Bazén je u luxusní nemovitosti v LA nezbytný.

Bazén je u luxusní nemovitosti v LA nezbytný. | foto: Ája Bufka

Daň z prodeje luxusních domů má pomoci výstavbě bydlení pro bezdomovce

  • 7
Daň z luxusu vstoupila v Los Angeles v platnost k prvnímu dubnu a nejde o žádný aprílový žert. Jde o novou vyhlášku ULA, což znamená „daň pro bezdomovectví a řešení bydlení“, z prodeje přepychových nemovitostí. Má pomoci financovat dostupné bydlení pro bezdomovce a obyvatele města s nízkým příjmem.

Že by inspirace pro české politiky? Jenže ti se zdanění bohatých majitelů a jejich luxusních sídel a vlastnictví řady nemovitostí brání už řadu let. Americké opatření přidává čtyřprocentní daň ze zisku z prodeje nemovitosti nad pět milionů dolarů a 5,5 procenta z ceny nad deset milionů dolarů.

Luxusní nemovitost navržená studiem Gabbay Architects stojí za vzrostlými olivovníky na jedné z nejprestižnějších ulic v Beverly Hills.

Odhaduje se, že každý rok přinese tato úprava přibližně 900 milionů dolarů na pomoc v boji proti krizi bydlení. Je nutné připomenout, že počet bezdomovců jen v samotném LA neustále stoupá, už předchozí stoupající daně z města „vyhnaly“ celou řadu obyvatel i ze střední třídy.

Mnozí z těch, kterých se to týká, jsou i hollywoodské celebrity. Několik posledních měsíců strávili tito boháči vymýšlením toho, jak se z toho dostat. Někteří se z Kalifornie odstěhovali (a nemovitosti urychleně prodali), jiní se snažili pozemky rozdělit, aby se dani vyhnuli, a další se společně s odborníky pokoušejí tento rituál nového daněni zastavit soudní žalobou na porušení kalifornské ústavy.

Slevy, slevy, slevy...

Trend tak vede k přebytku domů na trhu. Prodejci stále chtějí stejné lámání rekordů cen, které dostávali během vrcholu pandemie covidu-19, ale kupující, zatíženi vyššími úrokovými sazbami, návnadu neberou. Je to patové situace. Prosadit dohodu se snaží někteří prodejci nabídkou výrazných slev.

Americký sen v Las Vegas: v tunelech zde přežívají stovky bezdomovců

Patří mezi ně především právě celebrity. Herci Mark Wahlberg, Ben Affleck a řada dalších prodali svá mega-sídla podobně jako ostatní s velkou slevou. Například Wahlberg za dům v Beverly Park požadoval 87,5 milionu dolarů. Bez zájemců. A tak letos v únoru prodal nemovitost za 55 milionů.

Podle Los Angeles Times třeba Brad Pitt utekl „hrobníkovy z lopaty“ {daňovému navýšeni} jen o několik dni. Svůj komplex v Hollywood Hills prodal za 39 milionů dolarů. Za nemovitost v roce 1994 herec zaplatil jen 1,7 milionu dolarů, což mu přineslo nemalý zisk. Opatření ULA, které vstoupilo v platnost 1. dubna 2023, by mu snížilo zisk o dva miliony a sto čtyřicet pět tisíc dolarů.

Nekupte to! Dalším zajímavým příkladem je Villa Firenze, palác zahrnující tři tisíce čtverečních metrů na pozemku více než 40 000 m2. Byl na trhu za 120 milionů v loňském roce. Během nabídky „chřadl“ na hranici nezájmu několik měsíců a majitel pomalu snižoval cenu až do konečného prodeje za 52 milionů dolarů, tedy se slevou více než 56 procent.

Schodiště uprostřed domu

Zkušeným makléřům to připomíná krizový rok 2008. Vizionář Elon Musk se svých šesti nemovitostí v Bel Air zbavil ještě dávno před příchodem ULA. V době mezi červnem 2020 a listopadem 2021 utržil asi sto milionů se ziskem přibližně dvaceti milionů dolarů.

I drahá nemovitost své kupce najde

To vše však neznamená, že by trh s drahými nemovitostmi vyschl. V Beverly Hills se pořád objevují nové domy pro multimilionáře. Novostavba navržená studiem Gabbay Architects stojí za vzrostlými olivovníky na jedné z nejprestižnějších ulic v Beverly Hills.

Třípodlažní dům je ukotven mistrně zpracovaným dřevěným dramatickým schodištěm vinoucím se proti prosklenému atriu. Je to opravdová kotva celé budovy. Vede od vchodu k obývacímu pokoji, který se otevírá do kuchyně šéfkuchaře s nadrozměrným ostrůvkem a snídaňovým koutkem, který kombinuje vnitřní a venkovní bydlení.

Schodiště propojuje ložnice v horním patře s hlavní zábavní části v přízemí. Co je na tomto domě tak fantastického, nejsou jen jeho krásné luxusní detaily, ale opravdu otevřený a prosvětlený půdorys.

V koupelně s volně stojící vanou je i závěsná toaleta, ale hlavně nádherné obklady z přírodního kamene.

Stěny z přírodních materiálů, dvojité vysoké stropy, dřevěné podlahy s parketami položenými do tvaru rybí kostry a skleněné posuvné stěny od podlahy ke stropu tvoří pozadí hlavního patra, které se otevírá do venkovní oázy.

Dům s pěti ložnicemi a sedmi koupelnami nabízí okázalé bydlení díky elegantním proporcím. Na zadní terase je vestavěna venkovní kuchyně s jídelní částí. Součástí je vyhřívaný bazén a živý plot v souhře s typickým životem v jižní Kalifornii. Spodní patro má moderní kinosál, vestavěný bar a salonek i pracovnu s ložnicí pro hosty.

Tato zbrusu nová architektonická nabídka z roku 2021 na ploše 1 000 m2 má tři rozlehlá podlaží s řadou luxusních detailů. Například manželská ložnice je vybavena dvěma šatnami a vířivkou i sedací vanou. Sprchovací kout nechali architekti obložit nádhernými kamennými prvky.

Nechybí ani obří garáž pro 15 aut atd. Vyhřívanému bazénu dominují obrovské konstrukce umožňující posezení ve stínu i přímo „na vodě“.

Ani v kuchyni s gigantickým ostrůvkem nechybí přírodní kámen, na rozdíl od koupelny však s výrazným „dekorem“.

Cena této luxusní nemovitosti klesla během měsíce března o dva miliony na „pouhých“ 19 900 000 dolarů. Možná i proto, že se developer obává možnosti dalšího nápadu progresivistů na zvýšení daně ze zisku prodaných domů nad 20 milionů.

, pro iDNES.cz