Může se hoditUvažujete o koupi většího bytu v Praze? Vybírejte z nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz. |
Rodina se dvěma dětmi bydlela od konce osmdesátých let minulého století v dvougeneračním panelákovém bytě 4 + 1. Takřka devadesát metrů plochy, velká lodžie s výhledem do okolí, blízkost přírody i centra Prahy nabízely postačující komfort.
Majitelé byli spokojeni a řadu let neměli potřebu cokoliv měnit. V bytě s rodiči nakonec zůstala dcera Martina, která momentálně pracuje v zahraničí. Ráda se vrací domů a před časem se rozhodla pro kompletní rekonstrukci, která by všem zajistila soukromí a bytu styl.
Původní stav bytu
Úpravy měly sjednotit interiér, v němž byly rozdílné dveře, podlahy s původním PVC a koberci, a který byl přeplněný věcmi, většinou suvenýry z cest. Podle slov majitelů to byl kulturní mišmaš. Oba manželé jsou sice ve věku, kdy se lidé často brání radikálním změnám, přesto dceru v aktivitě maximálně podpořili.
Generační výměna
Martina měla jasnou představu o budoucím interiéru, proto hledala architekta, který by vylepšil třicet let starou a už ne zcela vyhovující dispozici. Na internetu ji zaujaly realizace architektky Simony Hubáčkové z ateliéru SH.
Oslovila ji a rekonstrukci s ní průběžně konzultovala, vzhledem k pobytu v zahraničí především telefonicky po skypu a písemně e-mailem. Zajistila také stavební firmu, jež provedla práce na klíč. Manželé se na dva měsíce přestěhovali z města na chalupu a převezli tam i některé kusy nábytku a knihy.
"Majitelé se zbavili nepoužívaných starých věcí, což oceňuji. Pomohlo to vzhledu bytu, ale především jeho energii. Doporučuji to každému, kdo žije v přeplněném bytě a necítí se v něm dobře. Je to první krok kupředu, zlepší se kvalita bydlení i život," je přesvědčena architektka Simona Hubáčková, která na projektu přestavby spolupracovala s kolegyní Ivanou Cibulkovou.
Málo bourání, velké změny
Byt patřil v době vzniku k nadstandardním. Aby dispozice odpovídala současným požadavkům na bydlení a navíc vyhověla dceři i rodičům, bylo potřeba ji upravit. Architektka připravila návrh, díky čemuž se vše obešlo bez většího bourání. Zmizela stěna mezi obývacím pokojem a kuchyní, další příčku v předsíni nahradila šatní stěna vyrobená na zakázku.
Posunutím příčky se podařilo umístit do prostoru jednoho z WC pohodlný sprchový kout a získat druhou koupelnu. Troje posuvné dveře ušetřily cenné metry. Bylo ovšem nutné zvětšit dveřní otvor ve stěně obývacího pokoje a do jedné z koupelen a sousedního WC nainstalovat stavební pouzdra.
Vyzděná nika v obývacím pokoji opticky i funkčně vymezuje prostor pro vaření, kromě toho se do ní vešla část kuchyňské linky, která je podle návrhu architektky kompletně vyrobená na zakázku. "Do tohoto bytu se vracíme mnohem raději. Je moderní, možná až nezvykle k našemu věku, na druhou stranu je praktický a motivující," chválí výsledek oba manželé.
Přednost dostala tuzemská produkce
Architektka konzultovala výběr materiálů, barev či dekorů většinou po e-mailu. Simona s Martinou se osobně potkaly dvakrát. Při jednom setkání vybraly nádherná designová svítidla.
V obytných místnostech je po rekonstrukci trojvrstvá dubová podlaha, pro stejný dekor se majitelé rozhodli i u dýhovaných dveřích od výrobce Sapeli. V bytě dostaly zelenou výrobky tradičních českých firem. Jídelní stůl s židlemi Rauma jsou například z kolekce TON.
Martina měla jasno i s keramikou. Do bytu si přála obklady od výrobce Rako. Simona Hubáčková předvedla při návrhu koupelen značnou profesionální zkušenost a cit pro detail, zároveň dokonale využila možnosti kombinace dekorativních prvků jednotlivých kolekcí.
Koupelnu rodičů osvěžil jemný květinový dekor a přírodní klidné tóny nejnovější kolekce Textile. V druhé koupelně je nepřehlédnutelný reliéfní povrch připomínající barevné kapky. Horizontální použití obkladu Paris navíc pomohlo opticky zvětšit poměrně malou koupelnu.