Rekonstrukce bytu po letech pronájmu byla nutná. Výsledek vás nadchne

  1:00aktualizováno  1:00
Po několikaletém pronajímání majitelé uznali, že nastal čas pro využívání bytu pro vlastní potřeby. Aby tomu tak mohlo být, museli nejprve naplánovat jeho rozsáhlou rekonstrukci, s níž se obrátili na studio Zaki Design.

Probouráním příček a sjednocením podlahové krytiny vznikl velký světlý prostor společný pro obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, odkud je také vstup na terasu. Optického oddělení odpočinkové zóny se dosáhlo pomocí policového systému. | foto: Lukáš Hausenblas

Rozlehlý 140 metrový byt s velkou terasou je v posledním patře bytového domu a majitelé jej více než deset let pronajímali. Nyní se rozhodli, že by se do něj chtěli nastěhovat a začít v něm sami bydlet.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Veškeré zařízení bytu bylo už hodně „použité“, a aby se čtyřčlenná rodina cítila v bytě komfortně, byla potřeba vše vyměnit, ale také částečně upravit dispozici.

Zadání pro Zaki Design bylo následující: uzpůsobit byt rodičům a jejich dvěma dospívajícím dětem, maximalizovat úložné prostory, ale tak, aby se netvářily jako klasické skříně, zařídit interiér moderně, nadčasově a stylově jej sjednotit.

Očima designéra

„Aby se prostor více prosvětlil a obývák s kuchyní opticky zvětšil, otevřeli jsme dispozici probouráním příčky mezi vstupní chodbou a pokoji, chodbu jsme tak částečně ´vtáhli´ do obytného prostoru, a hezky ji tak propojili s kuchyní spojenou s jídelnou a obývacím pokojem,“ popisuje Petr Hodan ze studia Zaki.

Obývací prostor pak opticky oddělili od jídelny vysokým paravánem, který nabízí zavírací úložné prostory a police. Další významný sjednocující prvek představuje podlaha. Původně byla v každé místnosti položená jiná krytina, což působilo velmi nesourodě.

„Všude jsme tedy položili vinyl v dekoru světlého dřeva. Také jsme zrušili veškeré prahy a přechodové lišty, čímž se celý interiér krásně propojil a opticky zvětšil. Z původního zařízení bytu nezůstalo vůbec nic, kompletně se rekonstruovaly koupelny a veškerý nábytek kromě sedacího jsme vyrobili na míru,“ doplňuje designér Petr Hodan.

Fotogalerie

V návrhu zařízení jim nechali majitelé volnou ruku s tím, že majitelka si přeje oživit interiér žlutou barvou, ta se tam dostala pomocí židlí a doplňků. Děti si měly do pokojíků vybrat doplňkovou barvu, dcera zvolila červenou a syn zelenou.

Prakticky i na efekt

Vinyl, který je na podlaze, byl pro větší efekt použitý také k obložení zdi za vanou, toaletou a mezi sprchovým koutem a vanou. Zajímavý efekt se podařilo docílit deskami z lamina v dekoru betonové stěrky, které slouží jako přední plochy vestavěných skříní, ale také jako obklad zdi mezi chodbou a obývacím prostorem a dále v ložnici, kde je na zdi za postelí a přecházejí až na strop. Tím se opticky vymezuje prostor pro spaní.

Dalším zajímavým, avšak hlavně funkčním prvkem, je u vstupu sestava se zrcadlem, v níž je mělká skříň, které se otvírají rohy z obou stran. Je to šikovný úložný prostor na lyže a snowboardy, které tak lze z jedné strany uložit do skříně a z druhé vytáhnout.

Požadavek na úložné prostory plní vestavěné skříně, komody, prostorná kuchyň a policové systémy s otevřenými i uzavíratelnými přihrádkami. Barevný základ interiéru tvoří bílá doplněná šedou a světlým dekorem dřeva.

Zmizely příčky a dveře mezi chodbou a obytným prostorem, tak se místnosti hezky...

Zmizely příčky a dveře mezi chodbou a obytným prostorem, tak se místnosti hezky propojily.

Autor interiéru

Petr Hodan, ZAKI Design
Společně se zákazníky navrhuje interiéry, které se snaží jim šít na míru a tak, aby naplňovaly jejich potřeby. Studio nabízí komplexní služby v řešení interiéru, od konzultace přes 3D návrh interiéru a návrhy zakázkového nábytku až po kompletní realizaci projektu. Cílem je každému vytvořit kvalitní a přívětivý domov, ve kterém se bude cítit dobře.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Autor:

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

Byt pro nadšeného cestovatele: důraz se kladl na relaxaci a pohodlí

Tapeta vytvořená podle japonského akvarelu se stala přirozeným centrálním bodem...

Pánský byt v novostavbě na konci Petržalky vás vítá velmi příjemnou atmosférou. Vděčí za ni spolupráci majitele a...

Další z rubriky

Dřevostavby letí Českem. Smontují se i za víkend a hned se stěhujete

Rodinný dům ve Veterné Porube je postavený v nízkoenergetickém standardu s...

Chata u Sázavy, krkonošská roubenka, rodinný, energeticky úsporný dům nebo špičková administrativní budova – co mají...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Ondřej Kobza má byt na střeše Lucerny. Je to veřejný průchoďáček, říká

Multifunkční místnost slouží pro odpočinek, kulturní akce i jako pracovna. Na...

Kavárník a organizátor městských projektů Ondřej Kobza hledá zapomenutá či neobjevená místa a prostory, oživuje je a...

Najdete na iDNES.cz