Pozor, zloději. Nejvíc vloupaček je v Praze a Středočeském kraji

  1:00aktualizováno  1:00
Krádež staré klozetové mísy včetně prkénka nebo časopisu o zlodějích v ceně 60 korun vypadá humorně. Jenže pro okradeného bývá bez ohledu na vyčíslenou cenu taková ztráta hodně nepříjemná. Koncem roku se počet krádeží navíc výrazně zvyšuje.

Téměř jarní počasí usnadňuje zlodějům "práci". | foto: Profimedia.cz

Již delší dobu policejní statistiky poukazují na nárůst počtu vloupání do domů, bytů a chat nebo chalup. Zda jste ohroženi právě vy, může napovědět indikátor nazývaný aktuální krajní riziko vykradení. Určuje aktuální poměr vykradených objektů za sledované období k počtu obyvatel v dané lokalitě. Pomocí této hodnoty lze přibližně určit, jaká je šance, že koncem roku "navštíví" zloději vaši nemovitost.

Nejvíce ve střehu by měli být majitelé domů ve Středočeském kraji či pražských bytů, pro vlastníky rekreačních objektů je pak nejvyšší riziko shodně v Libereckém a Středočeském kraji.

Mapa

Mapa "aktuálního krajního rizika vykradení" - z dostupných policejních statistik vyplývá, že za rok 2013 bylo vykradeno o 24 % více rodinných domů než za stejné období v minulém roce. Na pozoru by se měli mít hlavně majitelé rodinných domů ve Středočeském kraji - aktuální krajní riziko vykradení je zhruba 1:1070.

Literatura pro zloděje?

"Lupiči i drobní zlodějíčci se během roku zaměřují na věci, které lze velice rychle a snadno zpeněžit v zastavárnách nebo odprodat třetí osobě. Někteří však nemají nejmenší tušení o prodejnosti odcizené věci a berou, co jim přijde pod ruku, ať už je to záchodová mísa, varietní kolo nebo měřicí optický přístroj, který je na trhu bez příslušných dokumentů zcela neprodejný. Pravidlo, že příležitost dělá zloděje, platí u těchto případů beze zbytku," říká Ivan Pavlíček z firmy NEXT, která se zabývá ochranou domácího majetku.

Fotogalerie

Jeho názor dokládá řada příkladů. Například ostraha obchodního domu v Havlíčkově Brodě zadržela letos v říjnu zloděje. Přivolaní strážníci zjistili, že osmnáctiletý mladík ukradl časopis v hodnotě 60 korun. Název časopisu: 100 největších zločinců. Zda si chtěl mladík pouze počíst, nebo se inspirovat, si mohli strážníci jen domýšlet, nicméně zlodějíček dostal pro jistotu tučnou pokutu.

K "cíleným" krádežím patří odcizení klozetové mísy české výroby s umělohmotným prkénkem. Tu odcizil z rekreační chaty v Heřmanově na Žďársku pachatel, a to přesto, že se v chatě nacházely mnohem dražší a užitkově hodnotnější věci. Škoda byla vyčíslena na 6 500 korun i kvůli poškození dveří.

Sám doma

Zatímco některé případy jsou spíše úsměvné, jiné vyvolávají i strach. Jde zejména o vloupačky, kdy zloději kradou majetek za přihlížení dětí. "Vloupání za přítomnosti obyvatel je čím dál obvyklejší, odráží nový trend a celkový posun v kriminálním chování pachatelů. Ti bývají mnohdy natolik zoufalí, že vniknou do bytu kvůli několika stovkám a neštítí se vůbec ničeho," upozorňuje odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček.

Policie řešila v srpnu na Teplicku případ zloděje, který se dostal do rodinného domku. Uvnitř narazil na malého chlapce, kterého zamkl na záchodě, aby mohl nerušeně prohledávat dům.

Podobný případ se stal v bytovém domě na pražských Vinohradech. Zloděj zde tentokrát překvapil dítě, které se duchapřítomně schovalo pod peřinu a celou věc oznámilo mobilem rodičům.

Vzhled bytu poté, co ho lupiči prohledali, neboť jim šokovaný a dezorientovaný...

Vzhled bytu poté, co ho lupiči prohledali, neboť jim šokovaný a dezorientovaný senior nedokázal říct, kde má peníze.

Ale ani přítomnost dospělých zloděje neodradí. V Novém Jičíně kradl zloděj v momentě, kdy majitelé domu spali. Odnesl si věci za bezmála 500 tisíc korun. Lup naložil do auta, které parkovalo v garáži, a odjel i s ním majitelům rovnou před nosem, zvuk motoru je totiž nad ránem probudil.

Když soused pomůže

Až neuvěřitelně zní tragikomický příběh. Majitel bytu si pravidelně zabouchával dveře. Protože měl šikovného souseda, pokaždé na něho zazvonil, aby mu dveře vykopl. Postupem času byly dveře natolik rozbité, že je majitel vyměnil za bezpečnostní.

