Na suchou podlahu položil s pomocí podlahářů lamely z masivního dubu, který...

Na suchou podlahu položil s pomocí podlahářů lamely z masivního dubu, který barevně odpovídá obnaženým trámům. Vše výborně ladí i s cihlovou štítovou zdí. | foto: Archiv majitele

Rekonstrukce podkroví svépomocí. Majitel se vše potřebné naučil na kurzu

  • 17
Inspiraci pro rekonstrukci nevyužívané půdy můžete najít v podkroví rodinného domu nedaleko Prahy. Projektanti se zde rozhodli jako materiál využít sádrokarton, a to nejenom pro příčky a předstěny, ale také na podlahu. Majitel se totiž pustil do rekonstrukci svépomocí.

„Jedním z důvodů pro rekonstrukci s pomocí sádrokartonu byla relativní jednoduchost celého systému, kterou běžně zručný člověk zvládne sám, tak jako v mém případě. Hodně mi dal kurz Školy suché výstavby, který jsem před rekonstrukcí absolvoval,“ vysvětluje majitel Petr Jahelka.

Majitel se do rekonstrukce půdy svépomocí pustil po absolvování kurzu Škola suché výstavby.

Takzvané mokré podlahy nesmějí zmrznout, nicméně suché podlaze se v zimě nic nestane. Nejen kvůli tomu se pro její pokládku rozhodla i Petrova rodina.

„Pro rekonstrukci půdy svého domu jsem se po konzultaci s odborníky rozhodl pro aplikaci suché podlahy především díky její rychlosti. Svou velkou roli sehrála také nízká hmotnost celého systému, tedy vyrovnávacího podsypu a desky, a tím minimálního zatížení původního trámového stropu nad přízemím,“ říká Petr.

Základním prvkem suchých podlah jsou nejčastěji sádrovláknité či sádrokartonové konstrukční desky. „Jsou lehké a mohu potvrdit, že opravdu mají deklarované dobré akustické vlastnosti, dupání tlumí na výbornou,“ doplňuje teď už z vlastní zkušenosti Petr.

Suché podlahy se díky svým vlastnostem uplatňují například v dřevostavbách, jak vysvětluje Robert Hošek ze společnosti Rigips: „Desky jsou kompatibilní s podlahovým vytápěním a při dodržení montážního postupu na ně můžete položit téměř jakýkoliv druh finální podlahy.“

Suchou podlahu lze použít v prostorech s vlhkostí až do 90 procent, například i v koupelnách a na sociálních zařízeních. V místech, kde přijdou desky do přímého styku s ostřikující vodou, výrobci doporučují použít tekutou hydroizolaci.

Designové a požáru odolné podkroví

S funkčními, lehkými a odolnými sádrokartonovými deskami můžete dosáhnout tvarů, kterých lze například s cihlami docílit jen velmi obtížně. Pro svou rekonstrukci Petr použil pro svislé příčky i předstěny vysokopevnostní sádrokarton, na který lze připevnit dodatečná zatížení, ať už jde o obraz, polici, televizor nebo kuchyňskou skříňku.

V podkroví přibyla i krásná velká koupelna.

Vysokopevnostní sádrokartonová deska udrží vše, ovšem za předpokladu správně zvoleného kotvení. Některé druhy sádrokartonových desek mají dokonce nosnost na jednom vhodně ukotveném bodě až 80 kg.

Důležitá je také volba správného izolantu i sádrokartonu, speciálně upravené konstrukce dokážou vzdorovat ohni více než 90 minut. Málokdo ví, že sádra v sádrokartonových deskách na sebe váže množství krystalické vody, díky níž dokážou desky odolávat požáru o něco déle než jiné stavební materiály.

Systémovým řešením proti budoucím problémům

Základem úspěšné rekonstrukce podkroví v Petrově domě (i kdekoli jinde) je zejména použití materiálů, které k sobě pasují. Tedy přistoupit k výstavbě podkroví systémově.

„To znamená, že k sádrokartonovým šikmým deskám patří stejné řešení i pro svislé nenosné příčky, neměly by se kombinovat různé druhy sádrokartonů nebo izolace,“ vysvětluje Robert Hošek z Rigipsu. Jedině takto předejdete nejčastějšímu nešvaru v podkroví, tedy praskání spár a vzniku mikrotrhlin.

Sádrokarton se aplikuje metodou suchého procesu, což znamená, že můžete rekonstruovat nehledě na roční období, a tak se úplně vyhnete činnostem, jako jsou čekání na vyzrávání a schnutí hrubé stavby, jádrové omítky i štuku. Díky tomu každou rekonstrukci zkrátíte zhruba o polovinu. Začít tak můžete klidně i v zimě.