Hlavní město Dánska desítky let inspiruje ta ostatní svým inovativním přístupem k architektuře a k městskému plánování. Letos bylo právem vyhlášené také světovým UNESCO hlavním městem architektury.
Titul si Kodaň, která k této události přichystala přibližně 300 akcí, může ponechat minimálně tři roky. Kromě kultovních architektonických děl tu lze navštívit i unikátní projekt, který ukazuje moderní bydlení, nabízí jeho smysluplné varianty a řešení.
Stavebnictví totiž v současné době zabírá 34 procent celosvětové spotřeby energie, při procesu vzniká 37 procent celosvětových emisí CO2. Cílem je budoucnost „beze stopy“!
Do čela konceptu se postavila (mimo dalších aktérů) dánská společnost specializující se na výrobu střešních oken, světlíků, světlovodů a dalších příslušenství.
Historie značky Velux začala v roce 1941. O rok později vnesla do stavebnictví, ale především do domovů nové „světlo“, když si její zakladatelé nechali patentovat střešní okno navržené tak, aby využívalo přirozené světlo a provětrávalo do té doby pouze tmavé půdní prostory. Nepřekvapí proto, že název je odvozený od latinských slov ventus (vítr) a lux (světlo).
Dřevostavby postavené v rámci v dubnu představeného konceptu Living Places se mohou pochlubit nízkou CO2 stopou (3,8 kg CO2/m2/rok), což je mimochodem třikrát méně než množství, které požaduje současný dánský zákon (12 kg CO2/m2/rok). Kromě toho lze tyto domy postavit za běžnou tržní a pro investory dostupnou cenu.
Projekt cílí na správnou volbu materiálů, které až ze 70 procent ovlivní životní prostředí, ale i tvar střechy a rozmístění oken, která vylepšují vnitřní klima.
„Je to příklad, jak může výstavba udržitelnějších a zdravějších domů pomáhat řešit klimatické problémy a zlepšit naše zdraví. Vnitřní klima je totiž zásadní, vezmeme-li v úvahu, že až 90 procent času trávíme doma,“ uvedla Tina Mayn ze společnosti Velux.