HUE osvětlení má délku šestnáct metrů. Neustále mění svou barvu.

HUE osvětlení má délku šestnáct metrů. Neustále mění svou barvu. | foto: Archiv soutěže Interiér roku

Kavárnu zařídil za částku, kterou jiní zaplatí za luxusní křeslo

  • 2
Návrhy restaurací či kaváren bývají pro architekty jako zadání hodně atraktivní. Pokud ovšem nenastane situace, že finanční budget je tak malý, že by nestačil ani na proměnu malé garsoniéry. Přesto i za pouhých deset tisíc eur dokázal designér Alan Prekop vytvořit zajímavý interiér kavárny.

„Zadání od klienta znělo vytvořit minikavárnu pro alternativní komunitu lidí, kterými se obklopuje, jako jsou tanečníci, dýdžejové, hudebníci, lidé z kultury a umění… Zároveň mě oslovila i výzva udělat něco za tak malý budget, který byl pouze deset tisíc eur,“ vysvětluje Alan Prekop.

V teplých dnech využívají hosté i malé stolky před kavárnou. Komunitě umělců minimalistické řešení kavárny a jejího vybavení zcela vyhovuje.

Původní název bratislavské kavárny měl být HUE, z toho vznikl i celý koncept prostoru. Interiér je očištěný od zbytečných nánosů původních uživatelů. Odhalením původní nahoty se stal syrovým.

Svůj projekt přihlásil Alan Prekop do soutěže Interiér roku 2022 v kategorii Veřejný interiér I, kam patří kavárny, restaurace a hotely, kde se probojoval mezi tři nejlepší.

Industriální stavba staré rozvodny na Petříně se proměnila v úžasnou kavárnu

Místo peněz pomohly nápady

„Na ‚surový‘ povrch stěn navazují bar a sezení, které jsou zhotoveny z obyčejných stavebních materiálů a následně opracovány do diskontinuálního a dekonstruktivního tvaru, který reflektuje schránku interiéru,“ popisuje Prekop.

Spolu s oškrábanou omítkou tyto materiály vytvořily jakýsi neutrální obal, do kterého vložil autor nosný prvek interiéru a celého konceptu, tedy svítidlo HUE.

Stěny zázemí kavárny jsou obalené termofólií, která se používá na vzduchotechnické potrubí.

Ve volném překladu znamená HUE spektrum barev, a to se snažil autor do interiéru dostat. Termín převtělil do hlavního, šestnáct metrů dlouhého osvětlení kavárny, které mění barvy.

„Každým momentem tak dodává interiéru jiný ráz a atmosféru. Posledním vloženým prvkem je zázemí, respektive sanita. Tuto část jsme se rozhodli materiálově odlišit, protože zároveň plní i jinou funkci. Je obalena termofólií, která se používá na vzduchotechnické potrubí,“ doplňuje na závěr Prekop.