Diskuze

Majitelka zvyšuje platby za energie. Vyúčtování jsme ale nikdy neviděli

Majitelce bytu platíme nájem i energie, které má napsané na sebe. Vše nám zvyšuje, navíc každý rok doplácíme. Vyúčtování jsme ale nikdy neviděli, píše Karolína do seriálu Bydlení pod lupou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JJ

J92a13n 60J37e59n83i26c

10. 5. 2022 16:43

Ta rada advokátky je fakt super. V podstatě dává nájemci vybrat. Buď je vše v nájmu a pak se nelze podívat na vyúčtování nebo tam není výslovně napsáno, že v tom je vše a pak by majitelka mohla požadovat ještě doplatit energie... ;-D

No a rada, že nemusí nájemce doplácet přečerpání je taky k ničemu, páč majitel může změnit částku dodatkem na další rok a zvýší cenu tak, aby se zahojil i za ten nedoplatek. ;-D

Asi bych dal přednost se s majtelem dohodnout než to honit přes advokáty. Pokud není majitel magor, tak si myslím, že dohoda je možná. Stačí třeba, aby řekl, kolik stojí elektřina na rok a pak už se dá dle vývoje na trhu odhadnout další léta. Jinak bych předpokládal, že elektroměr je v bytě a není problém si spotřebu sledovat. Dělám to tak léta v rodinném baráku a třeba neadekvátní zvýšení spotřeby může indikovat problém, na který by se za normálních okolností nedošlo. Stejně tak lze zjistit, kolik ušetřilo zateplení. Ale tohle je spíše o tom, jestli se o to člověk zajímá nebo to řeší 1x ročně při vyúčtování... ;-)

0 0
možnosti
Foto

Dodatek smlouvy musi odsouhlasit i najemnik, takze to jak pisete nefunguje ...

0 0
možnosti
JS

Já, jakožto velký zastánce nájemních bytů, jsem jich už pár prošel a neříkám, rozhodně se najde nájemce, se kterým není domluva a může to být i trochu křivák, ale drtivá většina z nich byli úplně normální lidi se kterýma se dá úplně normálně domluvit.

Ale přesně tohle je výhoda bydlení v nájmu, jestli se jí nelíbí chování nájemce a chtěla by raději energie hradit sama, vůbec nic ji nebrání se přestěhovat.

7 0
možnosti
RV

Mě by spíš zajímalo, co kdyby si paní majitelka vymýšlela a ve skutečnosti by tam byl přeplatek. Je povinna ho nájemníkům vracet?

0 0
možnosti
KS

Vycházela bych analogicky z toho, co napsala advokátka - pokud byla sjednána pevná částka a tudíž z ní neplyne povinnost hradit přeplatek, domnívala bych se, že majitelka není povinna vracet přeplatek, protože se jedná o pevně danou částku za nájem.

1 0
možnosti
Foto

Ten článek je nejspíš vymyšlený, ale i tak. Tak si napsali a od té doby je ticho. No tak co třeba napsat znovu? Nebo radši zavolat? To se spolu nemůžou bavit? Já si s nájemníkem když je potřeba normálně volám a on volá mě. Úplně v klidu. Ano, jsme normální slušní lidi. Ale to v tom článku vypadá, že oni taky.

2 0
možnosti
Foto

Energie dávat vždy na nájemníka pokud to trochu jde. Ať si to platí sám a dluží sám. Jednou jsme takto měli v bytě vykuka co poslední tři měsíce neplatil nájem a jelikož mu skončila i smlouva na dobu určitou, tak platil jen z roku 9 nájmů. Nebral telefony a nedalo se s ním spojit. Po otevření dveří byl byt v dezolátní m stavu se škodou přes čtvrt míče. Taky ten účet za teplou vodu byl astronomický a jelikož ještě rozbil záchod, tak mu protejkal asi půl roku. Pak jsme se divili, že tam byla dlužná částka přes sto tisíc za vodu. Super nájemník.

1 0
možnosti
GH

Taky znám. Je třeba chodit na kontroly, ale nějak jsme se k tomu ještě nedostali. Naše chyba a lenost.

0 0
možnosti
JM

Tak přesně z podobných důvodů jsme si jako rodina pořídili nemovitost na hypotéku. Je to sice koule u nohy, ale banku zajímají v době fixace jen jasně dané peníze a nemá žádné rozmary. Předtím jsme s manželkou (ještě bez dětí) bydleli téměř 8 let v nájmech a nikdy to nebylo v klidu. Vyúčtování energií nikde, zvyšování nájmu několikrát ročně, požadavky na placení hotově a podobné "chuťovky."

0 0
možnosti
GH

A vy jste neměli smlouvu?

7 0
možnosti
GH

Moc nechápu, že je nějaký majitel ochotný mít na sebe energie. Stačí, že mi nájemník nezaplatí za nájem a zdrhne. Ještě abych za něj doplácela elektřinu.

2 0
možnosti
RH

Tak ony zase pokuty za znovupřipojení odběrného místa vyjdou kolem 5 000 Kč, a stejně ten dluh musí být uhrazený.

2 0
možnosti
LT

No, postup je jednoduchý.

Paní majitelku písemně opět vyzvat k předložení vyúčtování, upozornit ji na to, že dle zákona 67/2013 Sb. § 13 ji za nepředložené vyúčtování nabíhá penále ve výši 50 Kč denně (což už jen za dva roky dělá nějakých 36.500) a věci se začnou hýbat velmi rychle.

Popravdě za mnou majitel přijít (případně mne jen dopisem vyzvat) k zaplacení "nějakého" nedoplatku bez předložení vyúčtování, tak má tak rychlou odpověď, jakou ještě asi neviděl. Ono totiž práva a povinnosti mají obě strany, nejen jedna.

6 6
možnosti
JK
LA

Něco podobného jsem také zažil. Majitel objektu si dělal z vyučtování energií "13. plat". Vypadl jsem od tama, hned jak to šlo.

0 0
možnosti
RV

Není to vymyšlený článek. Sám pronajímám byt a celé je to o důvěře. Ve smlouvě mám, že přeplatek jde nájemcům a nedoplatek platí nájemci. Odečty v rámci celoročního vyúčtování se dělají ke konci dubna a vyúčtování přijde v květnu. Když se nájemci přistěhovali v listopadu, tak je vám to vyúčtování k ničemu. Takže si s nájemci počkám minimálně rok a půl do dalšího dubna a pak to na ně klidně přepíšu, když budou chtít. Pokud se mi ale nájemci budou měnit každý rok nebo půl roku (jejich rozhodnutí nebo je musím vyhodit pro neplacení), tak přece nebudu lítat jak blbec pořád někoho přihlašovat, odhlašovat a dělat mimořádné odečty a mimořádná vyúčtování každých půl roku, ne?

13 1
možnosti
MS

A navic, kdyz ma na sebe elektrinu napsanou majitel, tak je tam pravdepodobnost vyhodnejsi smlouvy s dodavatelem a tedy levnejsi elektrina pro najemnika. Nicmene potvrzeni o vysi zaloh majitel najemnikovi ukazat muze.

0 0
možnosti