V kuchyňské části použil Ondřej Fabšič přírodní dýhu ze starých trámů.

V kuchyňské části použil Ondřej Fabšič přírodní dýhu ze starých trámů. | foto: Ivan Svatoš

Byt v Praze 6 má po rekonstrukci spoustu úložného místa i světla

Byt 4+kk prostě potřeboval změnu. Na prvním místě bylo nutné nově vyřešit úložné prostory, a to i s ohledem na dva mladé hokejisty, jejichž tašky s výstrojí potřebují spoustu místa.

„Zadavatel měl jasné požadavky: funkčnost, velké úložné prostory, jednoduché linie, neagresivní barvy, přírodní vzhled materiálů a také snadnou údržbu celého interiéru,“ vypočítává Ondřej Fabšič z architektonického studia Fabon, autor projektu.

Po rekonstrukci získala rodina spoustu úložného prostoru.

Toto vše si samozřejmě vyžádalo i úpravu dispozice včetně posunů příček, což znamenalo zachovat stávající podlahové topení a navíc je doplnit o nové topné okruhy s ohledem na původní dispoziční řešení.

Výsledek výrazné proměny bytu v Praze 6? Podařilo se vytvořit velké úložné prostory ve společné šatně, přibyla komora pro pračku a sušičku, k dispozici mají uživatelé i velkou koupelnu s WC a samostatný záchod a příjemný obytný prostor s kuchyní, jídelnou a odpočivnou částí. Chlapci získali každý svůj pokoj.

Upozornění: fotografie byly pořízené ještě před nastěhováním uživatelů.

Úložné prostory na prvním místě

„Byt měl nedostatek úložných prostor. Vznikla proto samostatná šatna obestavěná skřínkami pro boty ve vstupní části. Šatna je určená pro šaty, ložní prádlo a ostatní předměty, které je nutné uložit. A to včetně kufrů a objemných sportovních tašek, které kluci používají na hokej,“ vysvětluje Ondřej Fabšič.

Aby zjednodušil a „vyčistil“ povrchy stěn, použil kombinaci kyvných dveří osazených do líce stěny a přiznaných skleněných, které vpouštějí do středu bytu venkovní světlo. Interiér díky tomu zůstává hodně prosvětlený po celý den.

„Skleněné dveře do obývacího pokoje s kuchyní se zasouvají do nábytkové sestavy, nezabírají tak při otevření komunikační prostor,“ upozorňuje autor interiéru.

Ze strany spojovací chodby, která prochází celým bytem, nechal upravit stěnu tapetou sjednocující povrchy dveří a stěn. „Dveře od stěny odděluje pouze třímilimetrová spára, celkový dojem je pak čistší a kompaktnější,“ dodává architekt Fabšič.

Praktické materiály

Chcete tu nejvýhodnější hypotéku? Porovnejte si nabídky. Úrok od 2,19 % p.a.

Zadavatel projektu si o s ohledem na aktivní syny přál, aby byla údržba v celém bytě co nejjednodušší, zejména v případě podlahové krytiny. Jasným „vítězem“ se tak stal vinyl s dekorem dřeva.

V koupelně byly použity velkoformátové obklady, v prostorách kuchyně a koupelny dostala příležitost přírodní dýha vyrobená ze starých trámů. Pokoje chlapců oživuje tapeta s dekorem připomínající street art, kterou lze snadno omýt..

Pokoje pro syny oživuje dekor připomínající street art.

Autor interiéru

Ondřej Fabšič si po několika letech, kdy pracoval v ateliérech M+M, studiu Alexa, Antico či Stopka nábytek, založil v roce 2010 vlastní studio Fabon. Zaměřuje se na kompletní návrhy a realizace interiérů, 3D vizualizace, zhotovení projektové a výrobní dokumentace (typové i atypické interiéry).

Zabezpečuje i koordinaci mezi dodavateli, investorem a stavbou z hlediska technických parametrů, dodávek, montáží a termínů.