Chtěli bydlet ve 125 let staré stodole, koupě a přestavba vyšly na 18 milionů

  • 24
Britští nadšenci přestavují ty nejzchátralejší a nejzvláštnější budovy ve Spojeném království, aby vytvořili své domovy snů. V tomto případě si nechali manželé Richard a Helena zrekonstruovat 125 let starou stodolu na dům, do které se chtěli nastěhovat.

Strhující britský seriál Záchrana zřícenin vznikal v průběhu několika let a jeho tvůrci zachytili každý krok několika různých nesmírně komplikovaných renovačních projektů.

Rekonstrukce měla trvat pět měsíců, nakonec se protáhla na třináct.

Richard a Helena si vyhlédli v nabídce místní diecéze 125 let starou stodolu nedaleko vesnice Radclive, západně od Buckinghamu v Buckinghamshire v Anglii. Stavbu koupili za 265 tisíc liber a počítali, že ji promění za 300 tisíc liber na příjemné bydlení jen pro sebe – dvě dospělé dcery už bydlí samy.

Stodola byla víc než deset let opuštěná a nevyužívaná, zkušený projektový manažer, na kterého se obrátili, doufal, že na proměnu postačí řemeslníkům přibližně pět měsíců. Tedy pokud nenastanou nějaké problémy. A ty samozřejmě přišly.

Když základy za nic nestojí

Manželé chtěli do stodoly přidat patro s ložnicemi, což si samozřejmě vyžádalo zajistit dostatečnou konstrukční pevnost stavby. Při odstraňování starého betonu na podlaze a zeminy se však ukázalo, že je vše špatně. A tak se hledala specializovaná firma, která by se postarala o dostatečné základy hluboko v zemi.

Aby se zajistila konstrukční pevnost stavby, musela specializovaná firma vyvrtat 41 děr s hloubkou šest metrů, do kterých se pak lil beton a sypala suť a kamení.

Jen její hledání však zabralo dva měsíce. Pak bylo nutné vyvrtat 41 děr s hloubkou šest metrů a ty postupně zaplnit betonem, sutí a kamením. To vše přišlo na osmdesát tisíc liber…

Pak už práce postupovaly poměrně rychle – vylití podlahy betonem i položení podlahového topení. I tesař Charlie si poradil s konstrukcí stropu, byť rovné stěny byste ve staré stodole hledali marně.

Jednoduchá byla i přístavba, která zvětšila obytnou plochu přízemí, i když se zde majitelé museli přizpůsobit požadavkům památkářů, kteří jim nedovolili větší okna – musely se zachovat „střílny“ podobné těm v původní stodole.

Přístavba vyrostla u stodoly velmi rychle.

Problémy přinesla výměna střechy. Starý krov musel pryč, ale Richard počítal s použitím původní velšské břidlice, která je silná a rovná. Jenže tašky měly různou velikost, a tak nezbylo nic jiného, než pořídit dva tisíce kusů tašek nových. Každá vyšla na tři libry.

Starou kapli přestavěl syn s pomocí otce na úžasný dům pro rodinu

Na řemeslníky se čeká všude

Dokončovací práce sice probíhaly poměrně rychle, ale i zde to bývalo občas komplikované: kuchyňských skříněk přivezla firma jen polovinu, druhou si nechala na druhý den včetně montáže, výrobce schodů přijel až k večeru a schodiště jen vyložil.

Takže se pak jeden den pletli řemeslníci sobě navzájem. Nakonec vše dobře dopadlo, ale z původních pěti měsíců se akce protáhla rovnou na třináct. Ještě že je už Richard v důchodu a Helena se už po covidu do práce také nevrátila.

Prostor v přízemí osvětlují velké prosklené dveře s nadsvětlíkem.

Seriál Záchrana zřícenin uvádí Prima Zoom každou sobotu od 19 h, opakování můžete sledovat následující úterý od 7 h ráno.