Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chata norské rodiny je plná dřeva. Vešly by se do ní tři domy

  1:00
Velká rodina z Osla miluje sjezdové lyžování i letní treky. Přepravovat veškeré sportovní vybavení bylo čím dál tím náročnější, a tak rodiče usoudili, že je pravý čas pořídit si vlastní chatu na horách.
Norské architektonické studio JVA postavilo víkendový dům pro početnou rodinu v

Norské architektonické studio JVA postavilo víkendový dům pro početnou rodinu v lyžařském středisku Kvitfjell. Dům, navržený architekty Einarem Jarmundem a Ha;konem Vigsna;sem, se snaží co nejvíce splynout s okolní přírodou. | foto: Nils Petter Dale

Víkendový dům se rodina rozhodla postavit v nejvyhlášenějším norském lyžařském středisku Kvitfjell. Středisko v jižní části země, v regionu Oppland, je vzdálené dvě a půl hodiny jízdy autem od hlavního města Norska.

Podvečerní pohled na rozsvícený dům

Moderní sportovní areál byl vybudovaný pro sjezdařské soutěže zimních olympijských her, které Norsko pořádalo v roce 1994.

Od té doby se v Kvitfjellu pravidelně konají závody světového poháru v alpském lyžování.

Rodiče s dospívajícími dětmi v zimě v podstatě nesundají lyže z nohou, nemohli si tak zvolit vhodnější místo pro aktivní trávení volného času.

Pro návrh a výstavbu domu si vybrali zkušené architekty Einara Jarmunda a Håkona Vigsnæse, jejichž studio JVA sídlí v Oslu. Architekti a jejich početný tým spolupracovníků mají v referencích celou řadu pozoruhodných dřevostaveb, mimo jiné i realizaci vědeckého centra a administrativního sídla guvernéra na Špicberkách.

Z této světové strany chata budí dojem jednoduché přízemní stavby. Nenechme se však mýlit, má sedm různých výškových úrovní a celkem nabízí obytnou plochu 360 m2.

Navrhování budov v nejsevernější části Norska je obohatilo o celou řadu zkušeností, které dále využívají i při práci na rezidenčních projektech.

Dřevo kam se podíváš

Studio JVA nazvalo projekt Twisted cabin (Zatočená chata) a společně s klienty pro ni vybralo jižní svah v blízkosti sjezdovek v nadmořské výšce 1 000 metrů nad mořem. Umístění do složitého horského terénu architektům umožnilo zajímavé půdorysné uspořádání v různých úrovních.

Chata kopíruje tvar krajiny a působí menší, než ve skutečnosti je, přestože nabízí 360 m² obytné plochy. Výrazně k tomu dopomohlo i to, že je poskládaná z lichoběžníků jdoucích za sebou.

Obytný prostor zakrývá sedlová střecha, která však při položení na členitý půdorys vytváří zajímavý efekt.

Střecha je stejně jako fasáda obložená modřínovým dřevem, kterému architekti pomocí nátěru na železité bázi dodali přírodní patinu i ochranu proti povětrnostním podmínkám.

Sepětí stavby s přírodou a důraz na ekologické řešení potvrzuje také volba vytápění pomocí geotermálního tepelného čerpadla. V celém objektu je podlahové topení, ale lze jej vyhřát také pomocí dvou krbů. Jeden najdeme v obývacím pokoji v přízemí, druhý v jídelně v prvním patře.

Nápaditá dispozice

Horská chata má sedm rozdílných výškových úrovní, které se různě přimykají k okolnímu terénu a poskytují obyvatelům rozmanité výhledy jak do okolní přírody, tak na jednotlivé části interiéru.

Otevřená dispozice v centrální části vypadá impozantně, přestože je v ní minimum nábytku. Kuchyni dominuje betonový ostrůvek a navazujícímu jídelnímu prostoru krb s čelní stěnou z nerezové oceli a stůl s deskou z jednoho kusu dřeva.

Pod domem je dvorek sloužící pro příjezd aut do garáže, odtud mají majitelé přístup do spodního patra domu. Za vstupními dveřmi pokračuje hala s přístupem do lyžárny a sklepa.

