Poměrně velký byt ve čtvrtém patře nově postaveného domu zahrnuje kuchyň propojenou s obývacím pokojem a jídelnou, na kterou navazuje pracovna. Ložnice, hostinský pokoj a šatna jsou samostatné oddělené místnosti.
K bytu náleží i dvě terasy umístěné naproti sobě. Jedna z nich je osazena zelení v podobě japonské zahrady, druhá slouží jako relaxační prostor.
Interiér tohoto terasového bytu se zúčastnil soutěže Interiér roku, kde byl hlavním mediálním partnerem iDNES.cz. Více o výsledcích soutěže zde.
Romantický funkcionalismus
Majitel bytu, úspěšný podnikatel ve středních letech, měl jasnou představu - vizuálně sladěný interiér s prvky funkčnosti a praktičnosti ve stylu, který sám označil jako „maskulinní romantický funkcionalismus“.
„Jako centrum dění v interiéru měla sloužit ́obchozí ́ kuchyň,“ vysvětluje Ing. Leoš Srpek ze společnosti Decoland, která interiér realizaovala. „Vizuálně důležitým prvkem byla pro majitele horizontální linka, jež se prolíná celým interiérem. Je ji možné vidět například na řazení polic, na dýze nábytkové sestavy a také na designu žaluzií,“ popisuje Leoš Srpek.
Muselo se pracovat s poměrně velkou rozlohou kuchyně, která do obývacího prostoru zasahuje ostrůvkem, a také se sloupem, který byl od začátku neměnnou součástí prostoru.
Nakonec se designérům podařilo do obývacího prostoru dostat kromě sedačky s lenoškou a konferenčního stolku s křesílky i knihovnu. Pro ni využili prostor „za sloupem“. Ten se nakonec rozhodli obložit kamenem, aby se zjemnil jeho vzhled. Na kuchyň pak plynule navazuje jídelní část se stolem.
Obývací část bytu lze na majitelovo přání díky žaluziím a římským roletám zcela zatemnit.
Barvy a materiály
Celý interiér je pro dosažení maskulinního vzhledu laděný do odstínů tmavě hnědé a jemné krémové barvy. Celek doplňuje tmavá vinylová podlaha s texturou dřeva a benátský štuk, rovněž v kávovém odstínu.
Aby interiér nepůsobil příliš jednotvárně, zvolili designéři kombinaci cihlových křesílek a tmavě šedé sedací soupravy. Akcent cihlového odstínu se objevuje i na interiérových doplňcích, pracovnímu koutu dominuje ořechová dýha. U kuchyně designéři zvolili praktickou kombinaci laku a laminátu v dekoru dřeva korespondující s barvou výmalby.
Z pracovny lze projít do ložnice, jíž dominuje velká celočalouněná postel. Součástí ložnice je i sprchový kout, jehož prosklená stěna a velkoplošná okna umožňují přes prostor ložnice neopakovatelný výhled na jezero a přehradu. Interiér ložnice doplňuje také toaletní stolek.
Hostinský pokoj je navržený v duchu hotelového pokoje, aby byl plně funkční i pro návštěvy, které zde pobudou více dní. Jsou v něm dvě samostatné postele, šatní skříň a policová sestava. I zde designéři pracovali s motivem horizontální linky.
Interiér bytu doplňuje malá šatna, jejíž vybavení je navrženo funkčně a prakticky na míru investorovi a jeho potřebám.
Soutěž Interiér rokuV rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceňovány výjimečné české soukromé i veřejné interiéry, a to v šesti kategoriích. Předsedou poroty je prorektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové prof. Jiří Pelcl. Hlavním mediálním partnerem soutěže je iDNES.cz a pořadatelem Institut bytového designu. S nejzajímavějšími soutěžícími (nejen s vítězi) postupně seznamujeme čtenáře až do vyhlášení dalšího ročníku soutěže na stránkách Bydlení iDNES.cz Více o soutěži zde. Cílem je popularizovat originální bydlení, stejně jako mimořádný design obchodů, firemních prostor, hotelů, restaurací a podobně. Do dalšího ročníku soutěže lze zasílat přihlášky od 4. 10. 2016. Tentokrát se mohou hlásit také architekti ze Slovenské republiky s projekty, které byly realizovány na Slovensku. |