Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 22. října 2021 Sabina

Dům nechali mladším. Na zahradě si postavili svůj nový dokonalý domov

Manželé Jana a Karel stavěli svou přízemní dřevostavbu osm měsíců. S novým domovem jsou velmi spokojeni. Vyhovuje jim dispozicí, umístěním i praktičností. Na slabinu zatím nenarazili.

Nejprve se montovala okna za pomoci vedlejšího statického zajištění a až posléze se doplňovaly do finální podoby ocelové sloupy, které nesou konstrukci. | foto: Martin Zeman, datelier.cz

Autorkou návrhu dřevostavby je architektka Irena Truhlářová, která v domě zkombinovala dřevo s kovovou konstrukcí a fasádu rozčlenila do jasně ohraničených polí z palubek a šindele, prolomených skleněnými plochami. 

Současně se nechala inspirovat majitelem a do stavby zakomponovala plastický prvek nosných sloupů ochozu a terasy výrazně před plochu fasády. 

Společenská část měří 48 metrů čtverečních a je zde kuchyně, jídelna a obývací pokoj.

Sochařské pojetí tohoto „velkého detailu“ je svojí fyzičností silně působivé a pro majitele má i velký emoční přesah. Douglaska tisolistá měla totiž kořeny zapuštěné v tomto pozemku několik desetiletí a poražený kmen opracoval do výsledné podoby sám majitel.

Také v interiéru si architektka pohrála s decentními a zároveň neotřelými detaily. Celek tedy nedrží pohromadě dominantní vizuální koncept, nýbrž jakýsi architektonický klíč k atmosféře domu. 

Rozhovor s Karlem, majitelem domu

Proč dřevostavba?
Dřevostavba pro nás byla jednou z možností, jak řešit generační výměnu v našem původním domě. Využili jsme naší velké zahrady a rozhodli se vybudovat „náhradní bydlení“. Významnou roli hrála rychlost realizace, ale při plánování jsme vždy uvažovali o vzdušném a ekologickém bydlení s nízkými náklady.

Hrály roli mýty kolem dřevostaveb?
Na podobné názory jsme narazili, ale naše rozhodování neovlivnily. Domníváme se, že většinu rizik lze eliminovat kvalitou projektu, kvalitou realizace a vhodnými materiály.

Bylo třeba do terénu pozemku nějak zásadně zasáhnout?
Nový dům je vytvořen s ideou „bez schodů“. Otázkou tedy bylo, jak řešit napojení na stávající dům a terén. Nebylo třeba významných terénních úprav, ale rozhodování nebylo jednoduché.

Usazení domu na pozemek bylo dle slov architektky zdrojem velkých diskusí…
Diskuse o orientaci domu byla jedním z klíčových problémů s ohledem na jeho zařazení do kategorie pasivní nebo nízkoenergetický dům. Rozhodli jsme se vzdát ambicí na pasivní dům výměnou za komfort terasy orientované severním směrem k přilehlému lesíku, v závětří a s ranním sluncem.

Během utváření představy o novém domě jste se s manželkou shodli, nebo byly nějaké třecí plochy?
Představa o rozložení místností nám byla celkem jasná kromě umístění koupelny. Tam jsme se s manželkou nemohli shodnout. S propojením kuchyně, jídelny a obývacího pokoje jsme měli zkušenosti už z původního domu. Hlavním úkolem tak bylo, jak uspořádat zbytek domu. V tomto procesu nám byla paní architektka velmi dobrým partnerem a naše  původní představy vybavila i funkčností, řešením dílčích prostor ve vazbě na ostatní, praktickým doplněním úložných prostor, rohovým prosklením a tak dále.

Na základě čeho jste si architektku vybrali?
Lovištěm byl pro nás internet, kde jsme objevili její předchozí stavby i ocenění a velice se nám líbily. Oslovili jsme ji a v únoru se sešli na veletrhu Dřevostavby. Dohodnutá spolupráce byla zakončena předáním projektu ještě téhož roku v prosinci.

Podlaha je dubová a strop z cedru.

Měli jste nějaké zvláštní přání?
Stavěli jsme první dřevostavbu a mysleli si, že všechna naše přání jsou zvláštní.

Řešili jste nějaký oříšek? Co vám dělalo největší starosti?
Řešili jsme několik drobných detailů stavby. Například jak „naskládat“ všechna zařízení do technické místnosti. O kvalitě projektu nás přesvědčil fakt, že jsme nemuseli v průběhu stavby dělat změny a všem řemeslníkům jsme na jejich dotazy odpovídali „řiďte se podle projektu“.

Takže z realizace jste obavy neměli?
Jednou jsme na Moravě bydleli v moc pěkném penzionu. Realizovala ho firma, kterou jsme si pak vybrali pro stavbu domu. Její pověst a fakt, že s paní architektkou často spolupracuje, pro nás byla dostatečnou zárukou. Realita nás v úsudku jen utvrdila.

Stavěli jste na klíč, nebo byli nějací subdodavatelé ve vaší režii?
Smlouvu jsme uzavřeli na klíč s tím, že některé subdodávky jsme řešili prostřednictvím nám známých a prověřených firem. Oceňujeme, že to v průběhu stavby nepůsobilo problémy a společně s realizační firmou jsme hodnotili tuto spolupráci kladně.

