Pětibojař David Svoboda žije v milovaných Dejvicích. Srdce má na Dukle

  1:00aktualizováno  1:00
Osmnáct let trávil v Dejvicích den co den kromě závodů, ale až teď se do nich pětibojař David Svoboda konečně přestěhoval. Běhá tu své oblíbené trasy, chodí na stadion Juliska Dukly Praha a bydlí tu i jeho starší bratr Pavel. Článek přinesl magazín City Life, který vychází každý poslední pátek v měsíci.

Juliska. Sportovní stadion patří Armádnímu klubu Dukla Praha. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Se sourozencem o sedm minut starším ho pojí pouto, které pochopí jen dvojčata. Oba se věnují vrcholově sportu, Tomáš je mistrem světa v několika různých sportech, které kombinují plavání a běh s dalšími disciplínami. 

David přivezl v roce 2012 olympijské zlato z Londýna a vytvořil tehdy pětibojařský rekord ziskem 5 928 bodů. O pět let později se rozhodl reprezentační kariéru ukončit.

Fotogalerie

„Závodil jsem od 16 let a po 18 letech jsem si uvědomil, že se chci věnovat více i jiným aktivitám. Nikdy bych si to nemyslel, ale i v moderním pětiboji nastane rutina. Trénujete, jezdíte na stejné závody, potkáváte se v podstatě se stejnými lidmi. Po celém světě dělá pětiboj na nejvyšší mezinárodní úrovni zhruba 400 sportovců,“ popisuje David Svoboda.

Sportu se věnoval s bratrem odmala. Vystudovali sportovní základní školu a posléze sportovní gymnázium.„Jako dětem nám dost vadilo, že nás učitelé, trenéři a často i rodiče nutili volit, jestli chceme být nejlepší ve sportu, nebo mít dobré vzdělání. Přitom správným přístupem lze zvládnout obojí a pro život je to jedině přínosem. Zároveň se neztrácí sportovní talent mnoha dětí,“ vysvětluje David Svoboda, proč se s bratrem rozhodl vytvořit unikátní sportovní školu, ve které děti mohou rozvinout své talenty naplno a učit se podle svých potřeb a zájmů.

„Sport všestranně rozvíjí osobnost, posiluje fyzickou i psychickou odolnost a jde o perfektní způsob sebepoznání. A to považuji za důležité pro všechny děti, ať chtějí vrcholově závodit, nebo sportují jen pro zdraví a dobrý pocit,“ dodává David Svoboda.

I když sám profesionální sportovní kariéru ukončil, na závodech stále tráví většinu víkendů v sezoně. Trénuje 14 až 16leté svěřence v moderním pětiboji, a každý den se tak vrací na svůj domovský stadion Juliska. Ve vínovo-žlutých barvách armádního sportovního klubu získal všechny své medaile. 

„Napoprvé všechny okouzlí nečekaný výhled na celou Prahu,“ ukazuje David Svoboda na Vltavu, trojské a bohnické skály, Žižkov a centrum. Stadion Juliska otevřel v létě 1960. 

David Svoboda (34)

Od 16 let se věnuje modernímu pětiboji, na letních olympijských hrách v Londýně v roce 2012 získal zlato a vytvořil světový rekord, má několik zlatých, stříbrných a bronzových medailí z mistrovství světa a Evropy. V posledním ročníku soutěže StarDance se s Veronikou Lálovou protančil do finále, příležitostně spolu stále vystupují. 

Dokončuje magisterský obor trenérství na FTVS UK, trénuje dorostence v moderním pětiboji, je předsedou komise sportovců Českého olympijského výboru. Je nejmladší ze tří bratrů, dvojče Tomáš se věnuje vytrvalostním vícebojům, nejstarší Pavel řídí úspěšnou firmu a hraje golf.

„Můj děda mi vyprávěl, že sem chodívali na fotbal, diváci prý seděli ve svahu nad travnatým pláckem,“ popisuje David Svoboda. Nový fotbalový stadion měl kapacitu 12 tisíc míst, v roce 1975 přestavěl Cyril Mandel hlavní tribunu a rozšířil ji na úctyhodných 29 tisíc míst, po modernizaci v roce 2011 nedosahuje kapacita ani třetinu. Hosté i sportovci však mají perfektní zázemí.

