Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proměna domu vás nadchne, z neobývané půdy mají luxusní podkroví

I starý dům může chytit druhý dech. Vyprávět by o tom mohli manželé Hučkovi, kteří zdědili po prarodičích domek ze 70. let minulého století. Získali obydlené, ale už nevyhovující přízemí, k tomu zcela nevyužitou půdu. Výsledek rekonstrukce? O třetinu větší obytná plocha a místo 2+1 dispozice 4+1.
Neuvěřitelná proměna starého domu po prarodičích přinesla rodině skvělé bydlení.

Neuvěřitelná proměna starého domu po prarodičích přinesla rodině skvělé bydlení. | foto: Archiv projektu

Manželé Hučkovi ze Šaly vždy snili o tom, že budou bydlet v domě s nízkou spotřebou energie a s velkou zahradou. Mají permakulturní zahrádku (funguje na principu udržitelnosti a samostatnosti, bez větších zásahů člověka), třídí odpad, sázejí stromy a květiny, zakládají komposty a odmalička k tomu vedou i své děti Kristýnku a Daniela.

Dům po rekonstrukci - podhled z ulice

„Pro nás je důležité zanechat po sobě co nejmenší uhlíkovou stopu a tato rekonstrukce je šitá přesně na naše potřeby,“ vysvětluje majitel domu Jozef Hučko, proč zareagovali na výzvu společnosti Velux a stali se ambasadory iniciativy RenovActive na Slovensku, což je koncept cenově dostupné renovace budov v nízkoenergetickém až pasivním standardu.

Návrh budoucího vzhledu domu je okamžitě nadchl. „Z vizualizací jsme byli nadšeni, návrh rekonstrukce se nám hned velmi líbil,“ říkají manželé. Čtyřčlenná rodina se po rekonstrukci dočkala nejen větší obytné plochy (nově 115 m2), lepší dispozice a dvou nových koupelen, ale také zvýšení energetické úspornosti až o 80 %.

Obytné podkroví: jak se vyhnout chybám při stavbě. Rychlokurz bydlení

Obytný prostor i v podkroví

Původní čtvercový dům měl v přední části dva „parádní“ pokoje s okny do ulice a zadní část s několika menšími místnostmi sloužila hlavně jako servisní zázemí. Právě do zadní části domu se nyní přesunulo obytné srdce domu. Velké prosklené plochy a otevření obytného prostoru směrem do zahrady propojilo dům s okolím.

Půda před rekonstrukcí - v těchto místech vznikla ložnice.

Ložnice rodičů v podkroví, kde s nimi spí ještě malý Daniel.

„Z architektonického hlediska jsme zachovali původní výraz domu. Drobnými stavebními úpravami jsme vyčistili půdorys, jinak jsme dispozici spodního podlaží neměnili. Zachovali jsme původní trámy či cihly, z nichž jsme vyzdili stěnu v nové koupelně. Ze stavby domu jsme neodvezli žádnou suť, snažili jsme se totiž vše recyklovat. A podařilo se,“ komentuje rekonstrukci Marek Petrík, architekt společnosti Velux.

„Moderní vzhled jsme docílili výběrem materiálů. Kouzlo domu se projevuje v drobných detailech, jako je například hladká krytina nebo hranaté okapy. Uvnitř jsme se zaměřili zejména na vytvoření komfortního bydlení. Na to nám stačily jednoduché kroky a materiály, které podporují zdravé mikroklima,“ pokračuje.

Chodba se schodištěm do podkroví

Přestavbou podkroví vznikl prostor s velkým množstvím přirozeného světla, účinnějším větráním a lepší regulací tepla. Zvětšovat obytnou plochu díky využití podkroví je ekonomičtějším řešením než přístavba, protože nemusíte budovat základy, podlahu a střechu.

„Propojení obytného prostoru se zahradou a jeho otevření do krovu přineslo domu zcela novou kvalitu bydlení,“ říká Martin Doršic, autor projektu.

Světlo v každé místnosti

Přirozeného světla není nikdy dost, proto architekti navrhli nejen velká fasádní a střešní okna, ale i světlíky či světlovod do koupelny v přízemí. Vyrovnané rozložení oken zajišťuje příjemné a světlé vnitřní prostředí s velkým množstvím vzduchu v každé místnosti a v každém patře.

K tomu přispívá i otevřená schodišťová šachta, která zajišťuje kvalitnější distribuci denního světla do všech pater včetně centrálních místností a účinné větrání prostřednictvím komínového efektu, který současně pomáhá odvádět vlhký odpadní vzduch střešními okny v horní části schodiště, přičemž otevřenými okny a dveřmi proudí do domu čistý vzduch.

Koncept rekonstrukce zahrnuje i zateplení fasády a střechy. Zlepšení parametrů obálky domu spolu s moderním systémem vytápění a dynamickým venkovním stíněním optimalizuje energetické parametry a zvyšuje tepelný komfort bydlení.

Oproti původnímu stavu se celková spotřeba energie snížila o 80 procent. Dynamické vnější stínění prostřednictvím rolet současně snižuje vyhřívání interiérů během letních měsíců. „Chtěli jsme nízkoenergetické bydlení, které teď máme,“ je spokojená majitelka Kateřina Hučková.

