Na Otavě mezi nebezpečnými jezy trénovali záchranu topících se vodáků

  • 1
Desítky policistů, hasičů i záchranářů nacvičovaly ve středu mimořádnou událost, kdy se na Otavě ve Strakonicích topilo po kolizi dvou lodí několik vodáků. Vybrali si místo mezi dvěma jezy, kde se stalo už několik tragických událostí.

Ojedinělé cvičení složek integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje naplánovali do prostoru mezi Pětikolským jezem a jezem Na Křemelce.

Řeka Otava je vodáky v sezoně často vyhledávaná. Ze zkušenosti z minulých let záchranáři vědí, že právě tyto dva jezy v centru Strakonic jsou velmi nebezpečné. Z toho důvodu byl tento úsek řeky pro cvičení vybrán.

„Námět cvičení předpokládal, že nad Pětikolským jezem se po kolizi převrátí dvě velkokapacitní lodě. Všichni vodáci padají do řeky a většinu z nich proud unáší k jezu. Tam padají z výšky přibližně tří metrů a dole je vtáhne vodní válec. U břehu jsou další vodáci a veřejnost, kteří se snaží topícím pomoci. Některé se ale nepodaří zachytit a proud je unáší k dalšímu jezu. Někteří vodáci se pohřešují,“ popsala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Úkolem všech složek integrovaného záchranného systému bylo vyřešit mimořádnou událost, při níž se topí, nebo je ve vodě 30 lidí. Cvičení se zúčastnili profesionální i dobrovolní hasiči, záchranáři, policisté včetně vrtulníku Letecké služby Policie ČR, posttraumatické týmy hasičů, potápěči a skupiny ovládající drony. Zapojili se i pracovníci strakonické radnice, Povodí Vltavy a strážníci.

Každá ze zasahujících složek měla své speciální úkoly a činnosti. Dopravní policisté uzavřeli široké okolí místa, aby zajistili bezpečnost a plynulost silničního provozu včetně bezpečného průjezdu vozidlům všech zasahujících složek. Policisté obvodního oddělení zajistili prostor v místě zásahu a prováděli následnou identifikaci tonoucích a ve spolupráci se záchrannou službou dokumentovali zdravotnická zařízení, kam byli zranění transportováni.

Posádka vrtulníku evakuovala osoby z těžko přístupných míst. Letecká služba policie navíc nasadila dron, který nejen dokumentoval průběh zásahu, ale zejména pátral po dalších možných pohřešovaných. Policejní potápěči propátrávali úsek nad jezem, kde byl zaznamenaný poslední výskyt jedné z osob z převráceného raftu.

Profesionální i dobrovolní hasiči prověřovali především taktické postupy záchrany velkého počtu tonoucích osob. Do záchrany zapojili nejen klasické záchranné techniky ze břehu, ale také plavidla – čluny a nově si vyzkoušeli záchranu z paddleboardu. „Důležitým prvkem cvičení bylo prověření ovládání jezu, ke kterému mají profesionální hasiči přístup, a kterým mohou v případě potřeby omezit průtok vody,“ upřesnila Matějů.

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje vyslala na cvičnou likvidaci mimořádné události celkem 10 posádek ze Strakonic, Písku, Prachatic a Tábora, včetně dvou vozů Iveco určených právě k takovým událostem.

Záchranáři si od hasičů převzali všechny osoby vytažené z vody, roztřídili je dle závažnosti jejich stavu a zranění, poskytli jim přednemocniční neodkladnou péči a následně je transportovali do nemocnice ve Strakonicích. Krizoví interventi přímo na místě přeživším a blízkým pozůstalým poskytovali první psychickou pomoc a krizovou intervenci.

Nácvik likvidace mimořádné události trval 4,5 hodiny.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz