Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dům stavět nechtěli, nakonec měli hrubou stavbu hotovou za deset dnů

Stavět dům Michaelu a Jaroslava nikdy příliš nelákalo. Obávali se, že je to hodně náročný proces a navíc je bydlení na vesnici spíš odrazovalo. „Dnes spokojeně žijeme ve vlastní nově postavené dřevostavbě a současně máme na dosah veškerý komfort města,“ pochvaluje si Jaroslav.
Druhé křídlo je uvnitř členitější a obsahuje ložnice, zázemí a dětské pokoje.

Druhé křídlo je uvnitř členitější a obsahuje ložnice, zázemí a dětské pokoje. | foto: Rostislav Šimek

Náš postoj stavbu nového bydlení příliš nepodporoval, přesto bylo potřeba udělat v tomto ohledu změny díky rozrůstající se rodině. Prozkoumávali jsme možnosti a rozhodli se zmapovat dostupné pozemky s tím, že v krajním případě půjde o pouhou investici. 

Rozhodně jsme nechtěli bydlet daleko od města a dělat taxikáře dětem – vozit do škol a kroužků, případně za zábavou, až budou větší. Prioritou tedy byla dostupnost pozemku. 

Oslovili jsme makléře a ten našel pozemek ve svahu u hlavní silnice, který nás vůbec nenadchl. Druhý den žena začala hledat sama a objevila toto místo. V rámci města, s výbornou dostupností, ale v tichu a klidu na konci slepé ulice. Navíc bez jakýchkoli limitů pro stavbu. Když jsme sem přijeli, bylo jasno. Atmosféra místa je ideální pro rodinný život, a tak nic nebránilo pokračovat v již rozběhnutém procesu. 

Hlavní společný prostor navazuje na terasu a tvoří spíše denní část objektu.

Začali jsme si formovat první představy o domě. Jak by mohl vypadat a jak jej umístit na pozemek… Procházeli jsme nejrůznější typové projekty a vybrali jeden, ze kterého budeme vycházet. Hodně jsme jej upravili a předali projektantovi k převedení do verze s dřevěnou nosnou konstrukcí.

Chtěli jsme pryč z betonu, do prostoru, který dýchá. Netoužili jsme být uzavřeni v neprodyšných materiálech a umělých hmotách. Typ sendvičové dřevostavby, která obsahuje spoustu deskových materiálů a folií jsme vyloučili, stejně jako srubové stavby z masivního dřeva. Jejich vzhled není náš šálek kávy. 

Pak už zbývala jediná možnost – masivní dřevěné panely, na které jsme měli dobré reference. Tato konstrukce v mnoha ohledech odpovídala našim požadavkům, je z masivního dřeva a může poskytnout pohledovou kvalitu v interiéru. 

Nechtěli jsme dům obkládat a dřevo tak uzavřít uvnitř konstrukce. Chtěli jsme s ním naopak zůstávat v kontaktu a vidět jeho strukturu. Zajímalo nás také, jak budou řešeny rozvody a další dílčí záležitosti. Ve všech ohledech byl tento systém naprostý vítěz. 

Věděli jsme, že je dodáván do zemí, jako je Rakousko a Švýcarsko, což pro nás bylo potvrzením jeho kvality. V neposlední řadě se nám líbilo, že je stěna dovezená na staveniště jako jeden kus, ne po dvoumetrových nebo menších částech.

Poslední důležitou otázkou byla cena. Ani zde nás systém neodradil. Když jsme vzali v potaz úsporu na deskových materiálech, které jsou obvykle užívány k zakrytí konstrukce v interiéru, a všechny jeho další výhody, vyšel velmi rozumně.

Typická jemná struktura a detail dodávají hřejivost a pocit domova.

Proměny životního prostoru

Oba jsme s ženou předtím bydleli v bytě, ale máme bohaté zkušenosti s víkendovým ježděním na chatu a spoustou práce kolem. Rozdíl je v tom, že tam jsme celý víkend dřeli a pak se vrátili do panelákového bytu, zatímco tady si po práci sedneme na terasu ke kafíčku a užíváme si výsledky svého úsilí.

V dispozici bylo důležité, aby v ní byl dostatek prostoru pro děti a abychom měli samostatnou část ložnice s šatnou a koupelnou jen pro sebe, oddělenou od zbytku domu. Také jsme nechtěli chodit do patra a přenášet hračky a jiné věci. Mysleli jsme tím současně na stáří a praktickou bezbariérovost. Je tu tedy hlavní vzdušný obytný prostor a pak noční a technická část s ložnicemi, dětskými pokoji a dalším zázemím.

Na pozemek se vše dopravilo v panelech a během deseti dnů byla hotová hrubá stavba - nosná konstrukce, výplně otvorů a krovy chráněné plachtou před deštěm. Střešní krytina ještě chyběla. 

Dům je izolován minerální vatou, právě proto, aby mohl takzvaně dýchat – tedy aby byl propustný pro vodní páry z vnitřního prostoru. Fasáda je omítaná, protože jsme chtěli vizuálně více zapadnout do zdejšího městského prostoru a nevytvářet stylově něco úplně odlišného, třeba nějakou horskou chatu.

Ponechat pohledovou kvalitu stěn z masivu je možné i v koupelně. Místa exponovaná vodou jsou obložena a dřevěný povrch je ošetřen světlou lazurou, aby si co nejvíce zachoval svůj odstín.

Cítit se v bezpečí

Měli jsme trošku obavy ohledně bezpečnosti. Přeci jen původní osmé patro bytového domu a přízemí je rozdíl. Proto jsme od začátku v projektu počítali s kamerovým systémem. Určitým psychologickým prvkem jsou pro nás vnější žaluzie. Člověk zkrátka neví, co se děje za nimi.

Nechtěli jsme žádné složité systémy, které bude třeba neustále regulovat, ani solární panely. Máme tepelné čerpadlo vzduch – voda a zatím panuje velká spokojenost i ve směru spotřeby domu, která je nižší než v bytě. Čerpadlo připravuje teplou vodu, vodu do topného systému a umí i chladit. Rozvod tepla pak zajišťuje podlahové vytápění.

Když hodnotíme celý proces zpětně, rozhodli bychom se pro jiný stupeň dokončení objektu. Na klíč jsme si nechali zhotovit pouze hrubou stavbu. Zbytek byl pak řešen subdodavatelsky, což ale obnášelo spoustu starostí, papírování a vyřizování. 

Nemilým zpestřením bylo také vykradení elektroinstalace v průběhu stavby, což rozhodilo mimo jiné časové návaznosti a celý proces o dost zdrželo. Naštěstí nedošlo k žádnému vandalismu samotných dřevěných stěn, čehož jsme se nejvíc báli.

Jakmile jsme se přestěhovali, v podstatě ihned jsme si zvykli na nový způsob života i kvality nového prostoru. Jsme překvapeni, jaký je tu klid a ticho. Ohromně se nám líbí, že jsme našli místo, které je v dosahu všeho, co potřebujeme, ale zároveň ve velmi klidné lokalitě. 

Celý dům jsme měli promyšlený velmi dopodrobna a to nám pomohlo i výsledek dotáhnout do detailu, který nám sedí, včetně interiéru. Na naší straně tedy panuje obrovská spokojenost a jsme rádi, že jsme se stavby domu nakonec nebáli.

Technické parametry:

  • Typ domu: nízkoenergetický, energetický štítek B
  • Zastavěná plocha: 214,5 m²
  • Užitná plocha: 92,64 m²
  • Konstrukční systém: NOVATOP systém + KVH hranoly
  • Teplo a větrání: tepelné čerpadlo vzduch-voda
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: U=0,19 W/m²K
  • Projektová dokumentace: 2018, RD PROJECT & PARTNERS s.r.o
  • Realizace: 2018, MC Dřevostavby - hrubá uzavřená stavba (konstrukce, okna, zateplení, fasáda)
  • Skladba stěny – zvenku dovnitř: systémová fasádní omítka 6 mm, minerální izolace 200 mm, masivní dřevěná stěna NOVATOP SOLID 84 mm
  • Celková tloušťka 290 mm

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Rostislav Šimek 

Autor:
  • Nejčtenější

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Nové luxusní sídlo závodníka Jensona Buttona má vše, co jeho srdce žádá

13. května 2024

Britský závodník a bývalý pilot F1 Jenson Button se stal majitelem opulentního domu v kalifornském...

I když žena miluje industriální styl, může vzniknout útulný interiér

13. května 2024

Podkrovní mezonetový byt začal díky spojení sil majitelky a designérky Kateřiny Pečeňové dýchat...

Soutěž, která pomáhá laikům, ale také architektům a designérům

12. května 2024

Seriál Nejdříve to byl teoretik, pak jako novinář „bojoval“ s realitou, aby se ji nakonec pokusil...

Ze dvou téměř sto let starých chat blízko sebe vznikly konečně moderní

12. května 2024

Závěr seriálu České chaty snů byl netradiční: sedmý a osmý díl byl „společný“, proměňovaly se hned...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...