Společnost Velux, která je iniciátorem rekonstrukce RenovActive, věří, že projekt ze Šaly bude sloužit jako vzorový příklad řešení obnovy stárnoucího bytového fondu nejen na Slovensku, ale i v okolních zemích.

Pohled do kuchyně a schodiště do podkroví

O projektu

„Největším problémem rekonstrukcí je, že lidé nevědí, kde začít. Naším cílem je proto ukázat finančně dostupné možnosti rekonstrukce ve smyslu zdravého bydlení v našich poměrech,“ říká Zdeněk Okáč ze společnosti Velux.

Koncept cenově dostupné renovace budov v nízkoenergetickém až pasivním standardu s názvem RenovActive je odpovědí společnosti Velux na výzvy, které s sebou přináší alarmující stav stárnoucího bytového fondu v Evropě.

Iniciativou se firma rozhodla aktivně podpořit urychlení renovačních procesů a pilotní projekt úspěšně zrealizovala symbolicky v belgickém Bruselu, ve městě, kde se koncentruje tvorba evropské legislativy. Poté se projekt úspěšně přestěhoval i na Slovensko.

Projekt má inspirovat, jak mohou lidé svůj dům renovovat finančně optimálním způsobem a získat domov, který splňuje parametry ve třech zásadních kategoriích: kvalita bydlení, vliv na životní prostředí a náklady na provoz. Výsledný dům je tedy nejen energeticky efektivní, ale přináší svým uživatelům maximální komfort a zdravé vnitřní prostředí.

Autor:

Nejčtenější

Sedmnáctiletá hvězda z Ulice si pořídila fajn byt na pražském Smíchově

Kousek od bývalého bydliště samotného Karla Gotta našel svůj domov i mladý sedmnáctiletý herec Petr Komínek. Byt s terasou je menší, ale útulný a je v něm vše, co jen může začínající umělec...

Dům z dřevěných cihel postavili za pět dní. Pohled do interiéru ohromuje

Dům vystavěný z cihel, to jako senzace moc nezní. Ovšem tyhle cihly nebyly jen tak ledajaké, ale dřevěné. Díky švýcarskému stavebnímu systému ze smrkového masivu bylo možné obydlí postavit za pět...

V bytě 2+kk vybourali vnitřní příčky, stěny obložili akustickými panely

Panelové domy jsou fenoménem, ve kterém u nás bydlí stále víc než třetina lidí. Jedním z nejrozšířenějších typů dispozice jsou v panelácích byty 2+kk. Nosné stěny bývají pouze po obvodu, proto lze...

Starou šumavskou chalupu zbavili balastu předchozí rekonstrukce

Zdařilý návrh přestavby a odkrývání vrstev zachránil venkovskému domu jeho identitu. Noví majitelé získali komfortní rekreační bydlení. Rekonstrukce se následně dostala i do užšího výběru staveb v...

Sousedé vyhodili z bytu vafky a topí kamny. Fasáda činžáku je celá očouzená

Premium

Bydlím v širším centru Prahy v činžovním domě. Topíme stále ještě vafkami a máme kouřovod vyvedený klasicky pod oknem. Nedávno jsem si všiml, že v prvním patře je černě očouzená fasáda až k parapetu...

Byt po rekonstrukci vás nadchne. Designérka skvěle naslouchala klientce

Občas se to stane. Architekt či designér se s klientem dostane takříkajíc „na stejnou vlnu“. Právě vzájemné porozumění napomohlo k vytvoření víc než příjemného interiéru, který dělá radost jak...

25. ledna 2025

Sousedé vyhodili z bytu vafky a topí kamny. Fasáda činžáku je celá očouzená

Premium

Bydlím v širším centru Prahy v činžovním domě. Topíme stále ještě vafkami a máme kouřovod vyvedený klasicky pod oknem. Nedávno jsem si všiml, že v prvním patře je černě očouzená fasáda až k parapetu...

24. ledna 2025

Starou šumavskou chalupu zbavili balastu předchozí rekonstrukce

Zdařilý návrh přestavby a odkrývání vrstev zachránil venkovskému domu jeho identitu. Noví majitelé získali komfortní rekreační bydlení. Rekonstrukce se následně dostala i do užšího výběru staveb v...

24. ledna 2025

První moderní stavba v srdci monarchie. Architekt Plečnik navrhl i vídeňský palác

Minule jsme zavítali na výlet do Vídně, dnes v rakouské metropoli ještě zůstaneme. Posledně jsme si prohlédli továrnu vynálezce prášku proti vším, nyní nás bude zajímat moderní palác patřící rodině...

23. ledna 2025  14:30

Babišová s Bartošem čekají dítě. Nebylo to plánované, ale těšíme se, říkají

A je to venku! Herec Kryštof Bartoš (32) bude otcem. Maminkou očekávaného dítěte je jeho partnerka, herečka Martina...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí pražského centra Máj Národní...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Šedesátník Dominik Hašek bude počtvrté táta. Jsem opatrnější, říká hokejista

Hokejista Dominik Hašek, který 29. ledna oslaví šedesátiny, se pochlubil šťastnou novinkou. Bude z něj opět tatínek. S...