Jak dlouho trvala výstavba?
Osm měsíců. Ale bylo to hodně o specialitách jako montáž oken, cedrový obklad interiéru a podobně.

A kolik let v domě bydlíte?
Jeden rok.

Jste s domem spokojeni, něčím překvapeni?
Jsme velmi spokojeni s dispozicí, umístěním domu i jeho praktičností.

Kdybyste měli stavět znovu, změnili byste něco?
Zatím jsme nenarazili na žádnou slabinu.

Při extrémní stabilitě hliníku je možné realizovat konstrukce s velmi štíhlými...

Máte v úmyslu ještě něco dodělat?
Přípravu na fotovoltaiku v domě již máme a stejně tak i místo na baterie. Její realizace je závislá na našich budoucích finančních možnostech.

Vyhovuje vám řízené větrání rekuperaci?
Ano, je to příjemná a provozně ekonomická záležitost, kterou můžeme ovládat na dálku přes mobil a navíc v létě dokáže vzduch zchladit až o pět stupňů. Nicméně tuto možnost nevyužíváme často, protože vzhledem k severní orientaci domu, dobře řešenému přesahu střechy a žaluziím se dům nepřehřívá. Celoročně je v něm velice příjemné klima. Drobnou nevýhodou řízeného větrání je nemožnost odvětrávat spíž samostatně, aby se to „netlouklo“ s centrálním systémem v domě.

Jste spokojeni s roční spotřebou energie, máte už srovnání oproti minulému bydlení?
Bydlíme tu krátce, a proto ještě není možné objektivně vyhodnotit energetickou náročnost. Ale již teď je evidentní, že máme „vejměnek“ s minimálními režijními náklady.

Jak byste hodnotili práci architektky a stavební firmy?
Přístup paní architektky byl velmi příjemný a vstřícný. I když jsme jí připravili několik problematických požadavků, včetně terasy orientované na sever, dokázala nám některé představy vymluvit a jiné zase akceptovala jako netradiční, ale praktické. Realizační firma pak odvedla velmi dobrou práci a za pozitivní signál o kvalitě považujeme nejen naše dojmy a zjištění v průběhu stavby, ale i pozitivní hodnocení zástupců firem a řemesel, které jsme organizovali v naší režii.

Doporučil byste dřevostavbu čtenářům, kteří zvažují vlastní dům?
V každém případě ano, ale většinou se setkáváme se dvěma skupinami lidí. Příznivci a odpůrci. Příznivcům můžeme jen poradit, aby si ověřili kvalitu projektu a realizační firmy. Odpůrcům nemá cenu dřevostavbu doporučovat, protože je to pravděpodobně marné.

Technické parametry

 • Typ domu: nízkoenergetický
 • Zastavěná plocha: 174,50 m² včetně teras
 • Užitná plocha: 118,44 m²
 • Konstrukční systém: obvodová konstrukce: Dekpanel D, střešní konstrukce a Steico joist s foukanou celulózou 
 • Zdroj energie/teplo: plynový kondenzační kotel, teplovodní podlahové vytápění
 • Větrání: řízené s rekuperací tepla
 • Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,165 W/m²k 
 • Autor arch. návrhu a projektu: Archcon atelier, s.r.o.
 • Realizace stavby: Dřevostavby Biskup, s.r.o.

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz 

Autor:
 • Nejčtenější

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Zpěvák Voxel žije s rodinou na samotě v horách. Je to náročné, ale krásné

Až na samém konci světa, daleko a vysoko v horách jesenických nachází se malebný domek s rozlehlou zahradou. Za své...

V bytě vybourali příčky, kvůli světlu je nahradili průsvitným makrolonem

Tento byt najdete v prvním patře menšího zděného bytového domu z konce 50. let minulého století. Čtyřpodlažní dům má v...

Poklidné žití v paneláku se změnilo v horor. Za vše může soused

Premium Bydlím v panelovém domě ve svém družstevním bytě. Ze začátku bylo vše ideální, až do momentu, kdy mě dvakrát vytopil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mimořádná chata se přizpůsobí jakékoli životní situaci. Podívejte se

V uplynulém bezprecedentním roce, kdy se náš život obrátil vzhůru nohama, se většina z nás nadchla pro klidné bydlení v...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

 • Další z rubriky

Moderátorka Sandra Pospíšilová si užívá rodiny v novostavbě u Brna

Moderátorka zpráv na CNN Prima News Sandra Pospíšilová (35), kterou diváci znají především pod dívčím jménem Parmová,...

Mimořádná chata se přizpůsobí jakékoli životní situaci. Podívejte se

V uplynulém bezprecedentním roce, kdy se náš život obrátil vzhůru nohama, se většina z nás nadchla pro klidné bydlení v...

Poklidné žití v paneláku se změnilo v horor. Za vše může soused

Premium Bydlím v panelovém domě ve svém družstevním bytě. Ze začátku bylo vše ideální, až do momentu, kdy mě dvakrát vytopil...

Vysnil si svůj dům a díky architektovi si jej i přesně postavil

Své nové bydlení v jihočeské obci na Třeboňsku označil David jako uživatelsky příjemné. Rodinný dům navržený...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...