Nejmladší pražská část je živým místem

  10:12aktualizováno  10:12
Městská část Praha 13 patří mezi nejmladší a dynamicky se rozvíjející části hlavního města. Téměř 55 tisíc lidí tu žije na území starších obcí a usedlostí. V 80. letech minulého století zde vznikly čtyři velké sídlištní komplexy (Stodůlky, Lužiny, Nové Butovice a Velká Ohrada), tvořící takzvané Jihozápadní město.

Ty se spolu s Třebonicemi staly základem pro vznik nové městské části Praha 13, která od července 2001 vykonává přenesenou působnost pro téměř 55 tisíc obyvatel v Praze 13 a v Praze - Řeporyjích.

Architektura sdružuje starší s nejmodernějším
K nejvýznamnějším historickým památkám patří pseudogotický kostel sv. Jakuba Staršího ve Stodůlkách s farou, hřbitovem a školou, malebný románský kostelík s hřbitůvkem Na Krtni, ke koloritu patří náves v Třebonicích, několik zachovalých zemědělských usedlostí ve Stodůlkách a původní zástavba předměstského typu na Malé Ohradě. Významnou dopravní tepnou je trasa metra B, která od konce roku 1994 spojuje městskou část s centrem.

Největší podíl na architektuře Prahy 13 mají sídliště, nejmodernější architektonické variace co do barevného provedení i stavební dispozice jsou v Nových Butovicích v okolí Slunečního náměstí. Patří k nim také Komunitní centrum sv. Prokopa - jedna z novodobých církevních staveb v Praze.

Náměstí vévodí nová radnice, otevřená před rokem. Od počátku má rozšířené úřední hodiny, takže kromě pondělí a středy od 8 do 18 hodin je pro veřejnost otevřeno i v úterý a ve čtvrtek do 13 hodin. Přepážky jsou vybaveny moderním vyvolávacím systémem s čísly, který usnadňuje případné čekání.

V pokladně je možno některé poplatky platit kreditní kartou. V atriu se konají koncerty, výstavy fotografií a obrazů, do obřadní síně, kde také zasedá zastupitelstvo, si lidé zvykli chodit na hudební a divadelní představení. K prvnímu výročí otevření radnice pořádá městská část 8. června den otevřených dveří a kulturní program.

Nejmladší pražská část je živým místem
Pro svůj převážně sídlištní charakter má tato městská část nejnižší věkový průměr v Praze. Působí zde 12 základních a 23 mateřských škol, gymnázium a obchodní akademie. Hlavně dětem slouží také nově otevřený školní zimní stadion na Lužinách.

Městský ráz této pražské části je kompenzován okolní přírodou - na jihu leží přírodní rezervace Prokopské údolí a národní přírodní památka Dalejský profil.

Na turisticky atraktivní trasy těchto lokalit pak navazuje Centrální park, jímž protéká Prokopský potok a který je protkán sítí cest a cyklistických stezek, napojených na mezinárodní cyklotrasu Praha - Brno - Vídeň.

Ve společenské a kulturní oblasti mají velkou tradici oslavy masopustu a čarodějnic, pro děti se pravidelně pořádají dětské dny začátkem června a mikulášské a vánoční zábavy s nadílkou na konci roku. Akce ve znamení ochrany životního prostředí se konají okolo letního slunovratu a Dne země.

Oblibu si získaly červencové Sportovní hry v Třebonicích u rybníka letos se budou konat již počtvrté. Nechybí štafetový běh se symbolickým ohněm od radnice, tříčlenná družstva pak soutěží v různých netradičních disciplínách - slalomu na kolečku, stříkání ruční stříkačkou, přeřezávání polena ruční pilou... Sportovní klání bývá zakončeno štafetou v pití piva. A tak tomu má být i letos.

Další tradiční událostí je Koncert pro park - benefiční hudební maraton pod širým nebem, jehož výtěžek slouží na zvelebování Centrálního parku. Ten letošní se bude konat v úterý 31. srpna odpoledne v Centrálním parku u stanice metra Lužiny.

"Největší letošní akcí ale byla dvoudenní veselice s názvem Na koštěti do Evropy, která se konala na přelomu dubna a května. Spojila prvky tradičních čarodějnic s oslavou vstupu do Evropské unie, tvrdí starosta městské části Prahy 13 David Vodrážka.

Kam kráčí třináctka
Sídlí tu mnoho významných společností a další zde chtějí stavět. Také proto si za prioritní oblasti stanovil starosta Vodrážka kromě bezpečnosti, dopravy a životního prostředí i další rozvoj městské části. Vznikla zde celá řada nákupních center, autosalonů i administrativních budov.

"Naším cílem je regulovat tyto aktivity tak, aby nepoškodily životní prostor občanů, ale aby naopak život v městské části obohatily a doplnily," říká Vodrážka.

V oblasti bytové výstavby byl v loňském roce dokončen komplex deseti bytových domů (270 bytů) mezi Velkou Ohradou a Lužinami, kde vznikla nová ulice Jaroslava Foglara.

Letos bude zahájena výstavba polyfunkčního výškového bytového domu se 166 byty v ulici Petržílkova vedle radnice. Čilý stavební ruch probíhá i ve starých Stodůlkách. Vznikla zde například nová ulice pojmenovaná po zesnulém prezidentu Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomíru Voleníkovi.

Dokončuje se zastřešování zimního stadionu, pokračuje budování Centrálního parku. V dubnu bylo zprovozněno nové dětské hřiště u retenční nádrže, vysazeno bylo mnoho stromů, včetně platanové Aleje Evropské unie, kterou sázeli velvyslanci zemí EU.

Autor:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z...

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Vytápění v pasivní dřevostavbě přijde rodinu na 1 500 korun měsíčně

Výhled z denní zóny otočené na jihozápad si nechtěli „zabarikádovat“ vysokým...

Odborníci na energeticky pasivní stavby často vysvětlují, co musí dům splnit, aby dosáhl pasivního standardu. Ne vždy...

Jak postavit dům, abyste ho zbytečně nepřeplatili a ušetřili za provoz

Už při projektu počítejte s vnějším stíněním, například přesahem střechy či...

Jak postavit dům tak, abyste jej zbytečně nepřeplatili ve fázi realizace a abyste zároveň měli později co nejnižší...

Bytů je málo, stavebních úřadů moc. Na povolení se čeká zoufale dlouho

Ilustrační snímek

Získat vlastní bydlení je stále obtížnější, zejména v Praze. Ceny rostou, nabídka je nedostatečná, stavební povolení se...

Najdete na iDNES.cz