Krumlovský pivovar se po problémech dostal v dubnu 2008 do insolvence. Správce

Krumlovský pivovar se po problémech dostal v dubnu 2008 do insolvence. Správce mu z nich nepomohl. Spíše naopak.

Krumlovský pivovar přišel o 33 milionů, policie viní konkurzního správce

  • 2
Hospodářská policie obvinila 69letého muže z Budějovicka, že úmyslně zvýhodnil dva věřitele v insolvenčním řízení s krumlovským pivovarem Eggenberg. Uznáním neoprávněné pohledávky způsobil škodu kolem 33 milionů korun, z částky získal provizi.

Případ sahá až k povodním v roce 2002, které pivovar Eggenberg v Českém Krumlově zasáhly. Tehdejší předseda představenstva společnosti, 63letý muž z Krumlovska, podle policie firmě poskytl půjčku ve výši přibližně 33 milionů korun. Mimochodem tohoto člověka policie v roce 2011 obvinila z dotačního podvodu.

Pivovar se po problémech nakonec dostal v dubnu 2008 do insolvence. Když byla vyhlášena, tvořily pohledávky od 46 věřitelů asi devět milionů korun a zdálo se, že se situaci se podaří zvládnout.

Dva měsíce poté se však nečekaně objevily dvě obrovské pohledávky za 119 milionů korun. Tou první byla zmíněná 33milionová půjčka od předsedy představenstva. Druhou ve výši 86 milionů uplatňovala společnost z Českého Krumlova, jejíž zástupce byl také personálně napojen na pivovar, tvrdí policie.

Podle zákona mohl uspokojit všechny ostatní věřitele

"Obviněný muž první pohledávku v červnu 2008 bez potřebných dokumentů přijal a nepřezkoumal. Například chyběla smlouva o půjčce, která by její existenci prokazovala," upozornil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Stejně podle mluvčího naložil i s druhou pohledávkou, a to i přesto, že ho jiní věřitelé varovali, že jedná nesprávně či dokonce nelegálně. "Správce však zareagoval tak, že vyplatil zmíněným dvěma věřitelům dohromady 33 milionů korun," poznamenal Matzner.

Naznačil tak, že úmyslně zvýhodnil dva věřitele a sám se pak díky provizi z této částky obohatil. Kriminalisté navíc zjistili, že pokud by správce postupoval podle zákona, mohl uspokojit všechny ostatní věřitele a provoz pivovaru by nebyl dále ohrožen.

Podle policie těmto skutečnostem nahrála řada okolností. "V roce 2002 zasáhly pivovar povodně, voda zničila účetnictví a další důležité dokumenty. Zbytek potřebných dokladů a dokumentů zlikvidoval v roce 2003 požár administrativní části pivovaru," dodal Matzner.

V případě odsouzení hrozí obviněnému insolvenčnímu správci až osm let vězení.