Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dům jim zničila exploze u souseda, nový si postavili za šest měsíců

Špatná manipulace s takzvanými složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky poškodila v obci na Prostějovsku více než padesát domů, čtyři, včetně domu viníka, musely být strženy. O svůj domov přišli i manželé, kteří však totální přestavbu zvládli za šest měsíců.

Exploze v září 2018 měla děsivé následky, třiatřicetiletý viník zemřel, jeho ženu a dítě zachránilo jen to, že nebyly v době výbuchu doma, dva lidé byli zraněni. Škoda na domech se vyšplhala na více než dvacet milionů korun. Dvoupodlažní rodinný dům z osmdesátých let, v němž žili manželé Skřivánkovi, však „nepřežil“.

Dům po výbuchu

„Když dům opustily naše dospělé děti, začal být pro nás dva příliš velký. Uvažovali jsme, že bychom v přízemí, které z větší části zabíralo technické zázemí, vybudovali garsoniéru a čtyřpokojový byt v patře ponechali pro děti s rodinami, když přijedou na návštěvu. Než jsme ale stačili záměr uskutečnit, přišla exploze,“ popisuje Ivana Skřivánková.

S manželem vyvázli bez zranění jen souhrou šťastných náhod, exploze jí však vzala domov, ke kterému měla silný citový vztah. Dům stavěli její rodiče dlouhé roky a sama v něm strávila mnoho šťastných let s nimi i s vlastní rodinou.

Dnes vzpomíná na pomoc blízkých, přátel, známých, ale i úplně cizích lidí, kteří jim pomohli materiálně i finančně. Nový domov jim vyhovuje jak velikostí, tak svými vlastnostmi. Je až neuvěřitelné, že vše zvládli za pouhých šest měsíců.

Dům postavený na míru

Projekt od Venduly Cimala ze společnosti Progessproject měli Skřivánkovi v ruce už v listopadu, v červnu následujícího roku se stěhovali. V návrhu nemuseli dělat žádné úpravy, přesně odpovídal jejich potřebám. Důvod? Veškeré požadavky investorů detailně zformuloval jejich zeť, stavitel David Musil.

„Nebyli jsme vystavení žádnému složitému rozhodování, vybírání typu domu či stavebních materiálů a technologií. David nás a náš způsob života velmi dobře zná, byl tak schopen zásadní věci rozhodnout za nás,“ říká Ivana Skřivánková.

Terasa s pergolou je oblíbeným místem k odpočinku.

A jaké požadavky investorů byly pro projekt důležité? „Protože majitelům už všechny tři děti vylétly z hnízda, záměrem bylo vytvořit na stávajících základech pouze jednopodlažní dům s dispozicí 4+kk, který by splňoval jejich požadavky na velký obytný prostor, aby se celá rodina mohla scházet u stolu a zároveň každý pár měl vlastní místnost pro své soukromí,“ popisuje David Musil.

Důraz na dispozici

Dům je koncipován tak, aby splňoval parametry nízkoenergetického standardu. Byl zvolený kompaktní a jednoduchý tvar s kvalitní dispozicí. V ní je kladený důraz na hlavní pobytovou místnost tak, aby byla její plocha v rámci domu co možná největší. Vstup do domu vede přes zádveří, ze kterého je přímo přístupná technická místnost.

Na zádveří navazuje chodba, z níž se vchází do ostatních místností v domě. Po pravé straně najdete samostatnou toaletu, koupelnu a šatnu, která však může sloužit i jako pokoj pro hosty. Po levé straně je pak ložnice manželů a vstup do obytného prostoru s kuchyňským koutem. Na konci chodby je situován poslední pokoj.

I při mytí nádobí se majitelka může těšit ze své zahrady.

„Kompozice oken vychází z dispozičního řešení objektu a umístění domu na nároží. Vzhledem k tomu, že severní fasáda kopíruje uliční čáru, jsou okna umístěna pouze na fasádách orientovaných do zahrady. Z obytného prostoru a ložnice vedou velká francouzská okna na jižní terasu,“ upozorňuje David Musil.

Právě úzký kontakt interiéru se zahradou si manželé velmi pochvalují. „David věděl, jak ráda bývám na zahradě. V předchozím domě jsme měli výhled na zahradu omezený, okna z kuchyně v patře vedla do ulice, směrem, odkud přišel výbuch. V novém domě je tato strana téměř celá uzavřená a v podstatě ze všech oken máme výhled do zahrady. Vidím na ni i z kuchyňského okénka u dřezu a také z pokoje orientovaného západním směrem. Pořád jsme vlastně v kontaktu s přírodou,“ chválí si paní Ivana.