Z Julisky vybíhá David Svoboda na svůj oblíbený desetikilometrový okruh. Prudší stoupání vede mezi vilky na Babě, které si zde nechávaly za první republiky stavět filmové hvězdy i pražská smetánka. I je zlákal dechberoucí výhled na metropoli. 

Pozemek ve svahu mezi kostelem sv. Matěje a zříceninou Baba zakoupil ve 30. letech Svaz československého díla a nechal zde své členy navrhnout moderní rodinné vily. 

Vedle sebe tak stojí domy od Pavla Janáka, Františka Kavalíra, Ladislava Žáka, Josefa Gočára, Jana Emila Kouly a dalších a tvoří funkcionalistický unikát, který nemá v Evropě obdoby. Pokud si jej chcete prohlédnout, dojeďte autobusem na zastávku Juliska nebo U Matěje a zanořte se do křížících se uliček.

Krásné vily objevíte i na druhé straně na legendární Hanspaulce, i tuto klidnější čtvrť milovali slavní, například v rodinném domě v ulici Neherovská 8 bydlela Lída Baarová, v Kadeřávkovské 13 Vlasta Burian. Přes Hanspaulku se David Svoboda často vrací z běhu v Šáreckém údolí. 

Na Dejvicích se mu líbí množství parků, volné přírody a sportovních možností.

Na Dejvicích se mu líbí množství parků, volné přírody a sportovních možností.

Z parku do parku

Deset kilometrů běhá David Svoboda každý den, průměrně za 40 minut. „Běh je nejpřirozenější pohyb, působí jako meditace. Nejvíc si ho užijete, když zapomenete, že běžíte,“ směje se David a přiznává, že i jeho běhání někdy nebaví, zvlášť když má po delší pauze těžké nohy. 

Rád běhá po rovině, v Šárce, ve Stromovce nebo ve Hvězdě. Tam se s ním můžete setkat třeba i při akci Mattoni FreeRun, která zde začíná. Po celé republice najdete pětikilometrové trasy, na kterých vám dobrovolní trenéři pomohou začít s během (a také vytrvat). „Na Dejvicích se mi líbí množství parků, volné přírody a sportovních možností,“ dodává David Svoboda.

Dejvice vznikly spojením dvou osad - Baby a Újezdu v Šárce, ve středověku zde vyrostly proboštské statky, nejstarší ulice s vilovou zástavbou z konce 19. století leží u nádraží Bruska. 

Ustanovením Velké Prahy v roce 1922 došlo k urbanistickému naplánování nové čtvrti, která měla sloužit jako reprezentativní rezidenční čtvrť. Paprskovitou síť ulic kolem centrálního Vítězného náměstí navrhl architekt Antonín Engel, s centrem města ji záhy spojila tramvaj a trolejbus, od roku 1978 sem jezdí i metro. 

Dnes Dejvice rozděluje Evropská třída směřující k letišti a Jugoslávských partyzánů vedoucí do Suchdola. „Je tu spousta restaurací, barů a kaváren. Rád chodím do klasické hospody Kulaťák, Pod Juliskou nebo do Potrefené husy. Mou oblíbenou kavárnou je Café Terronská. Poblíž není žádné velké nákupní centrum, takže tu fungují malé specializované obchůdky, s některými prodavači se už znám a při nákupu si i popovídáme,“ směje se David Svoboda.

Deset kilometrů běhá David Svoboda každý den, průměrně za 40 minut.

Deset kilometrů běhá David Svoboda každý den, průměrně za 40 minut.

Osobnost vítěze

Narodil se v Podolí, vyrůstal ve Vršovicích, dlouho žil na Proseku blízko u prarodičů a bratra, před pár týdny se (i za ním) konečně přestěhoval do Dejvic. 

