Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 23. září 2023 Berta

Chtěli klasický dům, ale se všemi vymoženostmi. Podívejte se na výsledek

Rodinný dům zasazený do malé středočeské obce v sobě harmonicky propojuje prvky tradičního vesnického stavení a současných staveb. Interiér i exteriér domu se nesou v příjemném minimalistickém neutrálním ladění, které nachází oporu v propojení s přírodou výrazným využitím dřeva.
Uprostřed obývací části najdete sedací soupravu ve tvaru U v šedé barvě.

Uprostřed obývací části najdete sedací soupravu ve tvaru U v šedé barvě. | foto: Filip Györe

Na začátku byl plán vytvořit rodinný dům v současném jednoduchém tvaru, který by nenarušoval, ale naopak respektoval okolní zástavbu tradiční české obce. Zároveň by v sobě měl aplikovat moderní technologie a vychytávky tak, aby plně vyhovoval požadavkům mladé rodiny. A výsledek v sobě všechno dokonale propojuje.

Klasická sedlová střecha s falcovaným plechem odpovídá tradiční podobě venkovských domů.

Již na první pohled dům ukazuje typické znaky staveb malé středočeské vesnice. Příkladem jsou související dvojkombinace, jak dvojí střechy, tak dvojgaráže. Vzhled domu pak odráží zkušenostmi ověřené materiálové propojení dřeva, betonu i železa.

„Dominantní je prolnutí dvou hmot, kde plochá střecha nad dřevěným obkladem navazuje na druhou část domu s klasickou sedlovou střechou, doplněnou falcovaným plechem,“ popisuje architekt Jan Bek, který na návrhu domu spolupracoval s projekční kanceláří Bízek projekt.

A dodává: „U sedlové střechy jsme trvali na tom, aby její samotné provedení bylo bez přesahů, což bývalo v minulosti zvykem. A právě tímto řešením stavba už na první pohled vytváří dojem tradičního českého domu.“

Dominantní je prolnutí dvou hmot, kde plochá střecha nad dřevěným obkladem navazuje na druhou část domu s klasickou sedlovou střechou, doplněnou falcovaným plechem.

Část obvodových zdí je vystavěna z úzkých cihel, které zvětšují užitný prostor, což potvrzuje i architekt: „Klient trval na co nejširším domu. Museli jsme však respektovat stavební vyhlášky a územní studii, která definovala odstupovou vzdálenost od ulice. Abychom však v interiéru ušetřili drahocenné centimetry, pro štítové stěny jsme zvolili cihly Porotherm o tloušťce 300 milimetrů obsahující minerální vatu a vnější zateplení o tloušťce 50 mm. Ostatní stěny jsou vystavěné z klasických cihel také tloušťky 300 milimetrů s vnější tepelnou izolací tloušťky 150 milimetrů.“

S potřebou nezmenšovat prostor a požadavkem na dvojí krytou garáž byl splněný základní požadavek na zasazení stavby na pozemek. I zahrada, kvůli které se právě tento prostor upravoval, získala potřebnou velikost, například pro budoucí bazén či dětské hřiště.

„Vše bylo s investory o vzájemné diskuzi. Spoustu navrhovaných řešení si klient nechal vymluvit, jinde byl neoblomný. Nakonec jsme ovšem dospěli ke vstřícnému kompromisu,“ upřesňuje architekt.

Rodinný dům zasazený do malé středočeské obce v sobě harmonicky propojuje prvky tradičního vesnického stavení a současných staveb.

Celek pohledově doplňují velkoformátová hliníková okna navržená v hnědém odstínu, která ladí s dřevěným obkladem fasády.

Vzhled exteriéru se pak odráží i v samotném interiéru. Nekonfliktně bílé stěny navazují na strop domu z železobetonu se zachovaným viditelným obtiskem bednění. Dřevěné tóny zde byly použité na podlahy a nábytek.

Sprchování při svitu hvězd

Po otevření domovních dveří vstoupíte do přírodně prosvětlené, prostorné chodby, jakýsi „krk“ domu. Na pravé straně je praktický zabudovaný botník, následuje vstup do garáže. Chodbu zakončují schody do patra.

Na levé straně jsou troje dveře: za prvními najdete technickou místnost, za druhými pak koupelnu s něžně působícími bílými obklady ve tvaru pravidelných šestiúhelníků od společnosti Keramika Soukup a s atypicky řešeným oknem.

