Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kuchyň je srdcem domova. Šetřit se na ní rozhodně nevyplatí

Jaro přináší nejen výraznou změnu počasí, ale v mnohých probouzí také velkou potřebu něco změnit v zařízení interiéru. Možná proto, že v ostrém slunci to vypadá, jako kdyby ostré paprsky „vytáhly na povrch“ všechny nedokonalosti. Zásadní proměnou tak prošla kuchyň ve starším rodinném domku.
V nice je „bar“, který barevně i materiálově navazuje na hlavní část kuchyňské...

V nice je „bar“, který barevně i materiálově navazuje na hlavní část kuchyňské linky. | foto: Martin Faltejsek

Proměny se ujala designérka Kamila Jarkovská, která se rozhodla pro opravdu radikální změnu. Proto dokonce nechala otočit schodiště v přízemí kvůli praktičtějšímu přístupu do sklepa, kde rodina skladuje v chladu nejen ovoce a zeleninu, ale také nápoje nebo další potraviny, kterým nižší teplota vyhovuje.

V nice je „bar“, který barevně i materiálově navazuje na hlavní část kuchyňské linky.

„Původní schodiště bylo pravotočivé a z chodby vedl pod schodištěm vstup do sklepa. Ten jsme po dohodě s majiteli nově zpřístupnili z kuchyně a schodiště v chodbě jsme celé zbourali, posunuli jej a otočili jeho orientaci, nyní je levotočivé,“ objasňuje Kamila Jarkovská.

Dobrou chuť přeje červená

Kuchyň představuje srdce celého domu. Použitá červená barva povzbuzuje dobrou náladu, chuť k jídlu i konverzaci. Kuchyňská linka vyrobená na míru s čelními plochami z dubové dýhy působí velmi elegantně. Vysoké kuchyňské skříně umístěné po levé straně v sobě skrývají „tajné“ dveře do sklepa.

Kuchyňské části dominuje ostrůvek s velkorysou pracovní deskou z materiálu Technistone, který přirozeně navazuje na jídelnu. V ostrůvku je dřez a také zabudovaná plynová varná deska v bílém provedení s povrchem z tvrzeného skla. Ze strany jídelny je v ostrůvku k dispozici vinotéka.

Na ostrůvek navazuje velký jídelní stůl se šesti židlemi, každá je v jiném designu, což interiéru přidává na osobitosti. Velkými prosklenými posuvnými dveřmi (HS portálem) se lze z jídelny dostat do nového přístavku se zimní zahradou.

Kuchyňský kout tvoří dvě lineární části na sebe kolmé, mezi nimiž je situovaný vchod na terasu. Designérka Jarkovská pro kratší část linky využila niku, kde spodní skříňky slouží jako bar.

Očima bankéře

Celková částka potřebná na proměnu této kuchyně byla 604 450 korun, a to včetně spotřebičů. Pokud by majitelé dali přednost pracovní desce z levnějšího materiálu a nahradili dýhu třeba laminátem s dekorem dřeva, cena by se mohla pohybovat kolem 420 tisíc korun.

„Parťákem pro financování takové proměny za 420 tisíc korun může být mPůjčka od mBank. Měsíční splátka vychází na 5 935 korun na 96 měsíců. Hlavní výhodou půjčky u mBank je rychlost a to, že peníze mohou klienti použít na cokoliv,“ popisuje Kateřina Veselá, manažer týmu nehypotečních úvěrů z mBank a dodává: „Klienti navíc vše vyřídí rychle a online. Peníze na účtu přistanou do tří minut od schválení.“

Bližší informace a další příklady úvěru naleznete na stránkách mPůjčky.

Partnerem rubriky je mBank

Cena poměr výkon

Při návrhu volila Kamila Jarkovská nadčasové a hlavně odolné kvalitní materiály. Totéž platí o zvolených kuchyňských spotřebičích. „Osobně se raději přikláním zvolit vždy kvalitní a lepší varianty, pokud to samozřejmě finančně lze,“ prozrazuje designérka svůj přístup.

Pohled přes kuchyňský ostrůvek na velký jídelní stůl se šesti židlemi v různém designu

V tomto případě volila převážně spotřebiče Siemens a Franke, špičkové kování Blum i přírodní dubovou dýhu nebo tvrzený kámen na pracovní desky.

