Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Půl dne v blátě. Jak jsem pomáhal křísit rašeliniště v národním parku

  14:16
Národní park Šumava má za sebou další Den pro rašeliniště, při kterém se do obnovy dříve odvodněných mokřadů mohou pustit i návštěvníci chráněného území. V místě zvaném Rybárna kousek od Modravy si tentokrát práci vyzkoušel i redaktor MF DNES.
Dobrovolníci si v šumavském národním parku vyzkoušeli, jak se zavodňují louky....

Dobrovolníci si v šumavském národním parku vyzkoušeli, jak se zavodňují louky. Pracovali u Roklanského potoka v lokalitě Rybárna poblíž Modravy. Mezi dobrovolníky byl i redaktor MF DNES Radek Štěpánek. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Jsem celý od bláta, v holinkách mi čvachtá, bolí mě koleno a v břiše kručí. Když se však dívám na naše hráze, mám radost.

Až půjdu příště okolo Modravy, k rašeliništi na lokalitě Rybárna se určitě podívám. Za pár týdnů už by tam měl být totiž znát i výsledek našeho snažení. Tamnímu rašeliništi, kam se nedá dostat s těžkou technikou, jsme s partou dalších nadšenců pomáhali celé dopoledne, aby se dokázalo vzpamatovat z toho, co mu naordinovali socialističtí inženýři. Aby dokázalo znovu zadržovat vodu, vrátil se na něj rašeliník, a bylo tak ku prospěchu nejen kousku národního parku, ale i lidem, kteří jsou na vodě zadržované v horách závislí.

Právě toho chtějí docílit lidé, kteří se účastní Dnů pro rašeliniště. Správa Národního parku Šumava je pořádá od roku 2006. Přihlásit se mezi dobrovolníky může každý, kdo se chce na obnově dříve poškozených rašelinišť podílet. Tentokrát jsem se mezi ně zařadil i já.

Patnáct lidí dělalo hráze

Loňské sucho debatu o nutnosti zadržování vody v krajině pořádně rozproudilo. A tenhle den ukazuje, jak mohou lidé dát přírodě druhou šanci.

Dny pro rašeliniště

Pravidelná akce, kterou Správa Národního parku Šumava pořádá pro veřejnost od roku 2006. Ne každé rašeliniště je totiž možné obnovovat s pomocí těžké techniky. Na vytipovaných místech se do obnovy mohou zapojit i turisté a vyzkoušet si, co je k pomoci přírodě potřeba. Důležitá je včasná registrace, vždy je omezený počet účastníků. Další termín je naplánovaný na 10. září, informace k přihlášení budou zveřejněné na www.npsumava.cz.

Celkem nás bylo patnáct. Někteří si tuhle práci přijeli vyzkoušet poprvé, další už ale podobných dnů absolvovali několik, a mohou se tak na Šumavu vydávat i proto, aby po letech ohodnotili svou práci.

„Mnoho těch míst je v první zóně, kam člověk jen tak nemůže. Ale třeba rašeliniště pod Březníkem už jsme si mohli prohlédnout s průvodcem. Byl dost skeptický v tom, jaký mohou mít taková opatření význam. Ale ta místa opravdu ožila,“ popisoval Vladislav Nejedlý z Benátek nad Jizerou. Ten na Dny pro rašeliniště jezdí na Šumavu pravidelně už od doby, kdy s nimi správa před deseti lety začala.

Práce, kterou jsme měli za úkol, vypadala jednoduše. Iva Bufková, která vede tým na obnovu mokřadů na Šumavě, nám nejprve ukázala mapu lokality. V její mapě byly vyznačené přirozené potoky, které zdánlivě obyčejnou podmáčenou loukou protékají, i odvodňovací kanály. Právě ty kdysi rašeliniště vysušily. Pomocí jednoduchého nářadí jsme je měli přehradit, a zamezit tak dalšímu odtékání vody.

Dobrovolníci si v šumavském národním parku vyzkoušeli, jak se zavodňují louky....
Dobrovolníci si v šumavském národním parku vyzkoušeli, jak se zavodňují louky....
Dobrovolníci si v šumavském národním parku vyzkoušeli, jak se zavodňují louky....

Nejprve jsme museli z auta vynosit nářadí: krumpáče, rýče, pilky a kýble a také prkna a roli geotextilie. Potom jsme vybraný úsek kanálu rozdělili na tři úseky a sami utvořili tři skupiny. Připojil jsem se k rodině Jankových z Oplot nedaleko Přeštic. Ti přijeli rašeliniště obnovovat poprvé.

„O akci už jsme slyšeli a před nějakou dobou jsme na Kvildě našli letáček, že se uvolnila dvě místa. Neváhali jsme a zavolali - a měli jsme štěstí, že byla místa ještě volná,“ vysvětlovala Naďa Janková.

