Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Chtěli klasický dům, ale se všemi vymoženostmi. Podívejte se na výsledek

Rodinný dům zasazený do malé středočeské obce v sobě harmonicky propojuje prvky tradičního vesnického stavení a současných staveb. Interiér i exteriér domu se nesou v příjemném minimalistickém neutrálním ladění, které nachází oporu v propojení s přírodou výrazným využitím dřeva.
Uprostřed obývací části najdete sedací soupravu ve tvaru U v šedé barvě.

Uprostřed obývací části najdete sedací soupravu ve tvaru U v šedé barvě. | foto: Filip Györe

Na začátku byl plán vytvořit rodinný dům v současném jednoduchém tvaru, který by nenarušoval, ale naopak respektoval okolní zástavbu tradiční české obce. Zároveň by v sobě měl aplikovat moderní technologie a vychytávky tak, aby plně vyhovoval požadavkům mladé rodiny. A výsledek v sobě všechno dokonale propojuje.

Klasická sedlová střecha s falcovaným plechem odpovídá tradiční podobě venkovských domů.

Již na první pohled dům ukazuje typické znaky staveb malé středočeské vesnice. Příkladem jsou související dvojkombinace, jak dvojí střechy, tak dvojgaráže. Vzhled domu pak odráží zkušenostmi ověřené materiálové propojení dřeva, betonu i železa.

„Dominantní je prolnutí dvou hmot, kde plochá střecha nad dřevěným obkladem navazuje na druhou část domu s klasickou sedlovou střechou, doplněnou falcovaným plechem,“ popisuje architekt Jan Bek, který na návrhu domu spolupracoval s projekční kanceláří Bízek projekt.

A dodává: „U sedlové střechy jsme trvali na tom, aby její samotné provedení bylo bez přesahů, což bývalo v minulosti zvykem. A právě tímto řešením stavba už na první pohled vytváří dojem tradičního českého domu.“

Dominantní je prolnutí dvou hmot, kde plochá střecha nad dřevěným obkladem navazuje na druhou část domu s klasickou sedlovou střechou, doplněnou falcovaným plechem.

Část obvodových zdí je vystavěna z úzkých cihel, které zvětšují užitný prostor, což potvrzuje i architekt: „Klient trval na co nejširším domu. Museli jsme však respektovat stavební vyhlášky a územní studii, která definovala odstupovou vzdálenost od ulice. Abychom však v interiéru ušetřili drahocenné centimetry, pro štítové stěny jsme zvolili cihly Porotherm o tloušťce 300 milimetrů obsahující minerální vatu a vnější zateplení o tloušťce 50 mm. Ostatní stěny jsou vystavěné z klasických cihel také tloušťky 300 milimetrů s vnější tepelnou izolací tloušťky 150 milimetrů.“

S potřebou nezmenšovat prostor a požadavkem na dvojí krytou garáž byl splněný základní požadavek na zasazení stavby na pozemek. I zahrada, kvůli které se právě tento prostor upravoval, získala potřebnou velikost, například pro budoucí bazén či dětské hřiště.

„Vše bylo s investory o vzájemné diskuzi. Spoustu navrhovaných řešení si klient nechal vymluvit, jinde byl neoblomný. Nakonec jsme ovšem dospěli ke vstřícnému kompromisu,“ upřesňuje architekt.

Rodinný dům zasazený do malé středočeské obce v sobě harmonicky propojuje prvky tradičního vesnického stavení a současných staveb.

Celek pohledově doplňují velkoformátová hliníková okna navržená v hnědém odstínu, která ladí s dřevěným obkladem fasády.

Vzhled exteriéru se pak odráží i v samotném interiéru. Nekonfliktně bílé stěny navazují na strop domu z železobetonu se zachovaným viditelným obtiskem bednění. Dřevěné tóny zde byly použité na podlahy a nábytek.

Sprchování při svitu hvězd

Po otevření domovních dveří vstoupíte do přírodně prosvětlené, prostorné chodby, jakýsi „krk“ domu. Na pravé straně je praktický zabudovaný botník, následuje vstup do garáže. Chodbu zakončují schody do patra.

Na levé straně jsou troje dveře: za prvními najdete technickou místnost, za druhými pak koupelnu s něžně působícími bílými obklady ve tvaru pravidelných šestiúhelníků od společnosti Keramika Soukup a s atypicky řešeným oknem.

