Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Stěhování před Vánocemi. Klienty z Olešné převezli do jiných domovů

  • 0
Na nové bydlení si zvykají desítky klientů z Domicilu aktivních seniorů v Olešné na Písecku. Do svých domovů je přestěhoval kraj kvůli nedostatku zdravotnického personálu v privátním zařízení.

Obyvatelé Domicilu aktivních seniorů v malé jihočeské vesničce Olešná nechápali, proč se vůbec mají pár dnů před Vánocemi stěhovat do neznáma. Důvod jim nikdo nesdělil a najednou jeli pryč.

Na nedostatek zdravotníků v soukromém pobytovém zařízení se 49 klienty upozornila krajský úřad praktická lékařka Barbora Kolářová, která od září začala ošetřovat tamní klienty. Při návštěvách zjistila, že jsou v Domicilu pacienti, kteří potřebují nepřetržitou odbornou zdravotnickou péči a v tomto zařízení by být umístěni neměli. Situace se vyhrotila s odchodem poslední zdravotní sestry.

„Byli tam imobilní ležící pacienti, dále pacienti s cukrovkou, kteří potřebují píchat inzulinové injekce, nebo s močovými vývody a staral se o ně personál, který neměl potřebné zdravotnické vzdělání,“ řekla lékařka Kolářová Píseckému deníku, který na případ upozornil.

Klienty rozvezli na různá místa

Pracovníci krajského odboru sociálních věcí se rozhodli klienty ohrožené nedostatkem potřebné zdravotnické péče ze soukromého zařízení převzít.

„Zaměstnanci Jihočeského kraje se postarali o umístění a péči klientů Domicilu Olešná v pobytových zařízeních na území kraje,“ potvrdil mluvčí kraje Radek Šíma.

Například v moderním krajském Domově pro seniory v Bechyni ubytovali dvanáct klientů z Olešné, další dva přijali před vánočními svátky v největším krajském Domově důchodců Dobrá Voda u Českých Budějovic. „Čekáme ještě třetího, který je teď v nemocnici,“ podotkla ředitelka dobrovodského domova Jana Zadražilová.

Do bechyňského domova byli převezeni i tři nesvéprávní obyvatelé Olešné, které má v opatrovnictví obec. „Já jsem oficiální informaci o zásahu v Domicilu nedostala, byť jsem tam měla tři svoje lidi. Od sociálního odboru jsem se dověděla, že to bylo kvůli nedostatku zdravotnického personálu,“ řekla starostka Olešné Miloslava Brožková.

Domicil aktivních seniorů sídlí v bývalém hotelu a školicím středisku podniku Státní lesy. Areál z konce 80. let minulého století s moderním vybavením nabízí ubytování pro seniory v jedno a dvoupokojových bezbariérových bytech, kde mohou využívat pečovatelské služby. Kromě toho avizuje komplexní pobytové služby pro lidi se sníženou soběstačností a to i těm, kteří jsou trvale upoutáni na lůžko.

Situaci řeší i policie

Majitel Domicilu problémy se zdravotníky připouští, ale nebyly podle něho tak vážné, aby je nezvládl sám.

„Nouze o zdravotní sestry trvala několik týdnů a vyhrotila se v den, kdy jedna sestra, která byla napsaná do služby, onemocněla a následně dorazila kontrola. Ale jinak důvody k překládání našich klientů v noci považuji za absurdní a snažil jsem se tomu zabránit,“ popsal majitel Domicilu Josef Jan Králíček.

Jednaosmdesátiletý šéf privátního pobytového zařízení je sám lékařem a tvrdí, že když byla nouze nejvyšší, dokázal se o klienty postarat sám. „Je to naprosto neopodstatněné a skutečné důvody, které k tomu vedly, se dozvíme. Z mého pohledu je jasné, že na tom pracovaly různé zájmové skupiny,“ sdělil Králíček.

V současné době zůstávají v jeho areálu v bytech klienti, kteří jsou soběstační a využívají jen některé pečovatelské služby.

O situaci v Domicilu se zajímá i policie. „Celou věc prověřujeme. Ale vzhledem k tomu, že to je na začátku, nemůžeme sdělovat žádné podrobnosti,“ řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Přitom na Písecku se o neobvyklých poměrech v tomto zařízení mluví už delší dobu, nejvíc v souvislosti s rychlým střídáním personálu. Některé z bývalých pracovnic se svěřují i v internetových diskusích.

Například jedna z pečovatelek si posteskla, že musela připravovat na noční směně léky, které mají chystat sestřičky.

„Také jsem pět měsíců pracovala v Domicilu, nakonec mi málem kvůli tomu ztroskotalo manželství. Málo personálu. Pamatuji si, že jsem tam měla být na 7. hodinu ranní na 12hodinovou šichtu, jenže odpoledne za mnou přišel doktor Králíček, že nemá nikoho na noční a musím zůstat. Za mě zkušenost velmi špatná,“ dodala bývalá pečovatelka Markéta.