Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rodák z Čech chtěl postavit v americké poušti veliké město. Někteří mu uvěřili

Asi málokterý český rodák udělal takovou „díru do světa“ jako Nathan Mendelsohn. Stal se zakladatelem California City, třetího největšího města v Kalifornii – tedy podle obrovské rozlohy pozemku. Názory na něj se různí, od podezření z podvodu až po vyzdvihování jeho vizionářské mise.
Přízemní domy v California City mají střechy z keramických tašek.

Přízemní domy v California City mají střechy z keramických tašek. | foto: Ája Bufka

Nathan Mendelsohn se narodil v roce 1915 nedaleko Prahy a do Spojených států přišel s rodiči o pět let později. Magisterský titul získal na Kolumbijské univerzitě. 

V městečku nechybí ani letiště.

Byl fascinovaný výstavbou měst a vesnic. V mojavské poušti zakoupil tisíce hektarů půdy s tím, že tady založí a postaví vysněné vzorové město California City, které bude jednou konkurovat Los Angeles i San Francisku.

Město v poušti

Základy jeho snu z roku 1958 byly oficiálně potvrzeny v roce 1965 jako město přezdívané Cal City. Najdete je asi sto šedesát kilometrů severně od Los Angeles, je součástí údolí Antelope a distriktu Kern County. Podle sčítání lidí z roku 2010 má čtrnáct tisíc obyvatel, kteří dnes žijí na ploše 527 čtverečních kilometrů.

Mendelsohn věřil, že se jeho vize stane další metropolí „zlatého státu“. Jeho excentrickému snu odpovídají názvy ulic, které mají vypadat vznešeně a vzdělaně: jména Stanford, Yale a Columbia, včetně pocty slavným automobilkám jako Cadillac Boulevard nebo Chrysler Drive, jsou toho jen nepatrným pozůstatkem.

Město je dnes domovem přízemních budov, nekonečných silnic a pouštních křovin, které z vesmíru vypadají jako projekty mimozemšťanů. Jedinými celoročními obyvateli prázdných oblastí města, kteří si nestěžují, jsou kojoti, divocí králíci a chřestýši. Nevadí jim trojciferné letní teploty (ve stupních Fahrenheita), které z této plochy dělají konvekční pec.

Historie velkého snu

Poválečná Kalifornie prožívala hospodářský rozmach a rodák z Čech ji viděl jako příležitost k realizaci nádherného snu. O tom, zda byl podvodník, anebo seriózní podnikatel, mohou něco napovědět slogany. „Kupte si kousek zlatého státu,“ tvrdily znělky rozhlasových a novinových reklam a jedním dechem dodávaly: „Kde jinde najdete čistý vzduch a výhledy na cestě k pokroku.“

Mnoho lidí, kteří si tehdy přáli investovat do nemovitostí, ztratilo celoživotní úspory, zatímco jiní zbohatli. Nicméně Mendelsohn dokázal částečně splnit vlastní představu o využití nehostinné pouště. Pomohly mu k tomu geologické průzkumy. Celá zdejší oblast totiž leží na obrovských podzemních ložiscích vody. Díky tomu se mohly objevit nejenom ambiciózní modelové domy, ale i zahájení práce na Centrálním parku, jehož součástí mělo být jezero o rozloze osmi hektarů.

Hřbitov letadel - nechybí zde ani stroje evropských aerolinek.

K návrhům na rekreační oblast patřily golfové a tenisové kurty, místo na pikniky a centrum propojení komunity, včetně mezinárodního letiště. Testovací dráha automobilky Huyndai, nedaleký Mojave Air and Space Port i hřbitov letadel jsou dodnes toho připomínkou.

Nechybí ani jedno z největších vězení ve Spojených státech, California City Correctional Center.

Mendelsohn nakonec prodal svůj podíl a přesunul se k novým projektům do Texasu. Zemřel v roce 1984 ve věku 69 let. Poptávka po nemovitostech vyschla a koncem minulého století šílenství v poušti skončilo. Pamětníci tvrdí: „Nic ze slibných nápadů na univerzitní město a centrum průmyslu nových technologii a zábavy se nenaplnilo.“

Cesta do pouště

Z Los Angeles do California City vede dálnice #14. Rychlost na ní nikdo nedodržuje, ani přes častá upozornění na cedulích, že je sledovaná z helikoptér nebo letadel. Řidiči tomu v úmorném vedru nevěnují žádnou pozornost. Snaží se jen přežít a přejet rovinu, z které se občas na silnici vyvalí větrem vyfoukané křoviny.

