Krumlov řeší, jak lépe provozovat kláštery. Doplácí devět milionů ročně

  14:27aktualizováno  14:27
Programy pro rodiny s dětmi s tvořivými dílničkami mají být hlavním tahákem městských klášterů v centru Českého Krumlova. Areál má také lákat na ukázky řemesel a moderní interaktivní expozice. Taková doporučení vyplývají z analýzy zpracované pro vedení radnice.

Areál klášterů v Českém Krumlově ročně navštíví 60 až 70 tisíc lidí. | foto: David Peltán, MAFRA

Analýza popisuje, jak provozovat areál klášterů po vypršení omezení daných podmínkami dotace na rekonstrukci historického komplexu. V současnosti město na jejich provoz doplácí zhruba devět milionů korun ročně.

„Ztráta se snižovat může, za určitých podmínek se může dostat i na nulu. Ale já bych uvažovala o přiměřené dotaci od města kolem tří milionů za rok. Přitom je třeba ocenit, že management tam odvedl spoustu práce. To, co zvládli při všech počátečních potížích, je obdivuhodné,“ uvedla kulturní manažerka Tereza Dobiášová, která pro Český Krumlov podrobnou osmdesátistránkovou analýzu zpracovala.

Město zaplatilo za pětileté opravy zdevastovaných klášterů minoritů a svaté Kláry téměř 327 milionů korun, z toho 323 milionů pokrylo z dotace. Rozsáhlý obnovený komplex začal fungovat v listopadu 2015. Město ho musí kvůli podmínkám štědré dotace provozovat nekomerčně prvních pět let, tedy do listopadu 2020.

Fotogalerie

Třeba kavárna funguje jako oddechový prostor, kde si návštěvník může dát pouze kávu nebo nealkoholický nápoj. Ubytovací část mohou využívat jen lidé, kteří se podílejí na připravovaném programu.

„Loni vykázaly kláštery ztrátu 7,5 milionu korun a městské divadlo, které je provozuje, požádalo o další peníze na mzdy. Ztráta se tak dostává na devět milionů. Ale je třeba říct, že v divadle jsou nejmenší platy z příspěvkových organizací města,“ řekl krumlovský místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL).

Pracovníci krumlovského divadla měli loni průměrnou mzdu 21,5 tisíce korun, všechny další organizace města kolem 30 tisíc a městský úřad 31 tisíc korun. Díky zvýšení příspěvku od radnice se letos zvýší průměrná mzda v divadle zhruba na 25 tisíc korun. Přitom se jeho vedení snažilo mzdové náklady snížit propuštěním několika lidí, v klášterech tak letos zaměstnává místo loňských 30 pracovníků o dva méně.

Podle opozice však radní nepřiznávají všechny náklady, které jdou z městské kasy do klášterů.

„Víme, že náklady, které uvádí město, nejsou všechny. Peníze na kláštery jsou i v dalších kolonkách rozpočtu, jako investice či opravy, rozhodně to jde přes deset milionů ročně. Jsme rádi, že je areál opravený, vadí nám však, že radní neříkají kompletní informace,“ uvedl opoziční krumlovský zastupitel Zbyněk Toman (ODS).

„Masové“ turisty kulturní nabídka neosloví

Fakt je, že po desetiletích tristního stavu, kdy vybydleným církevním budovám hrozilo zřícení, přitáhnou nyní ročně 60 až 70 tisíc návštěvníků.

„Přesně nesledujeme, kolik z nich je domácích a kolik z ciziny, ale víc než polovina jsou místní a lidé ze spádové oblasti Českokrumlovska. Zaměřujeme se především na rodiny s dětmi, které ve městě velkou nabídku nemají. Myslím, že to má úspěch, různé workshopy, interaktivní akce a tvořivé dílničky už u nás vyhledávají lidé z celé republiky,“ popsal šéf divadla Jan Vozábal.

Jako zkušený pořadatel nejrůznějších městských kulturních akcí si nedělá iluze, že kláštery získají výrazně víc příznivců z masového cestovního ruchu.

„To nejsou návštěvníci, kteří chtějí vidět kulturní nabídku. Všichni vědí, že turisté procupitají historické centrum, dají si někde oběd a jedou dál. Na druhou stranu si naši návštěvníci libují, že tu neproudí masové padesátičlenné skupiny s průvodcem a neztratí se klid, který ke klášteru vždycky patřil,“ upřesnil Vozábal.

Neznamená to však, že nestojí o víc návštěvníků. Klášterní komplex je tak rozsáhlý, že na to potřebnou kapacitu má. Důležité je však přijít s takovým programem, který se sem hodí a příchozí osloví.

„Zájem je dostat k nám všechny, které kláštery mohou oslovit. Proto prezentujeme naše činnosti, aby lidi věděli, co mohou v klášterech čekat. A myslím, že to má úspěch,“ dodal.

Nejčtenější

Na Miss World chci ukázat to, co opravdu umím, říká Denisa Spergerová

5. Denisa Spergerová, 18 let, 182 cm

Novou Miss Czech Republic Denisu Spergerovou (18) čeká v listopadu účast na soutěži krásy Miss World. Ta se letos koná...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Církev tajila důkazy o sexuálním zneužívání. Hlaste je policii, říká Duka

Procesí skončilo v pět hodin odpoledne u sochy sv. Václava, kde bylo palladium...

Českobudějovická diecéze nedokázala za deset let vyřešit případ, ve kterém jejího kněze obvinilo několik věřících žen...

Jágrovo Kladno vyhrálo a je v baráži. Postup slaví také Budějovice

Hokejisté Kladna se radují z postupu do baráže o extraligu.

Hokejisté Kladna a Českých Budějovic se poperou o postup do extraligy. Oba tradiční týmy uspěly na hřištích soupeřů:...

Další z rubriky

Muž z Písku vyráběl hašiš, na silnější policisté v kraji ještě nenarazili

Mladý muž v píseckém bytě pěstoval konopí a z pryskyřice rostliny vyráběl hašiš.

Písečtí kriminalisté trestně stíhají devětadvacetiletého muže, který ve svém bytě pěstoval marihuanu. Z pryskyřice...

Muž dostal pět let za zneužívání dcery své družky. Ta praktiky tolerovala

Ilustrační snímek

Pět let vězení a sexuální léčení uložil českobudějovický krajský soud muži z Písecka za pohlavní zneužívání a...

Nový klip kapely Lex Barker tvoří tisíce fotografií z Českých Budějovic

Kapela Lex Barker v současnosti vystupuje ve třech bez baskytary.

Více než osm tisíc fotografií ve vysokém rozlišení poskládaných do videa. Záběry na frontmana, ale i detaily z...

Najdete na iDNES.cz