Horkovod spojí Jadernou elektrárnu Temelín a České Budějovice.

Horkovod spojí Jadernou elektrárnu Temelín a České Budějovice. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Zpožděný horkovod z Temelína dostaví firma odsouzená za korupci

  • 4
Dělníci se opět pustili do prací na horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. Projekt má tříleté zpoždění, protože původní společnost skončila v insolvenci. Nyní jej dokončuje i firma odsouzená za podvody při tendrech.

Do země podél silnice z Týna nad Vltavou do Českých Budějovic se bagry opět zaryly před několika týdny. Dostavba horkovodu mezi Jadernou elektrárnou Temelín a krajským městem pokračuje po více než roce.

Původně na výstavbě pracovala společnost Tenza, ale ta po finančních problémech musela práce ukončit. Loni v prosinci společnost ČEZ jako investor projektu vybral v novém tendru náhradního zhotovitele – Sdružení ELTE/ESB (Energie – stavební a báňská), které se do práce pustilo hned zkraje února.

„Dělníci dodavatelů pracují hned na několika částech. Stavební úpravy provádí na čerpacích stanicích v Českých Budějovicích a u Hluboké nad Vltavou,“ popsal mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

Podle něj bude následovat montáž technologie. Samotné výkopy se nyní hloubí u Hluboké a v krajském městě se začíná i se svařováním potrubí.

„V řádech desítek metrů musel dodavatel po Tenze upravit výkopy, v některých případech vyměnit potrubí či kabeláž,“ upřesnil Sviták. Tenza tehdy stihla dokončit 15 z celkových 26 kilometrů potrubí.

Krajský soud potvrdil původní rozsudek

Společnost Energie – stavební a báňská jako jedna ze dvou firem Sdružení ELTE/ESB má však nyní velké starosti sama se sebou. Jak upozornil server Aktuálně.cz, společnost ČEZ vysoutěžila zhotovitele v době, kdy byla Energie nepravomocně odsouzená kvůli rozsáhlé manipulaci zakázek v oboře v Lánech. Součástí rozsudku byl také zákaz přístupu k veřejným zakázkám.

Minulý čtvrtek navíc Krajský soud v Praze potvrdil původní rozsudek. Zástupci firmy se podle Aktuálně.cz u soudu bránili s tím, že omezení přístupu k tomuto typu zakázek by mohlo ohrozit samotnou existenci společnosti ESB. Reálně by tím tak mohlo hrozit i přerušení prací na dostavbě temelínského horkovodu.

To ale odmítají sami zástupci odsouzené firmy a dodávají, že verdikt odvolacího soudu nemá a nebude mít vliv na dokončení projektu.

„Společnost ESB společně se svým partnerem v dodavatelském konsorciu, společností ELTE, dostojí u této zakázky všem svým závazkům v souladu s podepsaným kontraktem. Se závěry odvolacího soudu se ESB neztotožňuje, nesouhlasí s nimi a bude se bránit v podobě dovolání a následně všemi dalšími prostředky, které právní řád nabízí,“ uvedl mediální zástupce ESB Karel Samec.

Další spolupráce se nebojí ani zástupci partnerské firmy ELTE s tím, že se její vedení na spolupráci rozhodlo na základě vzájemných sympatií, kladných referencí a doporučení obchodních partnerů.

„Rozhodnutí soudu nemůže nijak ohrozit dostavbu, zakázka je už v běhu. Navíc se nám i v této složité době způsobené konfliktem na Ukrajině daří plnit závazky podle požadavku investora,“ odpověděl na dotaz MF DNES ředitel společnosti ELTE Václav Zahradník.

Jedenáct kilometrů dokončí za 1,69 miliardy

Žádné větší komplikace po potvrzení rozsudku neočekává ani vedení jaderné elektrárny, podle něhož sdružení firem splnilo podmínky pro účast v tendru stejně jako ostatní uchazeči.

„Nyní nám nejsou známy důvody, proč by Sdružení ELTE/ESB nemohlo v projektu pokračovat. K současnému stavu samotné společnosti Energie – stavební a báňská se nám nepřísluší vyjadřovat,“ reagoval Sviták.

Sdružení ELTE/ESB uspělo v tendru vedle sdružení firem Metrostav a Hochtief, které ČEZ ze soutěže vyloučil. Ostravská firma Homola, jako třetí zájemce, nabídku vůbec nepodala.

Vítězné firmy zbývajících 11 kilometrů dokončí za 1,69 miliardy korun. Tenza přitom měla celých 26 kilometrů vybudovat za 1,5 miliardy.

Původně měl být horkovod hotový už na konci léta 2020 a do zkušebního provozu ho měla elektrárna zapojit už v následující topné sezoně.

Zásobovat teplem bude odhadem až 30 procent obyvatel Budějovic. Kvůli problémům s dodavateli se ale plánované spuštění odložilo minimálně o tři roky. „Zahájení dodávek tepla předpokládáme v roce 2023, ale vše se bude odvíjet od průběhu prací,“ doplnil Sviták.