Samota Irův dvůr naproti prachatické nemocnici dala název přilehlé lokalitě, která je od roku 1992 přírodní památkou. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Jihočeský kraj rozhoduje, jestli Irův dvůr zůstane přírodní památkou

  • 0
Na první pohled je to v zimě nehostinná krajina s nálety keřů a stromů a uschlou trávou. Svah na dohled od prachatické nemocnice má přitom hodnotu. V těchto dnech se o nevelké lokalitě nazvané Irův dvůr rozhoduje, jestli bude dál přírodní památkou.

Ačkoli z místa vymizela původní chráněná flóra, jako například kosatec sibiřský nebo prstnatec májový, pro Prachatice má místo historický význam. Je totiž prvním biokoridorem na území okresu.

A nový předmět ochrany? V létě místo ožívá vzácnými motýly, protože už padesát let ochránci přírody udržují místní louky jen ručním sekáním trávy. Daří se tam například otakárkovi fenyklovému nebo modráskovi bahennímu, kteří vyhledávají podmáčené louky.

„Tato přírodní památka je pro město cenná. Vede tu naučná stezka a zajímavá je její historie,“ připomněla vedoucí odboru životního prostředí města Marie Peřinková.

Lokalita dostala název podle samoty postavené před více než sto lety. V 60. letech minulého století ji objevily skupiny mladých ochránců přírody pod vedením dnes už legendárního učitele a strážce přírody Aleše Záveského, který prosazoval environmentální výchovu dětí jako vůbec první v Evropě.

V roce 1967 vznikla z jeho iniciativy u Prachatic Školní přírodní rezervace Pod Vyhlídkou a kolem ní pozdější sdružení Dřípatka, které funguje dodnes. Jeho jedna část působí při prachatickém Domě dětí a mládeže.

Také z jejich iniciativy vznikla v roce 1992 přírodní památka Irův dvůr i naučná stezka dlouhá osm set metrů a stáčející se kolem dvora pojmenovaného po prvním majiteli. Jedno z deseti zastavení má název U Irů lípy, je u památného stromu, který porazila vichřice v roce 1984.

Ačkoli Dřípatka už v současnosti tuto lokalitu příliš k výchově dětí nevyužívá, její tradice žije dodnes. Z původní naučné stezky zbylo jen torzo dřevěné branky s informační tabulí a zemědělský dvůr.

„Na naučné vycházky vyrážíme spíš do okolní přírody směrem na obec Zdenice. Irův dvůr je zarostlý náletem a má obtížný terén,“ vysvětlila vedoucí CEV Dřípatka Prachatice Kateřina Kubíčková.

Místo vzdálené vzdušnou čarou něco přes kilometr od historického náměstí v centru Prachatic zatím odolává i případným plánům investorů. „Nemáme problémy, že by o tuto lokalitu projevovali zájem developeři,“ přiznal místostarosta Prachatic a architekt Jakub Nepustil (Živé Prachatice).

Krajský odbor životního prostředí proto navrhl, že lokalita o ploše 2,8 hektaru bude dál místem divoké pošumavské přírody, kde je zakázáno stavět, umisťovat skládky či provozovat intenzivní zemědělství a hromadné zábavní akce. K návrhu se teď mohou vyjadřovat vlastníci pozemků i veřejnost.