Vybudováním nové knihovny vzniklo útulné atrium, ve kterém se v letních...

Vybudováním nové knihovny vzniklo útulné atrium, ve kterém se v letních měsících konají komorní koncerty a divadelní představení. | foto: Roman Sedláček, www.cestamipromen.cz

Knihovna nad hřbitovem konečně ožila. Demolice byla nejlepším řešením

  • 1
Zastupitelstvo města Hrádek nad Nisou v Libereckém kraji vybudovalo pro své občany moderní knihovnu, která nepočítá jen se současností, ale i s budoucností.

V roce 2010 bylo v Hrádku v rekonstruovaném domě ze 17. století otevřeno multifunkční centrum s infocentrem, galerií a kinem. Dvůr tehdy z východu uzavíral chátrající objekt tzv. pekárny. Už v té době vedení města zvažovalo její odkoupení a proměnu v novou městskou knihovnu, čímž by vzniklo ucelené kulturní centrum.

Když se městu podařilo objekt získat, byl jeho stav natolik špatný, že byla nutná demolice. Na jeho místě vyrostla v letech 2018–2019 nová architektonicky hodnotná budova knihovny se zajímavým příběhem.

Chátrající objekt tzv. pekárny město Hrádek nad Nisou odkoupilo, prověřilo a nakonec zbořilo.

Po demolici původního objektu se nejprve prováděl archeologický průzkum. Už při budování multifunkčního centra se v těchto místech nalezly nejstarší doklady z historie města.

Nová knihovna se zčásti nachází nad prostorem bývalého hřbitova a nálezy kosterních pozůstatků a původní hřbitovní zdi jsou jednou z pozoruhodných okolností stavby – jsou představeny v podlaze přízemí knihovny.

Samotný objekt knihovny včetně stropů a střešní desky tvoří železobeton, v interiéru budovy přiznaný. Při odlévání nosných stěn byly v bednění vyskládány citáty, které jsou dalším ze zajímavých prvků interiéru.

Obyvatelé města mají k dispozici moderní knihovnu, která dokáže plně uspokojit jejich požadavky. Její součástí jsou počítače pro veřejnost, čtenářský a dětský koutek. Dětem je určeno i třicet originálních sedaček s vyřezávanými písmeny abecedy, lze je libovolně skládat. Vybavení se vyrábělo na zakázku. Knihovna má dostatečnou kapacitu i pro léta budoucí, rozšiřuje ji sklad s posuvnými regály.

Vybudováním nové knihovny vzniklo útulné atrium, ve kterém se v letních měsících konají komorní koncerty a divadelní představení. Nová budova získala v roce 2019 ocenění Komunální projekt roku a 3. místo v soutěži Stavba roku Libereckého kraje v roce 2020.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.