Designérka dodržuje ještě další zásady. Například tu, že vybavení interiéru nemusí být za každou cenu drahé nebo dokonce nové a také že s tapetami se bydlí příjemněji.
I její domov je tak vybaven nábytkem z IKEA, kousky pořízenými z druhé ruky v internetových aukcích či nábytkem, který našla na půdě a díky štětci a barvám mu dala druhou šanci. Tapety? Bez těch by její byt nemohl existovat...
Tmavomodré uvítání
Hned v předsíni najdete důsledky všech zmíněných zásad. Mýtus, že modrá a zelená barva nejdou dohromady, boří kombinace podlahy v jemné zelenomodré barvě s kresbou dřeva a stěn s tapetami, i ty jsou zde ve dvou barvách, modré a zelené, přičemž tmavě modrá je dominantní.
"Obě tapety mají stejný bílý vzor, který jsem použila ještě na stěnách v kuchyni. Interiérem se tak příjemně prolíná," komentuje Simona Hrnčalíková. K modrým stěnám natřela také namodro dveřní zárubně a jako partnera k bílému vzoru na tapetách pořídila závěsná svítidla z polypropylenu. Nejsou to žádné drahé kousky, pocházejí z řetězce Obi v Německu a vyšly přibližně na tisícovku za kus.
Ani nábytek v předsíni podle očekávání nebyl nijak zásadní investicí. "Vydražila jsem jej na Aukru asi za šest tisíc korun," říká designérka. Některé věci jen donutila sloužit jinému účelu. Například rámeček na stěně u vchodu na toaletu jsou dvířka od skříňky opatřená novým nátěrem. Kočička uvnitř je dárek. V novém rámu se jí rozhodně daří.
Místa po libosti
Úložné prostory bývají kamenem úrazu v mnoha bytech či domech. Výhodou tohoto bytu byla poměrně prostorná šatna, do níž na rozdíl od mnohých domácností nemusí majitelka zavírat dveře. Vše je šikovně uschováno v bílých šatních skříních z IKEA, podle Simony těch nejlevnějších, a místnost je navíc i sama o sobě zajímavá.
Při pohledu z předsíně se na vás usměje komoda Smile se zelenkavými čely zásuvek, která pochází pro změnu z Aukra a stála necelou tisícovku.
Prostor pak příjemně osvěžují barevné krabice na skříních, natřené zrcadlo (IKEA) nad komodou a především barevný věšák a stojánek na korále, náhrdelníky, náramky a vůbec šperky všech druhů a typů, které zůstávají uklizené, a přitom stále po ruce a přehledně uspořádané. "Tohle řešení se líbí hlavně kamarádkám," říká s úsměvem Simona.
Obývák, ačkoli tvoří jeho součást i pracovní kout a podlaha je tu pruhovaně zelená (kolekce Trendtime 5, Parador), přestavuje skutečnou oázu klidu. Pracovní stůl s koženým křesílkem je totiž od odpočinkové zóny opticky oddělen. S podlahou korespondují zelenkavé stěny ve dvou odstínech, přičemž pracovní kout je světle žlutý, aby se prosvětlil, a pár dekorativních polštářků na pohovce.
Jinak je místnost zařízená v kombinaci černé a bílé. Také zde většina nábytku pochází z IKEA, místnost však nevypadá jako z katalogu tohoto obchodního domu, je totiž vhodně doplněna menšími či většími kousky z jiných zdrojů.
"Žiju pár kilometrů od německých hranic, mnoho věcí tak pochází z německých obchodů. Třeba stříbrní jeleni vyšli na pár korun, z Německa je i velký svícen, police na vázy, stolek pod tiskárnu a mnoho doplňků," vypočítává designérka a ještě dodává, že lampu Orbit v rohu místnosti vedle televizní obrazovky pořídila na internetu přibližně za šest tisíc korun a lustr nad jídelním stolem ve výprodeji v IKEA.
Sny jsou tyrkysové
O tom, že ložnice bude laděná do tyrkysové a bílé barvy, Simona věděla už před jejím zařizováním. Nejprve tak natřela na bílo původní červené dveře, vyměnila červené vypínače a působivou tvář místnosti vtiskla použitím výrazné tapety s jemným bílým vzorem.
"S tapetami nemusíte pracovat jen na velkých plochách, dají se lepit i v pruzích," říká odbornice na interiéry. Pruhy tyrkysové tapety jsou v ložnici horizontálně nalepené na dvou stěnách jako ozvěna celé tyrkysové stěny.
Nábytek z IKEA je doplněn sympatickým křesílkem (Kika), staronovým němým sluhou s novým bílým nátěrem a dalšími doplňky, například černou vyřezávanou lampou nad lůžkem nebo černým "bobíkem" vedle postele. "Rolety z německého Obi za 250 korun za kus nemají ani tak stínit jako spíš dekorovat a změkčovat prostor," uzavírá Simona Hrnčalíková.
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.