Praha je pro nás s veškerou dostupnou infrastrukturou ideálním místem k životu. Na pozemku, kde dnes stojí nová dřevostavba, býval zděný rodinný dům, kam se vešla celá naše rozvětvená rodina.
Po smrti manželovy maminky jsme však začali uvažovat o změně a jako nejlepší řešení se ukázalo dům zbourat a postavit na jeho místě nový objekt dvojdomu. Čekala nás však zdlouhavá cesta, plná různých průtahů a byrokracie, což celý proces o řadu měsíců protáhlo.
Na parcelu uprostřed původní zástavby se totiž vázala spousta regulativů a my přišli s návrhem zcela atypickým. Schválení projektu si nakonec vyžádalo šest výjimek týkajících se hranice pozemku, jeho dělení, zastavěné plochy, připojení komunikace, garáže a podobně.
Malý pozemek, velké plány
Naše představy nového bydlení byly jednoduché - příjemné místo pro život rodiny s dětmi. Protože jsme květináři, důraz jsme kladli na přítomnost rostlin a zahradu. Přestože byl pozemek malý, plochu zahrady jsme chtěli maximalizovat. Veškeré další detaily návrhu jsme nechali na námi vybraném architektovi.
Nakonec jsme vycházeli hned z první varianty, natolik se strefil do našich potřeb a specifik pozemku. Dřevostavba pro nás znamenala úsporu podlahové plochy díky menší tloušťce stěn, lepší tepelně technické vlastnosti, rychlejší realizaci a hlavně teplejší a domáčtější prostředí, které má blízko k přírodě, na rozdíl od tradičních cihlových domů. V porovnání s předchozími zkušenostmi s bydlením ve zděném domě je komfort naprosto o něčem jiném.
Obývací část je orientovaná na jih a navazuje přímo na terasu, kde trávíme převážnou část roku. Přepážka mezi terasami krásně zajišťuje soukromí, zanedlouho přibude také plot oddělující jednotlivé zahrady.
Efektivně, jednoduše a úsporně
Řešení domu se v průběhu realizace ještě měnilo ve prospěch zjednodušení a následných časových a finančních úspor. Zavrhli jsme rekuperaci, která ve mně vzbuzovala dojem, že nebudu moci větrat, namísto vytápění vzduchem je zde pouze podlahové elektrické topení ve spodním patře, krb s rozvody pro ohřátý vzduch do horního patra a infra panely v místnostech druhého podlaží.
Výpočtová hodnota spotřeby za elektřinu je 2 500 korun měsíčně, skutečné výsledky uvidíme až v záři, kdy přijde vyúčtování. Zatím máme zjištěno, že nás dřevo přes zimu vycházelo přibližně na 500 korun měsíčně. Na večer postačila tři, čtyři polínka a o teplo i atmosféru bylo postaráno.
Obývací část je orientovaná na jih a navazuje přímo na terasu.
Dům je nízkoenergetický s difuzně otevřenou skladbou stěny, která propouští vodní páry z interiéru. Objekt je také připraven na zapojení solárních kolektorů pro ohřev teplé vody. Společná stěna pak snižuje ztráty domu. Oba objekty jsou jinak úplně odděleny.
Jde o dva samostatné požární úseky a mezi oběma obvodovými stěnami je dostatek izolace, takže akustika funguje na jedničku. Dispozice jednotlivých domů se pak v některých detailech liší, každý z nás měl přece jen trošku jiné požadavky. Zvenku je však dům řešen jednotně, aby působil celistvě a nenarušoval kompaktnost místní zástavby.
Úředními průtahy jsme ztratili spoustu času, a tak jsme potřebovali stavět opravdu rychle. Museli jsme totiž začít splácet hypotéku a přitom stále platili nájem. Firma, která naši dřevostavbu realizovala, nám naštěstí vyšla vstříc a řemeslníci pracovali i o víkendech. Pokud bylo potřeba cokoli vyřešit, odezva byla okamžitá, třeba i v pozdních večerních hodinách. Tento přístup byl po všech peripetiích s úřady doslova balzámem.
Síla je v detailech
Po strastiplné cestě se tedy nemůžeme nabažit téměř hotového bydlení. Neustále nás mile překvapuje, jak celý koncept a řada detailů skvěle fungují. Od promyšlených úložných prostor po praktické automatické žaluzie a pergolu. Právě tyto zdánlivé drobnosti povyšují bydlení na úplně jinou úroveň.
Technické parametry
- Velikost pozemku: 317 m², 293 m²
- Zastavěná plocha: 103 m², 124 m²
- Užitná plocha: 88 m², 88 m²
- Spodní stavba: základové pasy, betonová deska
- Stavební systém: prefabrikované díly
- Tepelné izolace: vnější obálka - foukaná celulóza, vnitřní stěny - minerální vata
- Fasáda: kombinace omítky a modřínové provětrávané fasády s olejovým nátěrem
- Střecha: sbíjené vazníky
- Střešní krytina: Bramac Tegalit
- Okna: eurookna, hloubka profilu 92 mm, tepelněizolační trojsklo
- Podlahová krytina: keramická dlažba, vícevrstvá dřevěná podlaha
- Vytápění: kombinace elektrického vytápění (podlahové, přímotopy na stěnách) a lokálního (krbová vložka)
- Skladba stěny směrem dovnitř: tenkovrstvá omítka 5 mm, minerální vata s kolmým vláknem 60 mm, DHF deska, lepený I-nosník 220 + foukaná celulóza, OSB deska, rošt předstěny + minerální tepelná izolace tloušťky 60 mm, sádrokarton 12,5
- Celková tloušťka stěny: 387,5 mm
- Hodnota U: 0,132 W/m2K
- Modřínová fasáda 24 mm, provětrávaná mezera 40 mm, UV stabilní difuzní folie, DHF deska, lepený I-nosník 220 mm + foukaná celulóza, OSB deska, lepený I-nosník 220 mm + foukaná celulóza, OSB deska, rošt předstěny + minerální tepelná izolace tloušťky 60 mm, sádrokarton 12,5 mm
- Celková tloušťka stěny: 386,5mm
- Hodnota U: 0,153 W/m2K
- Projekt: Ing. arch. Miloš Černý, www.archin.cz
- Realizace: PALIS Plzeň spol. s r.o., www.palis.cz
Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.