Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Budějovice přerušily přípravu územního plánu, znovu se bude řešit na jaře

  11:37
Vedení Českých Budějovic chce, aby součástí nového územního plánu byla i studie věnovaná velkému rozvoji východu města, zpracovatel to však odmítá. Dokument tedy nebude schválený do konce aktuálního volebního období na podzim 2022.

České Budějovice | foto: Petr Lundák, MF DNES

Velké potíže s přípravou nového územního plánu (ÚP) Budějovic pokračují. Práce na jednom z nejdůležitějších dokumentů pro krajské město jsou po pondělním jednání pozastavené.

Stalo se tak po hlasování a předchozí debatě zastupitelů, která trvala několik hodin a byla velmi emotivní. O pokračování zakázky rozhodnou do konce dubna 2022. Důvodem jsou nesrovnalosti v původním zadání plánu a pozdější požadavky na jeho úpravy.

To se týká především územní studie Smart Green City. Ta počítá s velkým rozmachem východní části města, pracovními příležitostmi i novým bydlením pro tisíce obyvatel. Vedení města požaduje jeho zapracování do ÚP. Zpracovatelé upozorňují, že to takto není možné.

Smart Green City je dokument schválený v červenci radou města. Na základě zakázky Teplárny České Budějovice stoprocentně vlastněné městem ho vytvořil ateliér A8000.

Studie je ovšem částečně v rozporu s krajskými zásadami územního rozvoje. Na to upozornil právě zpracovatel ÚP, brněnský Institut regionálních informací (IRI). Odmítl celou studii do plánu zapracovat s odkazem, že nebyla v zadání schváleném před třemi lety zastupiteli.

Na zastavení prací do doby, než město vyřeší tyto rozpory trval náměstek primátora Juraj Thoma (Občané pro Budějovice). Chce získat čas, aby odborníci zjistili, zda je možné dokument zapracovat. „Nejpozději v dubnu roku 2022 budeme tlumočit názor expertů, zda je studie v souladu se zadáním ÚP,“ sdělil náměstek.

S jeho vystoupením se strhla více než tříhodinová debata. Opozice vyčítala Thomovi a koalici, že jim studii „zeleného města“ nepředložili ke schválení a tlačili ji do ÚP netransparentně. Podle zdrojů MF DNES o ní věděli od začátku roku, a měli tak prostor ji už dříve předložit zastupitelům. 

Za nezákonný považuje tento postup bývalý náměstek a nyní řadový zastupitel František Konečný (Nezařazený, dříve ANO). Podle zastupitelky Zuzany Kudláčkové (Piráti) je hlasování o zastavení prací na ÚP zbytečné a radní si dělají alibi, aby se nemuseli zodpovídat ze zdržování zakázky a za procesní chyby. „Nechci být komplicem v tomto podivném postupu,“ dodal Josef Špak (Piráti).

Nad způsobem, jakým do zakázky dodali na poslední chvíli studii Smart Green City se pozastavil i hejtman a zároveň zastupitel Budějovic Martin Kuba (ODS). 

Podle něj je v rozporu s nadřazenými krajskými zásadami územního rozvoje. To se týká třeba rozvoje bydlení v koridoru železnice nebo kolem vysílače radiokomunikací v Husově kolonii.

Po vystoupení zástupce zpracovatele zakázky, architekta Michala Hadlače nabyla část zastupitelů dojmu, že opravdu není třeba práce na zakázce zastavovat. 

Návrh už navíc předali 26. listopadu na radnici, která se k němu může vyjadřovat, a to až do konce roku. Teprve potom je na řadě veřejné projednávání, řešení připomínek a nakonec konečné odsouhlasení zastupiteli.

Pracujeme dál, ale s roztrpčením

I přesto na okamžitém zastavení prací dál trval náměstek Thoma, politicky zodpovědný za územní plán. Dokument přitom tak jako tak nebude schválený do konce aktuálního volebního období na podzim 2022. ÚP by měl platit nejméně dvacet let a čeká ho ještě složitý proces schvalování.

Koaliční zastupitelé většinou nakonec zastavení územního plánu schválili. Pro bylo 28 zastupitelů, sedm proti, čtyři se zdrželi a jeden nehlasoval. Většina členů ODS se zdržela, Piráti byli úplně proti.

Podle jednatelky IRI Milady Kadlecové je tento postup zbytečný a neodpovídá konání města jako dobrého hospodáře. 

„Máme indicie, že někdo z jeho vedení chce zakázku s námi ukončit, což nemůže, bylo by to protizákonné. Pracujeme na ní dál, i když s roztrpčením a podle platného zadání. Pokud ho chce zadavatel změnit, musí to schválit zastupitelé,“ míní Kadlecová.

Poznamenala, že jejich společnost už zpracovávala územní plány stovky měst, ale nikde se nedostala do takových rozporů jako v Českých Budějovicích.

  • Nejčtenější

Matce a dcerce zasadila desítky ran noži, na trestu se žena může dohodnout

Před soudem v Českých Budějovicích stanula nyní sedmatřicetiletá žena s obžalobou za dvojnásobnou vraždu. Podle...

Gulaš má národní tým za uzavřenou kapitolu: Vzali mi vítr z plachet

Milan Gulaš považuje své působení v české hokejové reprezentaci za uzavřenou kapitolu. Šestatřicetiletý kapitán Českých...

Muž s kolem urážel strážníky, jeden z nich poznal partnerčin ukradený bicykl

Nečekané setkání s jízdním kolem, které někdo ukradl jeho přítelkyni, zažil strážník v Českých Budějovicích. Když s...

Před 15 lety orkán Kyrill zpustošil Šumavu, příroda překvapila obnovou

Polámané a vyvrácené stromy, neprůjezdné cesty do obcí a dny strávené bez elektřiny. Orkán Kyrill 19. ledna 2007...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z jasné záležitosti drama. Budějovice ale výhru nad Libercem uhájily

Budějovičtí hokejisté zažívají v extralize povedené období. V dohrávce 29. extraligového kola porazili Liberec 5:4. Po...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Produkci medu může výrazně ovlivnit kůrovec, říká učitel včelařství

Premium Včelaři mají podruhé za sebou špatný rok, domácí med je téměř zázrak sehnat. „Může za to hlavně špatné počasí, kůrovec,...

Ženy v Blatné obtěžoval muž, chtěl po nich sex, policisté ho brzy dopadli

Třiatřicetiletého cizince, který obtěžoval na začátku roku ženy v Blatné na Strakonicku a požadoval po nich sex,...

Titul Alej roku získalo lipové stromořadí v Klokotech v Táboře

Lipová Klokotská alej v Táboře zvítězila v 11. ročníku ankety o alej roku. Stromořadí je součástí tamní křížové cesty....

Matce a dcerce zasadila desítky ran noži, na trestu se žena může dohodnout

Před soudem v Českých Budějovicích stanula nyní sedmatřicetiletá žena s obžalobou za dvojnásobnou vraždu. Podle...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...