Proti sobě stojí úvahy, zda může státní veřejný zájem k nutnému ukládání radioaktivních odpadů převýšit veřejný zájem dotčených obcí. Ty chtějí mít v rozhodování právo veta.
MF DNES má k dispozici dopis starostů Dřítně, Hluboké nad Vltavou, Olešníka a Temelína. Svorně nesouhlasí s průzkumem k úložišti v lokalitě Janoch. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) ji vybrala jako jedno ze čtyř testovaných míst.
„Zastupitelstva dotčených obcí i zastupitelstvo Jihočeského kraje vyjádřila zásadní nesouhlas s jednou ze čtyř vybraných lokalit s pracovním názvem Janoch. Český stát se tímto záměrem prostřednictvím státní firmy vlamuje do oblasti jižních Čech, která je historicky zatížena obrovskými infrastrukturními projekty. Lidé mají v kolektivní paměti všechny negativní průvodní jevy, které tyto projekty provázely či provázejí,“ píše se v dopise.
Zastupitelé dále připomínají bourání obcí kvůli stavbě jaderné elektrárny, zatopení části obce Purkarec a s ní stovek chat při stavbě hněvkovické nádrže, ekologickou zátěž po zpracovně uranových rud MAPE a masivní kamionovou dopravu kvůli její pokračující rekultivaci. Dopis končí konstatováním, že tyto obce ztratily důvěru v efektivní řešení problému úložiště a stoupá rozladění občanů.
K vládnímu návrhu zákona má připomínky i sněmovní hospodářský výbor, který navrhuje změny jako delší čas pro vyjádření obcí a projednání návrhu zákona na umístění úložiště s nimi.
Jižní Čechy zasáhne i Březový potok
Podle spolku Platforma proti hlubinnému úložišti, který sdružuje 52 obcí, by měl být návrh zákona zásadně přepracovaný, protože dotčené obce diskriminuje a neposiluje jejich pozici při spolurozhodování. SÚRAO chce kvůli stavbě začít prověřovat čtyři lokality – Horku a Hrádek na Vysočině, Janoch u Temelína a Březový potok na Plzeňsku.
„Jihočeši jsou vlastně dotčení dvěma místy. Mimo Janoch jde o Březový potok na západní hranici Jihočeského kraje. Leží u Horažďovic, Březový potok se vlévá do Otavy. Přes naši platformu protestuje řada jihočeských obcí také v tomto regionu,“ upozornil člen rady spolku a starosta obce Chanovice Petr Klásek.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Otevřený dopis jihočeských starostů vítá sekretář platformy a expert na energetiku Edvard Sequens. „Doufám, že se ve stejném duchu tito starostové vyjádří i do správního řízení k průzkumným pracím pro stavbu úložiště,“ poznamenal.
Průzkum chce SÚRAO zahájit ještě letos a konečné místo vybrat v roce 2030. Návrh projednávaného zákona má tuto lhůtu zkrátit o dva roky. Úložiště mělo začít fungovat do roku 2065. Pokud EU zařadí jadernou energetiku mezi takzvaně zelené investice, mají být tyto sklady v provozu už od roku 2050.
9. května 2020 |