Bílý dům září v zeleném moři obilí. Architekti si jej postavili pro sebe

„Abychom do koupelny ve spodním patře přivedli přirozené denní světlo, přitom však zajistili soukromí jejích uživatelů, využili jsme netradičního řešení v podobě plochého okna zasazeného přímo nad walk in sprchový kout, který svými rozměry přesně kopíruje,“ popisuje Jan Bek.

Průhled z chodby v přízemí do obývacího pokoje

Tím se přes den koupelna příjemně projasní světlem, a v noci okno potěší romantické duše příjemným výhledem na noční oblohu posetou hvězdami. Třetí dveře přímo naproti schodišti otevírají menší pokoj pro návštěvy, který sloužící i jako pracovna.

Smyslný kontrast bílo-černé

Vstupní chodbu a nejdůležitější „srdce“ domu, hlavní obytnou místnost s kuchyní, dělí prosklené posuvné dveře s elegantní černou kovovou konstrukcí. S překročením pomyslného prahu se umocňuje pocit útulného interiéru. V levé části obývacího pokoje je velkoformátový HS portál napojený na rohové okno, u něhož je kout se zátiším květin a s posezením.

Uprostřed obývací části najdete sedací soupravu ve tvaru U v šedé barvě. Spolu s černo-šedým kobercem uceluje prostor před televizní stěnou, jenž vybízí k posezení i v případě, že neposedné ratolesti vyběhnou na zahradu. Přidaný zasouvací stolek pomáhá k otevřenému prostoru pro dětské hry.

Obývací prostor a kuchyň rozděluje velký jídelní stůl pro osm osob, s přímým pohledem na zabudovaný krb, jenž navodí pocit klidu i v době svátečních večeří, přičemž hodující jistě ocení teplo i světlo z něj vystupující.

Obývací prostor a kuchyň rozděluje velký jídelní stůl pro osm osob, s přímým výhledem na zabudovaný krb.

Velkou kuchyňskou sestavu s dominujícím bílým matným lakem „rozráží“ kontrastní prvek dřeva zasazený na vrchních dvířkách, dodala ji společnost Pavlis Interier. Samotná kuchyňská stěna je nadčasově vybavena, přičemž všechny spotřebiče jsou zabudovány s dvířky s nenápadnými úchytkami v hranách. Minimalistický design umocňuje dojem moderní kuchyně, jenž doplňuje i obdélníkové prosvětlující okno z levé strany.

Pracovní plochu kuchyně rozšiřuje středový ostrůvek, do kterého je zasazená indukční varná deska. Kontrast celého prostoru tvoří černé doplňky, například vodovodní baterie, vypínače, světla nebo kliky, které jsou nejen na dveřích do spíže v pravé části kuchyně.

V levé části obývacího pokoje je velkoformátový HS portál napojený na rohové okno, u něhož je kout se zátiším květin a s posezením.

„Pro elegantní kontrast dveří v bílém dřevu jsme zvolili kliky LUSY s povrchem titan černý mat od českého výrobce M&T, s jehož produkty máme dlouholeté zkušenosti z dřívějších realizací. Máme tak odzkoušeno, že titanový povrch klik je opravdu kvalitní, a i po letech používání nedochází k jeho oděru nebo poškrábání,“ přidává informace architekt Jan Bek.

Černé detaily celý prostor stylizovaný do bílo-hnědo-šedé kombinace pozitivně rozrážejí.

Harmonie pod dvojí střechou

S vystoupáním do patra nelze přehlédnout chytře zabudované šatní skříně lemující celou stěnu. Navržené řešení šetří hlavně prostor. Po levé straně vede souběžně se schodištěm chodba, kterou jsou přístupné dva rozměrově shodné dětské pokoje.

Bílý dům se skrývá ve svahu, vše zde pamatuje na pohodu a klid

Napravo od schodiště je pak koupelna určená právě pro potomky majitelů a dále pak ložnice. Ta je prosvětlená, útulná a minimalistická. Navíc působí velmi vzdušným dojmem, protože ji nelimituje klasický strop, ale otevírá se do krovu. Zabudovaná klimatizace pomáhá odolávat horkým letním dnům, a přispívá tak ke komfortu obývání.

Ložnice disponuje soukromou koupelnou s podlahou i stěnami pokrytými neutrální světle šedou voděodolnou stěrkou. Po celé délce sprchového koutu ve stylu walk in je zabudovaná nika, která nabízí dostatek prostoru k uložení toaletních potřeb.

