Stará vodárna skrývá moderní interiér plný zajímavých detailů.

Stará vodárna skrývá moderní interiér plný zajímavých detailů. | foto: Irina Boersma

Ze staré vodárny z roku 1902 vznikl úžasný mezonet plný světla

  • 2
Vdechnout nový život budově, která už dávno dosloužila, je mnohem zábavnější, smysluplnější, ale také statečnější než ji srovnat se zemí a postavit něco zbrusu nového. Proč tedy neproměnit starou vodárnu v elegantní mezonet?

Dánská společnost Vipp takové věci dělá: vyhledá slibný prostor, zrekonstruuje ho, interiér vybaví svými produkty a nabízí ke krátkodobým pronájmům. Vy si tak můžete užít pobyt v netradiční hotelové rezidenci, připomínající uspořádáním, komfortem i estetikou spíš domov, a navíc si vyzkoušet jejich výrobky v praxi.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

„Inspirovali jsme se automobilovým průmyslem, kde před výběrem konečného modelu automobilu vždy provedete zkušební jízdu,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Vipp Kasper Egelund.

Stará vodárna

Budova bývalé přečerpávací stanice vody postavená v roce 1902 stojí v blízkosti přístavu v severní Kodani a má pozoruhodný 35 metrů vysoký komín, připomínající minaret, který byl ovšem přistavěn až o 26 let později.

Rekonstrukce se ujalo architektonické studio Davida Thulstrupa, aby jej proměnilo v moderní obytný prostor o rozloze 200 m2 čítající dvě koupelny, dvě ložnice a velkorysý polyfunkční prostor s kuchyní, jídelnou a obytnou zónou.

Rekonstrukce s respektem

Přízemní průmyslové stavbě zachoval David Thulstrup původní architektonickou skořápku, kterou navýšil o moderní vrstvu v podobě dalšího podlaží. Všechny odvážné architektonické zásahy, které tu byly provedeny, s pokorou ctí charakter bývalé vodárny, ale dávají mu nový rozměr.

Skvělým příkladem jsou původní klenutá okna, která byla při rekonstrukci protažena na úroveň terénu a přeměněna na skleněné dveře v ocelovém rámu. Přízemí je shora osvětlené velkým světlíkem s výhledem do krku komína. Veškeré nové úpravy byly do detailu promyšleny, prakticky vše zde bylo speciálně navrženo, od vybudování prvního patra přes dramatické ocelové schodiště až po kliky u dveří.

Jednoduché, ovšem kvalitní interiérové vybavení podtrhuje atmosféru klidného domova.

Ostatně nové, zvenčí kovem opláštěné podlaží, které kopíruje sedlovou střechu původní cihlové budovy a působí jako moderní kontrapunkt, je nejzásadnější konstrukční změnou původní stavby.

Velkorysý interiér

Schodiště ve tvaru písmene U protíná přízemí a v otevřeném multifunkčním prostoru odděluje jednotlivé obytné zóny. Je vyrobeno z oceli, v černé barvě a z boku obložené profilovaným hliníkem. Nově vytvořené mezipatro ve tvaru písmene L má dvě ložnice. Každá má příčku do atria vytvořenou z vysokých skleněných panelů, aby docházelo k přirozenému proudění světla z místnosti do místnosti.

Šikmá střecha v patře je ponechána odkrytá. Její velkorysou výšku zvýrazňují tři pětimetrové závěsné lampy vyrobené z naskládaných perspexových disků, končící přímo nad jídelním stolem v přízemí.

Tři unikátní pětimetrová svítidla z perspexu jsou zavěšena přes obě podlaží.

Všechny přízemní prostory včetně terasy za velkými posuvnými skleněnými dveřmi vizuálně propojuje podlaha z litého hrubozrnného terrazza a stejný dekor mají i velkoformátové obklady v koupelně. Barevnost jeho zrn je klíčem k základní paletě barev užitých v interiéru. Použité barvy, materiály, nábytek i doplňky vedou nepřetržitý kultivovaný dialog, typický pro elegantní společnost.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.