Může se hodit

Pořiďte si víkendové bydlení. Kupte si pomocí Reality.iDNES.cz chatu a relaxujte podle sebe.

Přízemí dále protíná chodba, z níž se vchází do obývacího pokoje s domácím kinem a také do wellness centra se saunou a whirlpoolem. Tři schůdky vedou do další výškové úrovně, kde je hostinský byt s ložnicí, koupelnou a obývacím pokojem.

Z přízemí se po centrálním schodišti vystupuje nahoru do společenské části domu s kuchyní propojenou s jídelnou. Místnost má impozantní rozměry a sama o sobě vyvolává umělecký dojem díky dřevěnému obložení. Autoři do ní zvolili jen jednoduché kusy nábytku, aby její vyznění nenarušili.

Společenskou část v prvním patře lemují velkoformátová okna s přímým vstupem na dvě terasy, denní světlo tak může proudit napříč prostorem.

V kuchyni stojí samostatným betonový ostrůvek s varným centrem, zbytek úložných prostorů a spotřebičů je vestavěný do přilehlé stěny. Z kuchyňské části lze vyjít přímo do přírody. Je zde také východní terasa, kde rodina přes léto snídá.

Jídelně, kterou od kuchyně dělí dva schody, dominuje rozměrný stůl s deskou zhotovenou z jediného kusu dřeva. Posezení doplňuje do schodů integrovaná sedací souprava a betonový krb s čelní stěnou z broušené nerezové oceli. Podlaha je tu, na rozdíl od prostoru určeného pro přípravu pokrmů, ze štípané břidlice. Volně přechází na terasu orientovanou na západ.

Nejintimnější prostory v domě, a to ložnice jednotlivých členů rodiny, umístili architekti po stranách společenské části. Rodiče obývají severní křídlo, děti jižní. V něm ještě najdeme další menší kuchyň s jídelním koutem. Z ní se po schodišti vstupuje právě na galerii se třemi dětskými ložnicemi a koupelnou.

Žádné barevné výstřelky

Interiér horské chaty působí v kontrastu s jednoduchou fasádou velice skulpturálně. Podlaha, stěny i stropy jsou obloženy dubovým dřevem. Tomu skvěle sekunduje pohledový beton a broušená nerezová ocel. Většinu úložných prostorů nechali architekti vestavět.

Jednotlivé ložnice jsou v duchu skandinávské tradice zařízeny bez zbytečných příkras, nábytek je převážně vestavěný.

Solitérní kusy nábytku jako sedací soupravy, stoly a židle a osvětlovací tělesa si rodina vybírala sama. Snažila se zachovat monochromatickou barevnost, a tak vsadila na dřevěný čalouněný nábytek s textilní potahy ve světle šedé barvě nebo s potahy z černé kůže. Designové osvětlení od italský značek Flos a Foscarini zvolila také ve shodných barvách.

Od prvotního návrhu až k nastěhování, které se uskutečnilo letos na jaře, uběhly celé čtyři roky. Horská chata však dostála všem pravidlům skandinávského bydlení.

Je zhotovená ze staletími prověřeného materiálu – dřeva, které stavebníky neomezuje z hlediska designu a zároveň je obnovitelnou surovinou nepředstavující zátěž pro životní prostředí.

Vnitřní prostor je velmi členitý. Z galerie v nejvyšším podlaží se vchází do třech dětských pokojů.

Nenajdete v něm žádné komplikované detaily nebo přemíru zdobných prvků, o to víc však početné rodině z velkoměsta poskytuje optimální podmínky pro relaxaci v přírodě.

Autoři:
  • Nejčtenější

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Z maringotky je chata na kolečkách, ke které lze zapřáhnout i koně

28. dubna 2024

Nedaleko jihočeského Husince, v blízkosti Šumavy, stojí stařičká maringotka, kterou si její nový...

Dětský pokoj i hračky mohou podněcovat dětskou fantazii. Inspirujte se

27. dubna 2024

Už 16. edice Dětského festivalu mini v pražské Holešovické tržnici představí rovnou devadesátku...

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...