A dodává, že další výhodou, kterou s manželem oceňují, je bezbariérovost jejich nového domova: „Žádné schody, které je třeba zdolávat, bezbariérový přístup je i na zahradu, prostě nádhera!“

Jedině zděný

Konstrukci jednopodlažní stavby tvoří základy a základová deska původního objektu. Střecha je valbová s dřevěnou nosnou konstrukcí. „Stavba je vyzděná z keramických bloků Heluz Family 50. Obvodové zdivo tvoří zároveň svislé nosné konstrukce budovy a je zakončené železobetonovým obvodovým věncem. Strop tvoří sádrokartonovým podhled, příčky jsou také ze systému Heluz, popisuje stavitel Musil.

V koupelně nechybí ani velký sprchový kout.

Volba vybraného systému byla záměrná. Součinitel prostupu tepla je u něj totiž na úrovni pasivních domů (U = 0,14 W/m2K), takž není nutné dodatečné vnější zateplení. Výstavba tak probíhala rychleji a výsledkem je i zdravější a dýchající konstrukce s dlouhou životností a nižšími náklady na energie.

„Život v současném domě je v porovnání s předešlým lepší v mnoha ohledech. Ve starém domě v zimě zdmi prostupoval chlad, v novém domě máme v zimě i v létě příjemné klima. Dříve jsme také nepřetržitě slyšeli zvuky z blízké silnice a křižovatky, dnes k nám i při otevřených oknech doléhají nejvýš jakoby z dálky,“ popisuje majitelka.

A proč investoři zvolili zděný dům? Vždycky jsem věřila cihlám, můj tatínek kdysi pracoval v cihelnách... Cihlový dům je cihlový dům. Také jsem dala na dobré zkušenosti Davida.“

Moderní vzhled

Objekt je omítnutý bílou omítkou. Pro podpoření architektonického výrazu byly použité okenní rámy v antracitové barvě jak v exteriéru, tak i v interiéru, a betonové střešní tašky Tegalit v černé barvě.

Terasa s pergolou je oblíbeným místem k odpočinku.

Venkovní garáž a oplocení je z opalovaného dřeva, takže představuje nezanedbatelný prvek dotvářející architekturu domu.

„Pořád zbývá dokončit určité detaily, zejména v zahradě, kde nicméně máme to nejhorší za sebou, byla hodně poškozená jak výbuchem, tak demolicí starého domu i stavbou nového. Už loni jsme založili nový trávník, obnovili záhony, hotová je i nová pergola, takže zbývají opravdu jen drobnosti, líčí paní Skřivánková.

Komfortní bydlení v novém domě si s manželem pochvalují. „Máme moderní dům, energeticky nenáročný, bez větších nároků na údržbu, bezbariérový. Nejvíc si užíváme pohodlí, vstup na zahradu a výhled, vypočítává Ivana Skřivánková. A dodává, že je nejvyšší čas hodit všechno špatné za hlavu a s novým domem začít i novou etapu života.

Dům před výbuchem

Rodiný dům

Projekt: Ing. arch. Vendula Cimala, Progessproject

Výměra pozemku: 299 m2

Realizace: 2019

Zastavěná plocha: 118 m2

Nosné zdivo: Heluz Family 50

Fasádní obklad: opalované dřevo inspirované japonskou technikou Shou Sugi Ban

Okna a dveře: kompozitová

Střecha: betonová střešní taška Bramac Tegalit

Garážová vrata: sekční

Vytápění: kondenzační plynový kotel, podlahové vytápění ve všech místnostech, v koupelně elektrický otopný žebřík

Ohřev teplé vody: plynový kotel v kombinaci s fotovoltaickými panely

Autor:
  • Nejčtenější

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům bez pergoly vypadal jako kšiltovka bez kšiltu, směje se fotograf Třeštík

23. dubna 2024

Cílem bylo, aby se v rodinném, na pohled neokázalém domě bydlelo stejně komfortně jako v pražském...

Architekti mladé rodině šetřili peníze. V domě využili vše původní, co mohli

30. dubna 2024

Nový příběh starého domu se začal psát v roce 2018. Stojí na rohu ulice v klidné lokalitě na okraji...

Inspirují mě sexualita a móda, říká designérka cen i medailí pro MS v hokeji

30. dubna 2024

Premium Autorkou letošních cen pro soutěž Interiér roku se stala umělecká ředitelka sklárny Rückl a kmenová...

Skleněné kostky září i pěti barvami, řídí je software pro videohry

29. dubna 2024

Svět pixelové grafiky, videoher a raného digitálního umění promítnutý do hravé a dynamické světelné...

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...