Zabránit dětem ve výtvarné činnosti nelze. Pro klid rodičů je nutné jim připravit vhodné podmínky, Řešením jsou třeba magnetické desky, na které lze kreslit i používat magnety. | foto: Jana Hoftová

Poradna: Co se stěnami, které malí umělci neustále vylepšují kresbami

  • 49
Děti se mají ve své tvořivosti a fantazii podporovat, což zdůrazňují psychologové, učitelé i články o tom, jak vychovávat potomky. Jenže v praxi mohou být rodiče občas až zoufalí, jak „tvořivé“ jejich děti jsou.

„Máme dvě malé děti. Pětiletá dcera je už docela rozumná, ale její dvouletá sestřička jí s oblibou nenápadně vezme pastelku nebo fixu a její tvorbu pak máme všude, na stěnách i na nábytku, hlavně však na zdech nad postelemi v dětském pokoji. Jenže máme i další problém: zdi za lůžky jsou hodně chladné, takže bychom v těchto místech potřebovali vyřešit jak snadnou údržbu zdí, tak jejich zateplení,“ popisuje svůj problém maminka Ivana.

Na dotaz odpovídá Luboš Vodrážka ze společnosti NAVO design.

„Na ‚frekventovanou‘ stěnu dětského pokoje lze nainstalovat magnetickou desku, na níž lze psát křídou nebo tabulovými popisovači, a to třeba magnetickou desku Homapal, kterou tvoří sendvič tvrzeného dekorativního papíru.

Na magnetické desce dobře drží nejen magnety, ale také papíry (i ve více vrstvách).

Tyto magnetické desky jsou ideální nejen na obložení stěn či na dětský nábytek, ale také na stojany, prezentační a informační tabule, zkrátka všude tam, kde potřebujete něco flexibilně připevnit a následně beze stopy odstranit. Navíc tabule umožňuje přichycení velkých archů papíru či dokonce několika vrstev listů papíru naráz, a to jednoduše pomocí magnetů.

Magnetická deska se pomocí lisu lepí stlačením na daný nosič, na který se ještě před nalisováním nanese kontaktní lepidlo. Aby desky fungovaly i jako izolační materiál, je vhodné použít nosič v podobě dřevotřísky, na nějž byl nalisovaný vysokotlaký HPL laminát (může být až ve formátu 3050×1220 mm), o tloušťce 1 mm. Pokud je dětský pokoj menší, doporučuji bílý dekor ve vysokém lesku s popisovatelnou strukturou. Na výběr je však celá řada dalších odstínů, třeba veselá žlutá, zelená i další.

Tento zmíněný postup se navíc musí vždy řešit i z nepohledové strany, na kterou se lepí takzvaný protitah, to znamená nepohledové HPL, které ovšem musí být o stejné tloušťce jako pohledová plocha, aby nedošlo k prohnutí celé desky a nosič se nezačal kroutit.

A co ještě oceníte? Nosič s nalisovanou deskou je hraněný ABS hranou nebo stejným HPL laminátem, přičemž jde o hranění kvalitními PUR lepidly. Díky tomu je spoj zcela voděodolný a téměř neviditelný, takže nijak nenarušuje celkový vzhled magnetické tabule. Desky lze však použít i jako dvířka skříní či výplň dveří a samozřejmě jako samostatnou tabuli. Záleží jen na tom, kde magnetické desky potřebujete.

Pokud jde o upevnění na zeď, jde o klasickou truhlařinu. Obklad stěny se řeší stejným způsobem jako u klasických obkladů, nosič na zeď se připevní pomocí chemie v podobě různých možností silikonů a takzvaných tekutých hřebíků. Je však potřeba dávat si pozor na podmínky použití, tedy aby povrch pro umístění tabule byl pevný, rovný a hladký.

V případě dětského pokoje mají rodiče vystaráno na řadu let dopředu, jen dětské malůvky vystřídají třeba chemické nebo matematické vzorce středoškoláka či dokonce vysokoškoláka. Magnetické desky velmi dobře fungují i v kuchyních či předsíních na vzkazy pro celou rodinu.“