Samozřejmě tento výběr znamenal i vyšší náklady. Někdy však lze s ohledem na finanční možnosti zvolit i trochu levnější, přesto však kvalitní varianty: „Například dubovou dýhu lze nahradit laminátem s dekorem dřeva, a to dub corbridge přírodní, u kování použít od značky Blum levnější kování Antaro a na pracovní desku materiál Hanex/Corian,“ radí designérka Jarkovská.

Podle ní si lze dnes jen těžko představit, že by někdo udělal chybu při navrhování kuchyně, většina zákazníků už oslovuje profesionální firmy, navštěvují kuchyňská studia, najít je možné i spoustu návodů na internetu. Přesto nelze podceňovat ergonomii (odkládací prostory, pohyb v kuchyni, výšky), dobré osvětlení, kvalitu materiálu, praktičnost, údržbu nebo dostatek elektrických zásuvek.

„Nejvýraznějším prvkem centrální místnosti je červená stěna vedoucí přes celou jídelnu i obývací pokoj. Pomyslný předěl mezi nimi vytvářejí krbová kamna v černém provedení, které velkou červenou plochu efektně pohledově „rozbíjejí“ na dvě části,“ popisuje designérka.

Co by poradila dál? „Vyvarovala bych se módních trendů, nešetřila bych na kvalitní pracovní desce z kamene, ať už přírodního nebo umělého. Dostatečná pracovní plocha mezi dřezem a varnou deskou by měla být minimálně 120 cm, u spotřebičů je nutné zohlednit nejen spotřebu energií a vody, ale také hlučnost. Vhodné je i pořízení stejné značky či řady,“ radí Kamila Jarkovská.

A na kolik vás taková kuchyň může přijít? Nábytek na míru stál v tomto případě celkem 220 950 Kč (+ doplatek 65 tisíc za dýhu a matný lak), pracovní desky z materiálu Technistone přišly na 120 tisíc Kč a všechny spotřebiče na 232 tisíc Kč. Celková částka tak byla 604 450 Kč.

O autorce

Kamila Jarkovská

Můj rukopis je přirozenost, lehkost a funkčnost. Snažím se o harmonii s prostorem, místem a životním stylem klienta. Každý proces je tvůrčí a ojedinělý, stejně jako je unikátní osobnost každého člověka.

Ráda navrhuji interiéry podle feng-ěuej cham ju (čas, člověk, prostor).

Interiérový design jsem vystudovala na soukromé pražské škole. Moje tvorba je ovlivněna především dlouholetým pobytem ve Švýcarsku a cestováním v zahraničí. Působím především v Praze, ale ráda se vydávám mimo její hranice. Venkov je pro mě srdeční záležitostí.

Designérka Kamila Jarkovská

Autor:
  • Nejčtenější

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

11. června 2024

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

7. června 2024

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Snili o srubu s krbem. Když ho postavili, museli udělat bolestné rozhodnutí

12. června 2024

Pavel s manželkou dlouho snili o srubu s krbem. Nakonec si ho postavili v jižních Čechách a těšili...

Mezonet pro IT specialistu má unikátní dominantu, vinotéku pro 420 lahví

13. června 2024

Původní podkrovní byt vznikl přibližně před deseti lety v základním standardu. Novou podobu teď...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V panelákovém bytě vyřezali řadu otvorů, průhledy interiéru prospěly

11. června 2024

V rámci této proměny panelového bytu pracovali architekti s typizovaným půdorysem panelového domu z...

Soused střílí z okna po holubech na protějším domě. Kdy se trefí do nás?

14. června 2024

Premium Soused míří vzduchovkou na protější bytový dům. Střílí, kdy se mu zachce. Někdy se trefí, jindy ne....

Téměř sto let starý dům výrazně omládl, i přes dohled památkářů

14. června 2024

Partneři Romana a Pavel se před časem pustili do stylové rekonstrukce bytu. V čem byla jiná?...

Mezonet pro IT specialistu má unikátní dominantu, vinotéku pro 420 lahví

13. června 2024

Původní podkrovní byt vznikl přibližně před deseti lety v základním standardu. Novou podobu teď...

V Příchovicích u Kořenova si postavili krásnou chalupu. Je kopií té původní

13. června 2024

V oblíbené výletní a lyžařské destinaci poblíž Harrachova, na pomezí Jizerských hor a Krkonoš,...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...