V roce 2009 začala rozsáhlá rekonstrukce Paláce princů, která probíhala za...

V roce 2009 začala rozsáhlá rekonstrukce Paláce princů, která probíhala za bedlivého dozoru památkářů. | foto: Archiv Má vlast cestami proměn

Barokní Palác princů v Ostrově je po rekonstrukci jako z pohádky

  • 15
Veřejná knihovna v Ostrově v Karlovarském kraji se před několika lety přestěhovala do nového sídla, které jí mohou spřízněné instituce tiše závidět. Zrekonstruovaný Palác princů považovaný za klenot barokního stavitelství totiž láká k návštěvě nejen čtenáře.

Bádenský zámek - Palác princů se začal stavět v době, kdy ostrovské panství vlastnil Julius Franz Sasko-Lauenburský. Stavba však byla dokončena v roce 1696 za vlády markrabat bádenských.

Autorem návrhu byl významný francouzský architekt Jean Trehet, jehož učitelem byl známý André Le Notre, stavbu prováděl dvorní bádenský stavitel Johann Sockh.

Palácová budova se původně skládala ze tří křídel, v nichž bylo obytné apartmá markraběte a markraběnky, které bylo vybaveno veškerým módním luxusem tehdejší doby.

V přízemí se nacházely dvě velké koupelny - lázeň pro pána a paní domu, v patře a ve věžích pak byly obytné pokoje. Stěny zdobil štuk, táflování i tapety z brokátu, atlasu či kůže.

Pod dohledem bohyně

Po vzniku republiky sídlily v budově Československé státní lesy, za války ji zabrala německá armáda a v roce 1944 vyhořela. Po komunistickém převratu se v paláci vystřídalo několik institucí, až se tu v roce 1962 usídlila Střední průmyslová škola strojnická.

Zdařilé rekonstrukce

Její součástí byl Palác princů i v roce 2009, kdy začala rozsáhlá rekonstrukce, která probíhala za bedlivého dozoru památkářů. V interiéru se dochovaly valené klenby a Dianina lázeň - barokní bazén s částí nástropní malby s motivem bohyně Diany. Úpravou prošel také přilehlý zámecký park.

Vzdělání i kultura

V jedinečném souboru barokních staveb se nyní nachází knihovna, polyfunkční vzdělávací středisko a kronika města. Knihovna je špičkově vybavená. Čtenáři tu mají k dispozici například samoobslužné zařízení, informační kiosky s dotykovými displeji, wi-fi připojení po celé budově nebo interaktivní tabule v počítačové učebně.

Součástí paláce je také Oranžerie Václava Havla, ta se využívá k výstavám, koncertům a prezentačním účelům. Souhlas s tímto pojmenováním dala Dagmar Havlová v březnu 2012 a v říjnu, na počátku Týdne knihoven, pak byla v prostorách Městské knihovny slavnostně odhalena pamětní deska. Palác princů zvítězil v soutěži Stavby Karlovarského kraje 2012.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.