Koupelna v přízemí

Teplo v místnosti pak zajišťuje koupelnový radiátor, který má netypickou konstrukci a v interiéru opakující se černou barvu. Pro zavěšení ručníku slouží horizontálně ukotvené madlo. Minimalistický světlý vzhled koupelny oživuje skříňka s přírodním dřevodekorem.

Samotná realizace domu byla pro architekta příjemným překvapením, jak sám popisuje: „Stavba probíhala standardně a nutno říci i nečekaně rychle, což mě mile překvapilo. Veškeré zpočátku nastavené cíle byly i s kompromisem splněny.“ Závěrem lze celý dům souhrnně popsat jako světlý, praktický a útulný. Jistě všem členům rodiny dodává pocit soukromí i soudržnosti, a tak by to mělo být.

Technické údaje

Rok realizace: 2022

Zastavěná plocha: 177 m2

Obytná / Užitná plocha: 226 m2

Stavební firma: Sport Technik Bohemia

Konstrukce staveb: cihly Porotherm, železobeton strop

Konstrukce střechy: krov, dřevěný

Střešní krytina: falcovaný plech Prefa

Okna: hliníková

Vytápění: tepelné čerpadlo vzduch voda

Výrobci a dodavatelé:

  • Dřevěný obklad v exteriéru ARA Kolín
  • Plot: Luxline
 • Velkoformátová i klasická okna: Kalibra Nova
 • Podlahy: SPO Plzeň
 • Obklady: Keramika Soukup
 • Stěrky: 3deco
 • Dveře: Sapeli
 • Dveřní kliky: M&T, série Lusy
 • Sanitární vybavení: baterie HansGrohe
 • Koupelnový radiátor: SIKO Koupelny
 • Světla: Ilumix
 • Vypínače: JUNG LS990 matná černá, Smartech
 • Kuchyňská linka a truhlařina: Pavlis interier
 • Nábytek: TON, Bonami, Polstrin design

Koupelna v přízemí

O autorovi

Autor projektu: studio BekArch - Ing. arch. Jan Bek, Ing. arch. Kristýna Brudnová, Ing. arch. Linda Kozlová; Spolupráce: projekční kancelář Bízek projekt

Pražské studio BekArch se věnuje jak projekci objektů na bydlení, tak interiérové tvorbě komerčních a soukromých interiérů. Z toho plyne i rozdělení portfolia do sekcí House, Private a Social. Mezi interiéry často figurují restaurace, kavárny a kanceláře.

Studio klade důraz na komplexnost služeb, kromě projekční fáze jsou schopni domluvit i odzkoušené dodavatele a pomoci klientovi se stavbou. Ve své tvorbě se snaží dosáhnout funkčnosti, jednoduchosti, ale ne naprosto monochromatické strohosti.

Autor:
 • Nejčtenější

Teplo pod podlahou díky horké vodě, nebo elektrickým rohožím? Vyberte si

4. prosince 2023

V souvislosti s podlahovým vytápěním se dlouhodobě vedou diskuze o optimálním topném systému z...

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

4. prosince 2023

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Vlasta Horváth se usadil s manželkou a dcerami v domě za Prahou

3. prosince 2023

Klid malé vesničky s kouzlem čisté přírody kousek od Prahy? Nic nemožného. V jedné takové bydlí i...

Domy, kam plasty nesmí. Vládne zde dřevo, kvalitní řemeslo a útulnost

2. prosince 2023

Domy v řemeslnickém stylu „Craftsman“ jsou dodnes jedním z nejoblíbenějších rodinných obydlí ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sousedka celý den kouří na lodžii. Zápach z cigaret ničí mě i mé dítě

1. prosince 2023

Premium Bydlím v panelovém domě a velmi mě trápí sousedka, která ustavičně kouří na lodžii. Mám miminko,...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

4. prosince 2023

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé...

Teplo pod podlahou díky horké vodě, nebo elektrickým rohožím? Vyberte si

4. prosince 2023

V souvislosti s podlahovým vytápěním se dlouhodobě vedou diskuze o optimálním topném systému z...

Zpěvák Vlasta Horváth se usadil s manželkou a dcerami v domě za Prahou

3. prosince 2023

Klid malé vesničky s kouzlem čisté přírody kousek od Prahy? Nic nemožného. V jedné takové bydlí i...

Domy, kam plasty nesmí. Vládne zde dřevo, kvalitní řemeslo a útulnost

2. prosince 2023

Domy v řemeslnickém stylu „Craftsman“ jsou dodnes jedním z nejoblíbenějších rodinných obydlí ve...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...