Bílý dům září v zeleném moři obilí. Architekti si jej postavili pro sebe

„Abychom do koupelny ve spodním patře přivedli přirozené denní světlo, přitom však zajistili soukromí jejích uživatelů, využili jsme netradičního řešení v podobě plochého okna zasazeného přímo nad walk in sprchový kout, který svými rozměry přesně kopíruje,“ popisuje Jan Bek.

Průhled z chodby v přízemí do obývacího pokoje

Tím se přes den koupelna příjemně projasní světlem, a v noci okno potěší romantické duše příjemným výhledem na noční oblohu posetou hvězdami. Třetí dveře přímo naproti schodišti otevírají menší pokoj pro návštěvy, který sloužící i jako pracovna.

Smyslný kontrast bílo-černé

Vstupní chodbu a nejdůležitější „srdce“ domu, hlavní obytnou místnost s kuchyní, dělí prosklené posuvné dveře s elegantní černou kovovou konstrukcí. S překročením pomyslného prahu se umocňuje pocit útulného interiéru. V levé části obývacího pokoje je velkoformátový HS portál napojený na rohové okno, u něhož je kout se zátiším květin a s posezením.

Uprostřed obývací části najdete sedací soupravu ve tvaru U v šedé barvě. Spolu s černo-šedým kobercem uceluje prostor před televizní stěnou, jenž vybízí k posezení i v případě, že neposedné ratolesti vyběhnou na zahradu. Přidaný zasouvací stolek pomáhá k otevřenému prostoru pro dětské hry.

Obývací prostor a kuchyň rozděluje velký jídelní stůl pro osm osob, s přímým pohledem na zabudovaný krb, jenž navodí pocit klidu i v době svátečních večeří, přičemž hodující jistě ocení teplo i světlo z něj vystupující.

Obývací prostor a kuchyň rozděluje velký jídelní stůl pro osm osob, s přímým výhledem na zabudovaný krb.

Velkou kuchyňskou sestavu s dominujícím bílým matným lakem „rozráží“ kontrastní prvek dřeva zasazený na vrchních dvířkách, dodala ji společnost Pavlis Interier. Samotná kuchyňská stěna je nadčasově vybavena, přičemž všechny spotřebiče jsou zabudovány s dvířky s nenápadnými úchytkami v hranách. Minimalistický design umocňuje dojem moderní kuchyně, jenž doplňuje i obdélníkové prosvětlující okno z levé strany.

Pracovní plochu kuchyně rozšiřuje středový ostrůvek, do kterého je zasazená indukční varná deska. Kontrast celého prostoru tvoří černé doplňky, například vodovodní baterie, vypínače, světla nebo kliky, které jsou nejen na dveřích do spíže v pravé části kuchyně.

V levé části obývacího pokoje je velkoformátový HS portál napojený na rohové okno, u něhož je kout se zátiším květin a s posezením.

„Pro elegantní kontrast dveří v bílém dřevu jsme zvolili kliky LUSY s povrchem titan černý mat od českého výrobce M&T, s jehož produkty máme dlouholeté zkušenosti z dřívějších realizací. Máme tak odzkoušeno, že titanový povrch klik je opravdu kvalitní, a i po letech používání nedochází k jeho oděru nebo poškrábání,“ přidává informace architekt Jan Bek.

Černé detaily celý prostor stylizovaný do bílo-hnědo-šedé kombinace pozitivně rozrážejí.

Harmonie pod dvojí střechou

S vystoupáním do patra nelze přehlédnout chytře zabudované šatní skříně lemující celou stěnu. Navržené řešení šetří hlavně prostor. Po levé straně vede souběžně se schodištěm chodba, kterou jsou přístupné dva rozměrově shodné dětské pokoje.

Bílý dům se skrývá ve svahu, vše zde pamatuje na pohodu a klid

Napravo od schodiště je pak koupelna určená právě pro potomky majitelů a dále pak ložnice. Ta je prosvětlená, útulná a minimalistická. Navíc působí velmi vzdušným dojmem, protože ji nelimituje klasický strop, ale otevírá se do krovu. Zabudovaná klimatizace pomáhá odolávat horkým letním dnům, a přispívá tak ke komfortu obývání.

Ložnice disponuje soukromou koupelnou s podlahou i stěnami pokrytými neutrální světle šedou voděodolnou stěrkou. Po celé délce sprchového koutu ve stylu walk in je zabudovaná nika, která nabízí dostatek prostoru k uložení toaletních potřeb.