Na březích kanálu byla vyznačena místa, kde jsme se měli prokopat až k tvrdému podloží. Na něj jsme pak měli naskládat prkna, která utvoří hráz. Na rozdíl od skupin pracujících nad námi jsme měli situaci těžší, protože jsme pracovali uprostřed zbytků bývalého prameniště. Co jsme krumpáči a rýči vykopali, tak okamžitě zaplavovala voda, takže za chvíli jsme byli všichni od bláta. A jakmile jsme začali stavět hráz z prken, začala se voda hromadit tak, že najednou místy holinky nestačily. I tak se nám ale povedlo postavit dvě hráze a pečlivě je zaházet vykopanými drny.

Kousek od nás se rýčem oháněl ministr životního prostředí Richard Brabec, který si na pomoc šumavským mokřadům odskočil z houbařské dovolené. Jeho i další skupině se brzy také podařilo kanál přehradit a blížila se další část programu.

„V porovnání s tím, co už jsem zažil, jsme měli tentokrát štěstí na terén a byla větší pohoda. Nejhorší to zatím bylo na Rokytské slati, kde jsme pracovali uprostřed kleče a pořád jsme se jen prokopávali kořeny. Za dopoledne jsme tak zvládli udělat jen zlomek toho, co jsme zvládli dnes,“ hodnotil další pravidelný účastník z Benátek nad Jizerou Aleš Mlejnek.

Za odměnu jsme směli do první zóny

Kleč nás ale při výpravě do světa rašelinišť přeci jen ještě čekala. Odměnou za práci byl totiž výlet na nedalekou Šáreckou slať. Ta leží v první zóně národního parku, kam se běžně jen tak někdo nepodívá. I my jsme tam mohli jen díky výjimce. Brzy jsme se ocitli v polích kleče a vlochyně, kde se dalo orientovat jen podle v dálce stojících smrků.

Dobrovolníci si v šumavském národním parku vyzkoušeli, jak se zavodňují louky. Pracovali u Roklanského potoka v lokalitě Rybárna poblíž Modravy.

Iva Bufková nás ale vedla neomylně až k jezírkům uprostřed vrchoviště, kde ve vodou nacucaném rašeliníku nerušeně rostou třeba i masožravé rosnatky a spousty dalších druhů rostlin a živočichů, které u nás zapomněla doba ledová. „Hloubka rašeliny je tady až přes osm metrů. Na Šumavě je mnoho druhů rašelinišť, každý si vybaví jako první právě ten vrchovištní typ. Další ale vypadají jako podmáčený les nebo zvláštní louky. A i tato rašeliniště, která člověk v minulosti odvodnil, se budeme snažit dát v dalších letech do pořádku,“ popisovala Iva Bufková.

Jako Šárecká slať už taková místa zřejmě nikdy vypadat nebudou, ale rašeliník se na ně vrátí a zadrží tam vodu. A když se dá přírodě šance, dokáže podle Bufkové překvapit. „To se nám stalo například na některých obnovených vrchovištích, kde se nám po několika letech objevily mimořádně vzácné rostliny, které jsme tam už vůbec nečekali,“ dodala Bufková.

  • Nejčtenější

Bouřku u Budějovic mělo doprovodit gustnado. Ukázalo se, že šlo o tornádo

7. května 2024  12:13,  aktualizováno  14:59

Pondělní odpolední bouřka znamenala pro České Budějovice silné srážky. Voda zatopila silnice i...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pětiletá holčička se ztratila při výletě na Šumavě, ušla dva kilometry

6. května 2024  15:50

Po pětileté holčičce pátrali v neděli dopoledne policisté, horská služba i vrtulník. Dívka se...

Čelní střet na Strakonicku nepřežila řidička osobního auta, její vůz vzplál

2. května 2024  18:55,  aktualizováno  3.5 8:28

Ve čtvrtek odpoledne si vyžádala dopravní nehoda na Strakonicku život. Nepřežila ji řidička v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nevlastní vnučka viní seniora z osahávání. Chtějí jen peníze, brání se souzený

6. května 2024  14:32

Jednaosmdesátiletý senior z Táborska stanul na lavici obžalovaných za pohlavní zneužívání nezletilé...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

Muž chytil chráněnou vydru a choval ji ve výběhu u chatky, hrozí mu vězení

7. května 2024  16:03

Chráněnou vydru říční si v přírodě chytil muž z Českobudějovicka a pak ji choval u své chatky. Za...

Bouřku u Budějovic mělo doprovodit gustnado. Ukázalo se, že šlo o tornádo

7. května 2024  12:13,  aktualizováno  14:59

Pondělní odpolední bouřka znamenala pro České Budějovice silné srážky. Voda zatopila silnice i...

Nový kouč budějovických gólmanů: Chci dál chodit na Slavii a Spartu

7. května 2024  10:15

Měl pár dní na to, aby vrátil budějovickým brankářům sebedůvěru. Ukázal jim chyby a vzal na sebe...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Bagárová zrušila „vysněný“ koncert v O2 areně. Kvůli ztrátě radosti, tvrdí

Plánovaný zářijový koncert Moniky Bagárové v pražské O2 areně se neuskuteční. Zpěvačka se jej rozhodla zrušit. Jako...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...