Dejvice

  • První písemná zmínka o obci Dejvice pochází z roku 1088, rozkládala se v okolí ulice Proboštská.
  • Centrum tvoří Vítězné náměstí, z kterého se rozbíhají ulice lemované činžovními domy a kampus vysokých škol. Realizaci velkolepého urbanistického plánu z první republiky přerušila 2. světová válka.
  • Čtvrť Dejvice zahrnuje i vilové čtvrti Hanspaulka a Baba, navazuje na Oboru Hvězda a Šárecké údolí.
  • Nejstarší památkou je kostel sv. Matěje, který tu prý v roce 971 nechal postavit kníže Boleslav II. V roce 1770 byl přestavěn do dnešní barokní podoby. V roce 1595 se zde konala první matějská pouť, po roce 1960 se stánky a atrakce přesunuly na Letnou a později na Výstaviště.
  • Naopak nejnovější je oválná budova Národní technické knihovny oživující náměstí mezi fakultami vysokých škol a prosklený Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky na Jugoslávských partyzánů.

„Znám je ze všech pražských čtvrtí nejlépe, strávil jsem tu přes 18 let. Vyhovuje mi jejich místy až venkovský klid a zároveň blízkost do centra. Když mám volnou chvíli, rád se zajdu projít na Pražský hrad. Historie, architektura i výhledy mají své kouzlo,“ prozrazuje David Svoboda. 

Kromě trénování dorostenců a plánování vlastní sportovní školy se věnuje reklamě, marketingu především sportovních značek, příležitostně moderuje malé akce nebo školí manažery a sportovce. S Janem Mühlfeitem připravili koncept Optimální výkon, ve kterém předávají zkušenosti, jak se zorientovat a uspět v neustále se měnícím světě i být co nejdéle v tolik skloňovaném stavu flow. 

„Vítěze poznáte rychle. Je to silná osobnost s touhou uspět. Je pracovitý a ví, co chce,“ vysvětluje jeden z úkolů trenéra David Svoboda. Svým nadšením přesvědčí o prospěšnosti sportu i zarytého knihomola. 

„Bohužel se říká: sportem k trvalé invaliditě, ale nejvíc tělu škodí mnohahodinové sezení na židli a nedostatek pohybu, pro malé děti to bývá doslova utrpení. Chci ukázat, že pravidelně sportovat pro radost je prospěšné nejen pro tělo, ale i pro duši. Sport představuje jejich harmonii a tím i rovnováhu v životě,“ uzavírá David Svoboda.

Pražská Baba. Funkcionalistický unikát, který nemá v Evropě obdoby

Hanspaulka. Legendární čtvrť, kde žila i Lída Baarová

Autoři:

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům za Prahou. Je báječně jednoduchý, pohodlný a přátelský k návštěvám

Dům za Prahou je pro dva ideální a vhodný i pro setkávání s dětmi a jejich...

Dům za Prahou je pro dva ideální a vhodný i pro setkávání s dětmi a jejich rodinami. „Chtěli jsme, aby dům byl moderní...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Tak barevný byt jste ještě neviděli. Je plný vtipných nápadů

Obrazy reaguje Andrea nejen na prázdné stěny, ale i na to, co se děje okolo ní....

Prázdný nový byt a holé stěny se staly pro Andreu tou nejlepší inspirací. Díky nim v sobě objevila netušenou kreativitu...

Na chatu chodí po schodech. Postavili ji s terasou na střeše domu

Na první pohled se může zdát nová přístavba jako fotomontáž. Kousek Skandinávie...

Majitelům domu v centru belgického Gentu chyběla skromná chata, ve které by odpočívali a četli si. Když se rozhodli pro...

Další z rubriky

Chalupy na Šumavě jsou hit. Nabízejí pohodlí, krásnou přírodu i samotu

Svatá Maří - Trhonín, okres Prachatice. Historický statek v těsné blízkosti...

Pět zajímavých nemovitostí, které jsou na Šumavě na prodej. Solidní sruby, hezké chaloupky i romantickou roubenku...

Tak barevný byt jste ještě neviděli. Je plný vtipných nápadů

Obrazy reaguje Andrea nejen na prázdné stěny, ale i na to, co se děje okolo ní....

Prázdný nový byt a holé stěny se staly pro Andreu tou nejlepší inspirací. Díky nim v sobě objevila netušenou kreativitu...

Spojením dvou bytů vznikl neuvěřitelný penthouse s pěti koupelnami

Obývací části dominuje klavír Yamaha v bílé barvě.

Dokonalým panoramatickým výhledem na město a pohoří Vitoša se mohou těšit majitelé penthousu v bulharské Sofii. Luxusní...

Najdete na iDNES.cz