Vyhnout se únavné cestě lze jen díky několika odbočkám. K první patří návštěva filmových lokací v Palmdale a Lancasteru. Byly kulisami, které pro Hollywood nahrazovaly slavnou silnici Route 66. Například ve snímku Eye of the Storm od Dennise Hoppera nebo později v hororu Dům tisíce mrtvol, včetně řady televizních show a reklam.

Osamělý kostelík adventistů měl nezapomenutelnou roli v Kill Bill od Tarantina.

Nedaleko je i osamělý kostelík adventistů, který měl nezapomenutelnou roli ve filmu Kill Bill od Tarantina. V roce 2003 se stal kaplí pro svatební masakr. Nedaleká vojenská a raketová základna Edwards a Mojave Air Space je také součásti objevování Cal City.

V obrovských hangárech tady vládnou nejenom generálové, ale i vizionáři a dobyvatelé vesmíru v projektech Virgin Galactic, Space X, Blue Origin a další. V roce 1958 rozprodával Mendelsohn části svého vysněného projektu. Za 990 dolarů byl třípokojový dům. „To způsobilo nákupní hysterii,“ vzpomínají první kupci.

Široký hlavni „bulvár“ je lemován přízemními domky ve stylu architektury rančů. Zdi jsou omítnuté a střechy se podlamuji pod tíhou červených keramických tašek.

Centrum města tvoří kromě radnice a policejní stanice i jídelna McDonald’s a několik obchodů, kterým vládne velkoobchod Rite Aid. Je tady cítit atmosféra proklamovaná reklamou zakladatele vysněného projektu s jedinou pochybností. Stalo se město „California City“ místem kalifornských snů, anebo neskutečných podvodů ve stylu prodavačů hadích olejíčků?

Filmová lokace Lancaster

Éru „zlaté horečky“ v Cal City a okolí dnes nahradilo pěstování marihuany. Změnilo barvu hnědé pouště pod přístřešky skleníků v zelenou.

Při nedávné policejní razii byla zabavena a na 179 korbách nákladních aut odvezena sklizeň v hodnotě 380 milionů dolarů. Plantáže patřily údajně losangeleským gangům. Byly několikanásobně větší, než místní zákony povolují držitelům licence.

Tím se možná kruh kolem vzniku třetího největšího města v Kalifornii vytvořeného snílky, dobrodruhy a podvodníky uzavřel.

Češi ve světě

Necháme-li stranou cestopis Aloise Jiráska a diplomatické mise družiny vedené panem Lvem z Rožmitálu v letech 1465 až 1467, v historii úžasných destinací nesmí chybět čtyřiadvacátý prezident Brazílie Juscelino Kubitchek. Zosobněním amerického snu se pak stal v Kladně narozený Anton Cermak, slavný starosta Chicaga, který zachránil prezidenta Roosevelta a nebál se ani Al Caponeho.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

2. května 2024

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného...

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Dům, kde je promyšlený každý detail, od kliky až po sprchový kout

3. května 2024

Dům na Dlouhém mostě, navržený architektem Zdeňkem Melicharem, ztělesňuje moderní pojetí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekti mladé rodině šetřili peníze. V domě využili vše původní, co mohli

30. dubna 2024

Nový příběh starého domu se začal psát v roce 2018. Stojí na rohu ulice v klidné lokalitě na okraji...

Vybourali příčku a obývací kuchyň jen září. Hvězdou je materiál, který roste

4. května 2024

Agne pochází z Litvy, nedávno se za prací přestěhovala do Prahy, kde si právě rekonstruuje svůj byt...

Dům, kde je promyšlený každý detail, od kliky až po sprchový kout

3. května 2024

Dům na Dlouhém mostě, navržený architektem Zdeňkem Melicharem, ztělesňuje moderní pojetí...

Sousedka pronajímá část domu na oslavy a svatby. Bydlení je peklo

3. května 2024

Premium Sousedka si před rokem předělala kus svého domu a prostory začala veřejně pronajímat na oslavy,...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

2. května 2024

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...