Koupelna v přízemí

Teplo v místnosti pak zajišťuje koupelnový radiátor, který má netypickou konstrukci a v interiéru opakující se černou barvu. Pro zavěšení ručníku slouží horizontálně ukotvené madlo. Minimalistický světlý vzhled koupelny oživuje skříňka s přírodním dřevodekorem.

Samotná realizace domu byla pro architekta příjemným překvapením, jak sám popisuje: „Stavba probíhala standardně a nutno říci i nečekaně rychle, což mě mile překvapilo. Veškeré zpočátku nastavené cíle byly i s kompromisem splněny.“ Závěrem lze celý dům souhrnně popsat jako světlý, praktický a útulný. Jistě všem členům rodiny dodává pocit soukromí i soudržnosti, a tak by to mělo být.

Technické údaje

Rok realizace: 2022

Zastavěná plocha: 177 m2

Obytná / Užitná plocha: 226 m2

Stavební firma: Sport Technik Bohemia

Konstrukce staveb: cihly Porotherm, železobeton strop

Konstrukce střechy: krov, dřevěný

Střešní krytina: falcovaný plech Prefa

Okna: hliníková

Vytápění: tepelné čerpadlo vzduch voda

Výrobci a dodavatelé:

  • Dřevěný obklad v exteriéru ARA Kolín
  • Plot: Luxline
 • Velkoformátová i klasická okna: Kalibra Nova
 • Podlahy: SPO Plzeň
 • Obklady: Keramika Soukup
 • Stěrky: 3deco
 • Dveře: Sapeli
 • Dveřní kliky: M&T, série Lusy
 • Sanitární vybavení: baterie HansGrohe
 • Koupelnový radiátor: SIKO Koupelny
 • Světla: Ilumix
 • Vypínače: JUNG LS990 matná černá, Smartech
 • Kuchyňská linka a truhlařina: Pavlis interier
 • Nábytek: TON, Bonami, Polstrin design

Koupelna v přízemí

O autorovi

Autor projektu: studio BekArch - Ing. arch. Jan Bek, Ing. arch. Kristýna Brudnová, Ing. arch. Linda Kozlová; Spolupráce: projekční kancelář Bízek projekt

Pražské studio BekArch se věnuje jak projekci objektů na bydlení, tak interiérové tvorbě komerčních a soukromých interiérů. Z toho plyne i rozdělení portfolia do sekcí House, Private a Social. Mezi interiéry často figurují restaurace, kavárny a kanceláře.

Studio klade důraz na komplexnost služeb, kromě projekční fáze jsou schopni domluvit i odzkoušené dodavatele a pomoci klientovi se stavbou. Ve své tvorbě se snaží dosáhnout funkčnosti, jednoduchosti, ale ne naprosto monochromatické strohosti.

Autor:
 • Nejčtenější

George Clooney prodává své milované vily u jezera Como. Za vším stojí Amal

Herec George Clooney prodává svůj majetek u italského jezera Como za 100 milionů eur. Vlastní rozsáhlý pozemek s vilou...

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Domy v Česku s geniem loci slibují nádherné bydlení a jsou na prodej

V České republice se prodávají pohádkové mlýny, usedlosti, stavení i chalupy s rybníkem, ke kterým patří vždy velký...

Chtěli klasický dům, ale se všemi vymoženostmi. Podívejte se na výsledek

Rodinný dům zasazený do malé středočeské obce v sobě harmonicky propojuje prvky tradičního vesnického stavení a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na maličkém ostrůvku se mačká 500 lidí. Jsou zde nevěstince i hospody

Keňský ostrůvek Migingo na Viktoriině jezeře má rozlohu dva tisíce metrů čtverečních a je extrémně hustě osídlený. V...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Dříve to bylo sídlo neřestí, alkoholu i drog, dnes útulný rodinný dům

Prudérní americká společnost se stydí za „zvláštní“ nemovitosti plné historie, klidně je nechá zbourat. Budovu na Glen...

Zelená politika se prosazuje i v USA, u domů je ekologie na prvním místě

Už i Amerika podlehla recyklovaným materiálům a „zelenému“ nadšení. Stavební trendy pro příští roky tak mají u...

Čeští architekti navrhli skvělý rekreační resort v Kostarice

Čeští architekti dobývají úspěšně Jižní Ameriku, od Dagmar Štěpánové přes Věru Hampl (má studio i v Brazílii) až nyní...

Rozhledny na vinicích dokážou zázraky. Vystoupat na ně lze i bez schodů

Vinice všude kolem vás, vinařské obce a sklepy jako na dlani. Pohled z ptačí perspektivy dává vinařské turistice na...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...