Z původních tmavých prostor se designérce podařilo vytvořit svěží a vzdušný...

Z původních tmavých prostor se designérce podařilo vytvořit svěží a vzdušný moderně pojatý interiér. | foto: Jiří Hurt

I byt 3+1 lze proměnit za dostupné peníze. Přesto bude mít styl

  • 13
Byt s rozlohou 90 metrů čtverečních a dispozicí 3+kk měl projít částečnou obnovou. Majitelé si na to sami netroufali, a tak si k rekonstrukci přizvali interiérovou designérku Ivu Šmídovou.

Majitelé nepotřebovali byt předělávat celý, šlo jim hlavně o obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, o ložnici a pak o pokoj osmileté dcery.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Také nechtěli příliš investovat, požadovali spíše „kosmetické“ úpravy, které tmavý interiér opticky osvěží a udělají jej funkčnějším, a to hlavně v případě úložných prostor, které postrádali. Trvali na původních podlahách a stávající kuchyni. Nakonec ji však stejně vyměnili.

Očima designérky

„Klienti neměli žádnou konkrétní vizi, a tak jsem měla v tvorbě volnou ruku. Musela jsem se samozřejmě vejít do rozpočtu, který se ale přece jen trošku navýšil, a to kvůli nové kuchyni. Ta stará byla velmi nevzhledná a nefunkční, a tak jsme se nakonec s majiteli rozhodli ji vyměnit,“ vysvětluje Iva Šmídová.

Zvolila cenově výhodnou sektorovou kuchyň od české firmy Monarc v bílé barvě, která jí „zapadla“ do nové koncepce prostoru. Sestavu v jedné linii doplnila protilehlým ostrůvkem s přetaženou deskou, jenž spolu s barovou stoličkou slouží jako příležitostné posezení.

„Tuto desku a další nábytek už jsem podle svého návrhu nechávala dělat truhlářem na zakázku,“ upozorňuje designérka.

Na ostrůvek navazuje jídelna s rozkládacím kulatým stolem a lavicemi s úložným prostorem. Na protilehlé zdi v kuchyňské části je sestava vestavěných vysokých skříní se zabudovanými spotřebiči.

Tato sestava plynule přechází v pracovní koutek, který byl jedním z požadavků majitelů. Bílé police a skříňky tady doplňuje pracovní stůl s deskou z masivního jasanu.

Obývací pokoj s jídelnou a pracovnou propojují knihovny umístěné na obou protilehlých zdech. Zvláštností knihoven je šířka polic, která je taková, aby na ní mohly být dvě řady knih a hřbety knih byly vidět z obou pohledových stran. Velkou část obývacího pokoje vyplňuje rozkládací sedačka značky Phase.

Chcete tu nejvýhodnější hypotéku? Porovnejte si nabídky. Úrok od 2,19 % p.a.

„Tón celému prostoru udal koberec, k němuž jsem pak barevně ladila doplňky a výmalbu v kuchyni. Zajímavou dekoraci představují dvě fotografie na plátně visící za sedačkou, které díky podobným kopulím vypadají, že jsou z jednoho města. Ve skutečnosti je jedna z Paříže a druhá z Prahy. Majitelé jezdí rádi do Francie a žijí v Praze, tak mi to přišlo jako dobrý nápad,“ říká Iva Šmídová.

Ložnice jako bonbónek

„U návrhu ložnice jsem se opravdu vyřádila. Původně měla místnost v rohu skříň do ´elka´, a prostor byl tak špatně využitelný. Takže jsem vymyslela dvě šatní skříně pro každého z rodičů. Mají zrcadlové dveře, které prostor zvětšují a nabízejí hodně úložného místa,“ popisuje designérka.

Nábytek je kromě bílých komod z IKEA kompletně vyráběný na zakázku. Originálním prvkem je dýhované čelo postele.

Do skříní nechala po stranách zabudovat noční stolky v podobě výklenků, kam se vejde kniha i další nezbytnosti. Levá skříň má jednu zvláštnost, zrcadlové dveře jsou ukončené 70 cm nad zemí a mají zásuvku, která po vysunutí slouží jako toaletní stolek. Pod ním je zasunutý taburet na sezení.

Mezi skříně umístila Iva Šmídová do středu ložnice postel vyrobenou na míru. Je z masivního jasanu s čelem z jasanové dýhy a s velmi pěknou kresbou. Ve spodní části má postel úložný prostor. Protilehlé bílé komody jsou z IKEA.

Autorka

Iva Šmídová se věnuje kompletnímu interiérovému designu včetně navrhování dispozic a nábytku. Nabízí také zařizování vzorových bytů, poradenství, asistenci při nákupech a vizualizace.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

.