké to je?
Je třeba něco udělat s nepořádkem a celkovým veřejným prostorem. Na ulicích, podél cest jsou rozházené odpadky a špína. Je třeba se zaměřit na ten první dojem a starat se o krajinu, ať už to je město, nebo příroda. To totiž žádná internetová kampaň nezachrání. I tohle je totiž součást značky. Rozdíl těchto dvou zemí je na první pohled zjevný.

Vy kvůli práci jezdíte do Lince. V Budějovicích se toto město často vnímá jako vzor. Myslíte, že mají potenciál se mu přiblížit?
Bezpochyby. Budějovice mohou být velmi autentické. Unikátní je například soutok řek, který by přilákal spoustu lidí, což už se v určité míře děje. Stále mám také pocit, že město dostatečně nežije s velkou světovou značkou, kterou je Budějovický Budvar. Je to historie i budoucnost a vidím tam paralelu s ocelárnami v Linci, které tohle rakouské město pomohly nastartovat. Dnes se tam mimochodem jezdí na exkurze, před covidem to bylo ročně 70 až 80 tisíc lidí. Podílí se i na řadě společenských akcí a jsou součástí nové éry Lince.

Autor:
  • Nejčtenější

Provoz privátů vynesl ženám miliony, dívky na sex vozily přes půl republiky

Českobudějovičtí kriminalisté zadrželi a obvinili dvě ženy, které si poskytováním a zprostředkováním erotických služeb...

Na Českobudějovicku se srazila čtyři auta, sedm zraněných

Tři pozemní posádky záchranářů a vrtulník zasahovaly v sobotu odpoledne u hromadné dopravní nehody čtyř osobních aut v...

Exekutoři vtrhli do azylového domu, případ z Jindřichohradecka prověří komora

Dvojice exekutorských vykonavatelů vnikla nevybíravým způsobem do azylového domu Rybka v Studené na Jindřichohradecku....

Železnou oponu komunisté zaminovali. Munice ale zabíjela hlavně pohraničníky

Premium Před 70 lety padla na tehdejší Československo železná opona. Komunisté se navíc rozhodli, že některé úseky hranice se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teplice - Č. Budějovice 2:0, domácí k záchraně přiblížili Mareček s Moulisem

Tepličtí fotbalisté zvítězili ve 32. kole Fortuna ligy 2:0 nad Českými Budějovicemi a přiblížili se záchraně, navíc...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Nový zákon způsobí stavební boom na Šumavě, obává se vedení parku

Podle Správy NP Šumava s novelou stavebního zákona zesílí tlak developerů. Obce žádné projekty povolit nechtějí....

Na Českobudějovicku se srazila čtyři auta, sedm zraněných

Tři pozemní posádky záchranářů a vrtulník zasahovaly v sobotu odpoledne u hromadné dopravní nehody čtyř osobních aut v...

Železnou oponu komunisté zaminovali. Munice ale zabíjela hlavně pohraničníky

Premium Před 70 lety padla na tehdejší Československo železná opona. Komunisté se navíc rozhodli, že některé úseky hranice se...

Bude rybník kolem Červené Lhoty opět bez vody? Hráz znovu protéká

I letos se možná poštěstí vidět zámek Červená Lhota na vodě jen několika desítkám návštěvníků. Oprava hráze totiž...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

„Rasistická“ rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

Celosvětově známá značka rýže, dosud známá pod názvem Uncle Ben’s, oficiálně změnila jméno. Nyní se bude v regálech...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...