Ani ne roční fenka Tami je členem rodiny, David s ní s oblibou chodí na...

Ani ne roční fenka Tami je členem rodiny, David s ní s oblibou chodí na procházky po okolí. | foto: Ivan KahúnMAFRA

Zpěvák Uličník ze 4TETu se usadil s rodinou v parádním domě u Benátek

Zpěvák a malíř David Uličník bydlí s manželkou a malou dcerou na vesnici poblíž Benátek nad Jizerou. Dům je dřevostavba ve finském stylu a samozřejmě v ní nemohou chybět pracovna a zkušebna pro tvorbu a zkoušení s vlastním hudebním projektem Orchestrion.

Bude tomu letos v září šest let, kdy se hudebník do vesničky přistěhoval. Místo pro život hledal skutečně bedlivě, jelikož předtím přibližně tři roky jezdil po středočeském kraji a pátral po vhodném pozemku. Nejprve měl zájem o stavební pozemek, což ale nebylo úplně jednoduché. Později koketoval i s myšlenkou, že koupí starší nemovitost, kterou by mohl přestavět k obrazu svému.

„Byl jsem připraven naprosto na cokoli, šlo mi hlavně o to místo, ne o konkrétní nemovitost a mohu říct, že najít pěknou lokalitu bylo už před devíti lety velmi těžké,“ svěřil se David, jehož na současné místo přivedla náhoda.

Měl totiž původně vyhlédnutý jiný pozemek v nedaleké obci, ale majitel mu zatajil, že v místě kdysi býval rybník. Když tuto skutečnost muzikant odhalil, nabídl mu majitel pozemku jiné místo ve vesnici, kde bydlí dnes. David ale nebyl z nabízeného pozemku nadšený, přesto měl štěstí, když během návštěvy vesnice potkal starostku.

„Paní starostka mě navnadila, když mi sdělila prozatím tajnou informaci, že brzy bude k prodeji jedna stará, ale udržovaná zahrada. To byl můj sen a po prohlídce pozemku jsem věděl, že to je přesně to místo,“ přiznal člen skupiny 4TET. Jelikož slovo dalo slovo, koupil Uličník pozemek i se zahradním domkem, vyběhal si potřebná povolení a stavba rodinného domu mohla další rok na jaře začít.

Terasa s posezením nabízí během hezkých dnů možnost odpočinku.

Dřevostavba na parcele vyrostla ani ne za týden, tedy její hrubá část, proto byli někteří sousedé překvapeni, jak rychle se nový dům v obci objevil. Samotná stavba je z lepených sušených trámů z alpského smrku. „Dřevo je z Rakouska, v Rakousku vysušené a lepené, ale z finančních důvodů už bylo podle projektu finálně zpracováno a nařezáno v Česku. Tenkrát jsme byli jedni z prvních, kdo si tento typ dřevostavby nechával připravit v Česku na úplně nové lince,“ vzpomíná David, jehož projekt domu je inspirován finským stylem. Tam se po staletí staví domy pouze ze dřeva bez dalšího zateplování, a jak víme, funguje to i v tuhých severských zimách naprosto skvěle.

Nechybí ani trocha Asie

Dům je přízemní, najdeme zde kuchyň spojenou s obývákem, dětský pokoj, pracovnu, ložnici a samozřejmě koupelnu a toaletu. „Schodům jsem se chtěl rozhodně vyhnout, užil jsem si jich v domě svých rodičů neustálým běháním ze sklepa přes přízemí až do patra dost, proto jsme zvolili bungalov,“ prozradil své důvody hudebník.

Kuchyňský kout je plně vybavený a pán domu v něm má vystavených i několik japonských nožů, které ale nejsou jen na ozdobu. David neváhá nože ze své sbírky používat v kuchyni nebo i během pobytu v přírodě.

„Vařím především asijskou kuchyni,“ přiznal se David, pro něhož je Asie velkou láskou. S batohem na zádech sám procestoval například Vietnam, Laos, Kambodžu, Thajsko, Nepál nebo třeba Filipíny, což připomíná několik drobných suvenýrů z cest, i když sám podotýká, že nejdůležitější jsou pro něj samozřejmě zážitky.

Moderátorka Makrlíková koupila od státu starou hájovnu. Z ruiny je ráj

Svůj prostor v podobě dětského pokoje má v domě i dcera Klárka, která miluje animovaný seriál Prasátko Peppa. Podobiznu této postavičky můžeme v jejím pokoji vidět na každém rohu, dokonce i na obraze, který na vernisáži svých obrazů v Kafé Karolínka namaloval její tatínek společně se svými přáteli a hosty. V otevřeném obývacím prostoru se nachází pelíšek pro dalšího člena domácnosti – fenku Tami, která je z útulku a stala se miláčkem rodiny.

Místo pro práci

Jelikož se zpěvák vrhl během pandemie naplno do malování obrazů, což mu psychicky, ale i finančně v době, kdy bylo vše zavřené, velmi pomáhalo, zdobí stěny domu jeho vlastní obrazy. Ty zatím vznikají zčásti u jídelního stolu, zčásti u malířského stojanu, který najdeme hned vedle v otevřeném obývacím prostoru. David se při malování nechává inspirovat především vesmírnými výjevy, ale rád maluje také exotické krajiny a své vzpomínky z cest.

V domě nechybí ani pracovna, jelikož má muzikant pořád plné ruce práce. V současné době ho zaměstnává především nový projekt s názvem Orchestrion. Jeho obsahem jsou koncerty v originálním pojetí s širokým výběrem hudebních témat a skladeb.

„Začalo to tím, že hudební skladatel Martin Blažek napsal pro mě a pro Josefa Zímu duet s názvem Toulej se, dívej se, čímž začala moje spolupráce s tímto talentovaným skladatelem a aranžérem. Chtěli jsme vytvořit projekt, v němž budeme hrát nejen slavné hity hudebních legend, ale také vlastní písně. Repertoár obsahuje skladby datované od šedesátých až po konec devadesátých let a najdeme v něm známé i pozapomenuté písně Karla Gotta, Waldemara Matušky, Karla Černocha či třeba Bocelliho a Pavarottiho,“ prozradil David, který bude s uskupením Orchestrion letos čile vystupovat.

Jelikož k domu patří i rozsáhlá zahrada s původním zahradním domkem, může muzikant zejména během teplých dní a nocí nerušeně tvořit tam. „Je to taková moje letní tvůrčí dílna, která má výměru necelých padesát metrů čtverečních a v níž jsou tři místnosti,“ prozradil nám tenor, který má k zahradě a přírodě velmi blízko.

9. března 2023


Seriál: Bydlení slavných