Dům je prostě jiný a to je super, říká majitel.

Dům je prostě jiný a to je super, říká majitel. | foto: Martin Cozl

Dva roky spal se synem v týpí, pak postavil rodině za Prahou skvělý dům

Mladý pár jezdil za odpočinkem na chatu. Stála kousek za Prahou, v úplném klidu a pěkné krajině. Jenže když přišly děti, do chaty už se nevešli. „Dva roky jsem spával se synem v týpí na zahradě, až došlo na rozhodnutí chatu zcela přestavět a nastěhovat i babičku,“ říká majitel.

V zadání projektu stálo: dvougenerační dům s možností trvalého bydlení v budoucnu. Takový dvojdům není s ohledem na udržení dobrých vztahů spolubydlících a ideální praktické fungování jednoduchým úkolem. Architekt Albert Pražák ze studia Labor 13 jej vyřešil netuctově, elegantně a tak, aby duch místa zůstal nedotčen.

Dům usadil na stejné místo, kde stála stará chata, víceméně s totožnými funkčními prostorami, přičemž na dvě půlky nerozdělil pouze stavbu, ale i zahradu. 

Forma domu představuje dvě hmoty v půdorysu „L“ spojené „krčkem“ průchodu jako krytého vstupu do obou částí. Přízemní výměnek pro babičku je blíže vstupu na pozemek a přes terasu otevřený do jižní části zahrady, patrová část pro rodinu s dětmi je otočena na opačnou stranu. Obě jednotky mají vlastní terasu, kuchyni i sociální zázemí.

Zatímco vedlejší rezidence je navržena s ohledem na babiččin pohybový handicap a je maximálně jednoduchá, část pro mladší generaci je jejím opakem. 

Zde nejde ani tak o půdorys, první patro, druhé patro, jako o kontinuálně propojené úsporné funkční zóny s různou výškou a v různých úrovních. Prostup mezi nimi je téměř nepozorovatelný, samozřejmý, přesto skýtá jistou dávku tajemství. O každé „místnosti“ je uvažováno jako o samostatném návrhu, poskytujícím jedinečnou zkušenost.

Z ložnice rodičů je přes zkosená hliníková okna výhled na oblohu i východ slunce, ale i přes otvor ve stěně na děti. Prvek útulna dává jinak minimalistické ložnici kartáčovaná dřevěná podlaha napuštěná olejem.

Přízemí ovládá hlavní obytný prostor s kuchyňským koutem, šatna, koupelna a toaleta. Mezipatro je vyhrazené dětem a podkroví rodičovské ložnici. Mezi jednotlivými úrovněmi nejsou spojovací dveře, ale i tak je zvuková neprůzvučnost dřevostavby výborná. 

Ani s teplem nemá otevřený plán problém. „Celý dům vytopíme malým krbem,“ pochvaluje si majitel. „Až když je hodně mrazivo, přitopíme elektrickým konvektorem. Dům drží teplo výborně. Když sem přijedeme v zimě a venku je třeba týden minus sedmnáct, tak uvnitř bývá příjemných devět stupňů nad nulou i bez topení. Během tří let provozu jsme zatím ani netemperovali.“ 

Průhled do nebe i do sebe

Okna jsou jednou z indicií, na kterých se pozná rozdíl mezi projektantem a výborným projektantem, či mezi čistě inženýrským přístupem a řešením architekta.

Kromě účelnosti z hlediska potřeb vnitřního uspořádání domu, orientace světových stran, vztahu k sousedním parcelám, tepelným ziskům a energetickým ztrátám nesou i aspekt výtvarné jednoty celého domu. 

V tomto případě nenásledují žádný školometský styl, ale jsou řešena na míru v atypickém designu, který podporují v nejhořejší partii stavby střešní roviny s různým sklonem a převýšením v hřebeni. 

„Ze žádného okna není vidět k sousedům, ale pouze na zahradu nebo na oblohu. Byl to jeden z mých nápadů iniciovaný přáním oprostit se, očistit hlavu i tělo, mít možnost se srovnat,“ vysvětluje majitel.

Jeho nápady nekončí jen u oken. Kreativní přístup vnímáte i prostřednictvím netradičních návrhů zařízení interiéru a doplňků. Konec konců je spoluzakladatel designového studia. Tady kovářova kobyla rozhodně nechodí bosa. Kombinace osvíceného investora a dobrého architekta prostě funguje. 

Technické parametry

  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Zastavěná plocha: 112,3 m²
  • Užitná plocha: 232,4 m²
  • Dispozice: 3+kk a 1+kk
  • Konstrukční systém: DEK panel (CLT), difuzně otevřená konstrukce
  • Zdroj energie / teplo: krbová kamna, mobilní elektrické přímotopy
  • Větrání: přirozené 
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,36 W/m²K
  • Autor arch. návrhu: Mg. A. Albert Pražák, Ing. arch Jan Vojtěch / LABOR 13 s.r.o.
  • Autor projektu: Ing. arch. Eva Smolíková / Labor 13 s.r.o.

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby


Témata: Dřevostavby, rodina