Prostor opticky zvětšila a sjednotila podlaha z vinylu.

Prostor opticky zvětšila a sjednotila podlaha z vinylu. | foto: Jaroslav Kvíz

Z nudného paneláku mají luxusní pohodlné bydlení. Věk je tu nezaskočí

  • 73
Radikální rekonstrukce panelákového bytu a mladý pár. Tato "konstantní" dvojice v případě tohoto interiéru neplatí. Do proměny se pustili s pomocí architektů manželé z pražského Jižního Města, kteří se měli zanedlouho stát prarodiči.

Rekonstrukci svěřil pár Ing. Aleně Koubové ze studia Kouba Interiér. Během 25 let užívání došlo v bytě 3 + 1 s velkou komorou a plochou přibližně 70 m2 k několika dílčím změnám, majitelé vyzdili bytové jádro a vyměnili podlahové krytiny. Teď však plánovali kompletní přestavbu.

Hlavním požadavkem bylo přidat do koupelny sprchový kout, vana však měla zůstat zachována. Majitelka si také přála v bytě jednotnou vinylovou podlahu, a to včetně koupelny a WC. "Protože máme s vinylem v koupelně dobré zkušenosti, s návrhem jsme souhlasili," říká Alena Koubová. Dekor "žíhaného dřeva" na vinylu dobře doplňuje bílý nábytek.

Bílou koupelnu oživuje žlutý obklad 10 × 30 cm.

Když je základem koupelna

Koncepce celého bytu se začala odvíjet od vyřešení koupelny a WC. To bylo posunuto až k jednomu z pokojů. Vedení odpadu se skrylo ve zvýšeném soklu, na němž je zároveň sprchový kout.

Ten je opravdu příjemně velký, má rozměry 80 × 130 cm. Do koutu se vstupuje skleněnými dveřmi, které lze otevírat dovnitř i ven, což je praktické, zvlášť po sprchování, kdy bývají dveře mokré.

Odpad je zabudovaný ve zdi, vrchní kryt odpadu lze snadno vyjmout. Celý systém se podle majitelky velmi snadno udržuje. Vedle instalační šachty byla v koupelně umístěna vana, naproti ní pak umyvadlo a pračka se sušičkou, které opticky odděluje skleněná příčka.

Majitelka měla také jasnou představu o obkladech, které si přála v kombinaci bílé a žluté. "Ve vizualizacích jsme zkoušeli různé kombinace, včetně mozaiky. Nakonec zvítězil bílý obklad 60 × 30 cm doplněný žlutými obkladačkami 10 × 30 cm," popisuje Alena Koubová.

Zrcadlová skříňka je zapuštěna do stěny.
Zrcadlová skříňka je zapuštěna do stěny.

Zrcadlová skříňka je zapuštěná do stěny.

Pro optické zvětšení prostoru použila v koupelně i na WC zrcadla. Nad vanou je přes celou její délku zrcadlo vlepeno v obkladu. Nad umyvadlem vidíte na první pohled také velké zrcadlo, jde však o zapuštěnou skříňku se zrcadlovými dveřmi.

"WC je kvůli lepšímu vedení odpadu posunuto dopředu, nad závěsným systémem tedy vznikla poměrně hluboká skříňka, opět se zrcadlovými dveřmi," vysvětluje Alena Koubová.

Kuchyně pro dvojici

Koupelna se zvětšila na úkor kuchyně, což ovšem prostoru pro linku nijak neubralo. Linka je ve tvaru písmene L, od obývacího pokoje začíná lednicí, na ni navazuje myčka s dřezem.

Uprostřed druhé části bylo umístěno varné centrum. U okna pak zůstala mělká spížní skříň, která využívá průduchů původní spíže. Kuchyňská linka je z bílého laminátu, na olepení dvířek byla použita tzv. 3D hrana. Pracovní deska je z laminátu v dekoru ořechu.

"Vidíte na ní dřevěný nákližek, předýhovaný vysokotlakým laminátem místo obyčejné hrany. To je technologie, která se nám osvědčila, hrana je mnohem odolnější vůči vodě i mechanickému poškození," vysvětluje Ing. Martin Kouba, který ve firmě řídí výrobu nábytku.

Kuchyňská linka je z bílého laminátu, na olepení dvířek byla použita tzv. 3D hrana.

Obklad mezi skříňkami je z laminátu, pouze za plynovou varnou deskou bylo z bezpečnostních důvodů použito sklo. Kuchyňský stůl se posunul mezi okna a jeho umístění se přizpůsobil i vývod stropního světla.

Sedací souprava s TV jsou hned u vstupu do obývacího pokoje, podobně jako tomu bylo v původním řešení. Nábytková sestava pro TV s knihovnou  je opět z laminátu v dekoru ořechu. Dveře do obývacího pokoje nahradily nové posuvné do pouzdra.

Původní komora zůstala rozměrově zachována, vyzděné příčky však zastoupila sestava skříní. Z jedné strany je šatní skříň, z druhé se posuvnými dveřmi vstupuje do malé komory s policemi. Hned vedle vstupních dveří do bytu stojí vysoký botník s nikou na odložení klíčů či jiných drobností.

Další úložný prostor najdete mezi koupelnou a WC. Hluboké zásuvky ve vestavěné skříni slouží na třídění špinavého prádla.

Vyzděné příčky komory nahradila sestava skříní.

Ložnici si manželé přáli přesunout dále od vstupních dveří. Zařízení je klasické: přes vstupní stěnu vestavěná šatní skříň, u stěny mírně zvýšené dvojlůžko. Postel z masivního kartáčovaného dubu je dokončená bílým voskem. Pokoj u vstupních dveří zůstane jako pracovna či pokoj pro příležitostné přespání.

Autoři rekonstrukce a nábytku na míru

Ing. Alena Koubová *1979
Absolventka Fakulty stavební ČVUT. Od dokončení studií se zaměřuje na rekonstrukce bytů a interiéry. Od roku 2007 pracuje v rodinné firmě Kouba interier, řídí stavební práce.
Ing. Martin Kouba *1979
Vystudoval Dřevařské inženýrství na ČZU. V roce 2003 začal navrhovat a vyrábět nábytek. V roce 2006 založil společnosti Kouba interier, která se zaměřuje na návrhy a zakázkovou výrobu nábytku.