Dům snů. Každý má vlastní představu o ideálním domě. Ten, o kterém snila...

Dům snů. Každý má vlastní představu o ideálním domě. Ten, o kterém snila majitelka, měl kamennou fasádu a dřevěné okenice. Zbytek už byla dohoda s architektkou, jak vše co nejlépe zkombinovat. Dům je také poměrně velký, aby jejich děti, už mladí muži, mohli chodit k rodičům i s přítelkyněmi a později s vlastními rodinami. | foto: Miro Pochyba

Dvoupodlažní dřevostavba se snadno vytápí i větrá, hluk zde nehrozí

  • 66
Po letech náročné práce, za kterou se přestěhovali do města, začali pomalu plánovat návrat do tiché vesnice v nádherném kraji pod Súľovskými skalami. Vždyť kdo by se nechtěl vrátit tam, kde vyrostl, kde to zná, navíc, když je tam tak nádherně? Návštěva byla fotografována pro časopis Home.

Už dříve koupili manželé pozemek se stoletým domem a nejdříve zvažovali jeho rekonstrukci. Vypadal sice romanticky, ale byl vlhký, postavený z nekvalitních materiálů, měl nevyhovující dispozici… Prostě měl více nevýhod než výhod. Nakonec se tedy rozhodli postavit místo něj novou dřevostavbu, která by přesně splnila jejich představy.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Pro něho bylo dřevo jednoznačnou volbou srdce, ji přesvědčily parametry. Protože jsou oba pracovně velmi vytíženi, věděli také, že potřebují stavbu na klíč. Pro začátek tedy měli jasno. Po další odpovědi si zajeli do Prahy, na výstavu dřevostaveb.

Prostudovali si nabídku dřevostaveb od několika firem a vybrali si jednu z mála, která používá takzvanou difúzně otevřenou konstrukci. „Líbilo se nám, že dům není hermeticky uzavřen, ale jeho obvodové stěny jsou prodyšné,“ vysvětlují majitelé.

Další předností systému od firmy Atrium byla skladba stropů, jejíž součástí je zvuková izolace i betonový potěr, což efektivně omezuje přenos hluku mezi patry. A protože manželé chtěli patrový dům, tento fakt byl pro ně důležitý.

„Navštívili jsme jiný typ dřevostavby s čistě dřevěnými stropy a z patra do přízemí bylo dost slyšet,“ vzpomíná majitelka. „Bylo to velmi praktické rozhodování. Přesvědčily nás zejména detaily konstrukčního řešení,“ uzavírají majitelé.

Praktická řešení

Jelikož zatím využívají dům zejména o víkendech, bylo pro manžele důležité, aby se neustále větral, aby se v něm vzduch vyměňoval i během jejich nepřítomnosti. Zvolili si proto větrací systém inVENTer.

Vyhovovalo jim, že nejde o klasické řízené větrání, ale malé decentrální větrací jednotky osazené v obvodových stěnách, takže v domě nejsou „natahaná“ vzduchová potrubí. Zabudovaná keramická akumulační vložka v nich zajišťuje rekuperaci, tedy zpětné získávání tepla. „Máme tak uvnitř stále čerstvý vzduch, a přitom se dům neochlazuje,“ pochvalují si.

Výborná jsou podle nich také velká okna orientovaná na jih, ať jsou, nebo nejsou doma, slunce jim dům vytápí. Oceňují je zejména v zimě: „Tehdy je slunce níže a krásně svítí do obývacího pokoje i jídelny,“ říká majitelka, která upozorňuje i na další chytré řešení, pohodlné široké schodiště.

„Málokdo obětuje na schodiště tolik místa, a přitom se používá opravdu často. Dostatečná šířka je důležitá, i když chcete vzhůru cokoliv vynést.“

Celý dům vyhřívá elektrické podlahové topení. Energií je částečně zásobuje fotovoltaický systém spřažený s baterií, stejně jako ohřev vody, osvětlení a domácí spotřebiče, které nepotřebují velký nárazový příkon. Fotovoltaický střídač a baterii se domácí nakonec rozhodli umístit do garáže, jednak z prostorových důvodů, jednak proto, že střídač je hlučnější zařízení.

„Dům jsme si vymysleli sami, s pomocí našeho známého, konstruktéra, ale byli jsme rádi, že nám ho firma postavila na klíč. A zvládli to opravdu perfektně,“ konstatují manželé.

Otevřený denní prostor, ve kterém na sebe logicky navazují kuchyň, jídelna a obývací pokoj, zabírá podstatnou část přízemí.

Technické informace

Obvodové stěny: difúuzně otevřená dřevěná sloupková konstrukce DifuTech® Clima Plus U = 0,16 W/m2 K s minerální tepelnou izolací

Stropy: dřevěná nosná konstrukce s minerální akustickou izolací a betonovou mazaninou

Zastřešení: dřevěný krov, tepelná izolace Fermacell Vapor, betonová střešní krytina Bramac

Okna: dřevohliníková s trojsklem Internorm, okenice s pevnými nakloněnými lamelami

Technika: fotovoltický systém, elektrické podlahové vytápění Fenix, elektrický zásobníkový ohřev vody Dražice, decentrálně řízené větrání s rekuperací inVENTer

Realizace: Atrium SK

Typ stavby: montovaná dřevostavba

Plocha pozemku: 2 700 m2

Zastavěná plocha: 146 m2

Obytná plocha: 243 m2

Počet podlaží: 2

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.