"Jejich první a také poslední vykopnutí skončilo sousedovou zlomenou nohou, majitel si opět zabouchl dveře a ochotného pomocníka nevaroval," popisuje Ivan Pavlíček.

Občas ochota sousedů až zabolí. Vykutálený zloděj zrovna překonával dveřní kování do bytu, když ho vyrušila sousedka, která slyšela podezřelý šramot. Vyšla na chodbu a zeptala se: "Co to tam děláte?" "Víte, jsem zámečník, paní si mě pozvala na opravu dveří," pohotově reagoval zloděj. "Sousedka mu ještě ochotně posvítila," líčí zákaznickou historku Ivan Pavlíček.

Na zimu by se měli dobře připravit majitelé rekreačních objektů v Libereckém

Na zimu by se měli dobře připravit majitelé rekreačních objektů v Libereckém kraji - zde je krajní riziko vykradení 1:1220. Podobně je na tom také Středočeský kraj (taktéž 1:1220). Nad celorepublikovým průměrem je ještě Jihočeský kraj (1:1860), Plzeňský (1:1870) a Karlovarský (1:2170).

Pokud chcete podobným událostem zabránit, vyplatí se prevence. Shodují se na tom odborníci na zabezpečení i policie. Účinné jsou kvalitní bezpečnostní dveře nebo elektronické systémy. "Škody na majetku, které zloději napáchají, bývají vyšší než investice do ochrany vašeho domova. Nehledě na to, chráníte i svůj pocit soukromí, který se nedá penězi vyčíslit," podotýká ředitel firmy NEXT Ivan Pavlíček.

Kromě nedodržování zásad "bezpečnostního štítu" (tedy zabezpečení všech potenciálních přístupových cest do objektu, jako jsou zámky, kování, dveře a okna stejnou měrou) bývá problémem i výše částky, kterou je běžný Čech ročně ochoten do zabezpečení investovat.

Ta se podle Jana Krupíře, autora informačního webu Zamcenydum.cz, pohybuje dokonce pouze v řádu pouhých desetikorun. "Částka by přitom měla být minimálně o řád vyšší," uvádí Krupíř, "bohužel se setkáváme s tím, že zainvestovat do zabezpečení domů nebo bytů se lidé rozhodnou teprve poté, co je navštíví zloděj."

Elektronické zabezpečovací systémy se používají stále častěji.

Elektronické zabezpečovací systémy se používají stále častěji.

Kamerový systém může zloděje odradit.

Kamerový systém může zloděje odradit.

To potvrzuje i Lucie Filová ze společnosti Tokoz, která vyrábí bezpečnostní zámky a kování. "Zákazníci, kteří mají se zloději zkušenost, jsou ochotni zainvestovat do zámků vyšší bezpečnostní třídy. Na trhu však nadále převažuje zájem o výrazně levné, často neznačkové produkty, které bohužel nepředstavují žádnou překážku ani pro amatérského zloděje."

Autor:

Nejčtenější

Nesnášela oblouky v bytě, dnes jich má v domě padesát. Smířila se s nimi

V stoletém domě se za poslední roky vystřídalo víc majitelů a každý na něm...

Střetnutí Adriany a stoletého domu s padesáti oblouky bylo bez přehánění osudové. Přineslo radikální změnu nejdříve do...

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Luxusní byt v 28. patře má vlastní zahrádku a nádherný výhled na město

Starorůžová barva je stejně jako vzor Herringbone volbou vytříbeného vkusu a...

Dokonalá harmonie tvarů a barev z rukopisu talentované ukrajinské architektky Olhy Wood dokazuje, jak moc může být...

Za Prahou si postavili dům i s terasou. Ta se začala ihned rozjíždět

Čtyřčlenná rodina si za Prahou postavila rodinný dům.

Ida se s manželem a dvěma dětmi se před osmi lety přestěhovala do obce za Prahou, kde si postavili rodinný dům....

Další z rubriky

Loft v bývalé Baťově továrně může někomu připomínat vesmírnou loď

Struktura sestavená z trojúhelníků se spirálovitě obtáčí kolem středu dispozice...

Výrobní budovy v areálu zlínské Baťovy továrny lákají i současné architekty. Vysoké stropy jim zde umožňují vytvořit ...

Na Šumavě si postavili promyšlený srub. I po letech jsou z něho nadšení

Srub v šumavské krajině nedoznal během uplynulých let výraznějších změn.

Architekt Zdeněk Šimoník navrhl před lety srub s klempířskými prvky a kovovým obložením. To vše příhodně kontrastuje s...

Malá Strana je nádherný svět s čakrou inspirace, říká převozník Bergman

Zdeněk Bergman bydlí v Nerudově ulici a z terasy dohlédne přes malostranské...

Malou Stranu si ročně prohlédne 8 milionů turistů. Po Starých zámeckých schodech vyběhnou na Hrad a Nerudovou ulicí se...

Najdete na iDNES.cz