Krumlov najal agenturu, aby pomohla zbavit parkoviště a centrum žebráků

  9:14aktualizováno  9:14
V minulosti zkrotila prostitutky u Českých Velenic. Teď má bezpečnostní agentura zbavit parkoviště a jiná místa v Českém Krumlově lidí, kteří obtěžují ostatní. Najala ji na to přímo českokrumlovská radnice.

Turisté se mohou na krumlovských parkovištích setkat s neodbytnými žebráky, kteří se jim za pár drobných snaží radit u automatů. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Vypadá to vždy podobně. Turista se vrátí do auta a zpoza čelního skla vytáhne parkovací lístek. Přistoupí k terminálu a ve chvíli, kdy strčí kartičku do stroje, někdo k němu přistoupí. Chvíli radí, jak se přístroj obsluhuje, a poté natáhne ruku a mámí peníze.

Takový zážitek si z Českého Krumlova odvážejí tisíce lidí z celého světa a dobře je znají i místní. Loni něco podobného zažil i turista z americké Lousiany Kevin Wright. Nedal se nepříjemným zážitkem odradit a do Krumlova přicestoval i letos.

„Tentokrát bylo všechno v pořádku. Minule to ale nebyl moc příjemný zážitek, protože jsem pořádně nevěděl, co po mně ten člověk vlastně chce,“ líčil na parkovišti nedaleko Jelení lávky.

Že se letos nepříjemnému incidentu vyhnul, nemusí být jen náhoda. Krumlovští se totiž s lidmi, které místní i turisty obtěžují, pustili do boje. Radní povolali i bezpečnostní agenturu, která už pomohla obcím poblíž hranic s Rakouskem omezit pouliční prostituci a loni v Dolním Dvořišti kontrolovala i místa, kde by hranice mohli překonávat migranti.

Zaměstnanci agentury se v ulicích Krumlova pohybují od začátku prázdnin a zatím jsou domluveni, že jejich dozor na vytipovaných místech bude trvat minimálně do konce srpna.

„Nejsme v Krumlově každý den. Stává se, že se problémové osoby dokážou vrátit na lokality, ze kterých je vypudíme, když jsme v dosahu. Zatím město hlídáme jen tři týdny a doufáme, že to bude mít ještě větší efekt,“ říká koordinátor bezpečnostní agentury HG security Petr Remiáš.

Podle něj je práce podobná jako v Dolním Dvořišti nebo Českých Velenicích, kde se potýkají především s volným pohybem prostitutek. „I v tomto případě se jedná o porušování vyhlášky. Dohlížíme na její dodržování,“ říká Remiáš.

Podle něj se po městě pohybují dvě skupiny lidí, kteří si na živobytí vydělávají obtěžováním ostatních. Celkem jich je deset nebo dvanáct a městská policie je nestíhá hlídat. Navíc na ně neplatí ani pokuty, a když je z jednoho místa vyženou, vyberou si další, položené o kus dál. Hlavním cílem je dostat je co nejdál od centra, kde se jim žebrání méně vyplatí.

Stěžovali si místní i turisté

Krumlovští radní agenturu povolali po opakovaných a dlouhodobých stížnostech turistů i místních. Starosta města Dalibor Carda navíc něco podobného sám nedávno zažil na dovolené v jižní Francii.

Pracovníci agentury podle něj musí dodržovat všechny bezpečnostní pokyny a i s problémovými lidmi zacházet bez přílišné tvrdosti. Ti z nich ale mají respekt především kvůli jejich tělesným proporcím.

Přitom nemají větší pravomoci než běžný občan a problémy musí řešit domluvou. Teprve ve chvíli, kdy se konflikt zostřuje, přivolávají policii nebo strážníky, kteří mohou zasáhnout podle svých možností.

Právě se strážníky pracovníci agentury své postupy pravidelně koordinují. „Obec jim nemůže svěřit větší pravomoci, než ukládá zákon, takže působí spíše jako prevence. Hodnocení jejich činnosti by ale bylo zatím předčasné. Výsledky budou zřejmé až po vyhodnocení celé letní sezony,“ přiblížila zástupkyně velitele krumlovské městské policie Hana Dubeňová.

„Nemůžeme si dovolit, abychom najali agenturu, která bude jednat protiprávně a někdo proti ní podá trestní oznámení. I proto jsme sáhli po osvědčené společnosti, která má v obcích na Českokrumlovsku velmi dobré jméno a viditelné výsledky,“ podotkl krumlovský místostarosta Josef Hermann.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Potápěči přežili týden v kabině pod vodou. Pili pivo a bojovali s vlhkostí

David Vondrášek (vlevo) a Václav Gabriel se po týdnu vynořili z vody. Týden...

Krátce po poledni se vynořili nad hladinu a stanovili tak nový český rekord v době strávené pod vodou. Potápěči David...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Vandalové zničili nápis Budějce. Město je zkouší odhalit přes Facebook

Nápis Budějce vytvořil robot formou 3D tisku. Lidé si ho rychle oblíbili....

Tradiční venkovní výstava Umění ve městě v Českých Budějovicích opět neodolala nájezdu vandalů. Tentokrát to odnesla...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Další z rubriky

Více komfortu, wi-fi i nové spoje. Jihočechy dál vozí České dráhy

V Českých Budějovicích představily České dráhy novou vlakovou soupravu

Na regionálních tratích v Jihočeském kraji bude vozit cestující i v následujících deseti letech národní dopravce. Deset...

Neznámý vandal v Písku sloupal mačetou tři stromy z kůry

Takhle vandal řádil. Poničené stromy už odbor životního prostředí ošetřil. Teď...

V Písku se v posledních dnech odehrálo hned několik případů, kdy vandalové poničili městskou zeleň. Při dvou posledních...

Nový ředitel gymnázia zaváděl radikální změny, po protestech končí

Otevření zrekonstruované budovy Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. (10. 3....

Loni v polovině prázdnin byl jmenován novým šéfem jindřichohradeckého gymnázia informatik David Hembera. Nyní přesně po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz