Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Při koupi sporáku myslete na úsporu energie

Dnešní doba sporákům příliš nepřeje. Kdo si zařizuje novou kuchyň nebo obnovuje starou, volí většinou samostatnou varnou desku a pak vestavěnou troubu. Přesto sporákem dnes nazývá většina výrobců samostatně stojící spotřebič, jehož součástí je varná deska i trouba. Pravidla pro výběr samostatných spotřebičů i oddělených varných desek a vestavěných trub zůstávají stejná.

Podle údajů firem se nejméně prodávají plynové sporáky. Přes polovinu prodaných výrobků tvoří kombinované sporáky s elektrickou troubou a plynovými plotýnkami. Zhruba jedna třetina zákazníků si vybere sporák elektrický.

Nejdůležitější změny, kterými prošly v posledních letech plynové desky, se týkají jejich bezpečnosti. Při nákupu (cena plynových sporáků začíná na částce kolem 6000 korun) by měl potenciální zákazník rozhodně sáhnout po těch s ochrannou pojistkou (v některých státech se už plynové sporáky bez ní nesmějí prodávat).

Díky ní se automaticky vypne přívod plynu, jakmile z nějakého důvodu zhasne hořák. Další změnu zaznamenala konstrukce hořáků - jsou stabilnější než u starších výrobků. Některé firmy pak nabízejí plynovou mřížku rozdělenou na dvě menší - mřížka se snadno vejde do myčky a odpadají starosti s její údržbou.

Na trhu jsou za 11 tisíc korun a více k dostání i sklokeramické plynové desky, u kterých lze hořáky odnímat, a proto se snadno čistí. Většina sporáků je vybavena tryskami na zemní plyn i propan-butan.

Litina se prodraží
U elektrických varných desek si lze vybrat mezi levnějšími s litinovými plotýnkami (sporáky se prodávají od 6000 korun) nebo se sklokeramickou deskou (stojí od 8000 tisíc korun). Podle údajů společnosti Středočeská energetická však litinové plotny nejsou levnější z dlouhodobého hlediska.

Jejich účinnost je menší a spotřebují více elektrické energie než sklokeramické desky. Litinové plotýnky se pomaleji zahřívají, mají méně regulačních stupňů a po ukončení vaření zůstávají delší dobu horké. A toto zbytkové teplo lze jen těžko využít.

Účinnost litinových plotýnek málokdy přesáhne 60 procent. U sklokeramických desek jsou ztráty energie nižší - jejich účinnost se pohybuje kolem 70 procent. Rychleji se zahřívají a plotýnky dosahují plného výkonu za deset až dvacet sekund po zapnutí.

Spirála pod skleněnou deskou vyzařuje teplo přímo do nádoby. Nejrychleji se ohřívají desky s halogenovými trubicemi, kde pod skleněnou deskou je umístěna spirála naplněná halogenovými plyny.

Nevýhodou je její nízká životnost, a tak přišli výrobci s kompromisem. Nyní nabízejí desky, kde se kombinuje klasická elektrická a halogenová spirála. Zapínají se obě najednou.

Díky halogenové spirále začne sálat teplo okamžitě, a jakmile se na požadovanou teplotu zahřeje i elektrická spirála, halogenová se automaticky vypne, čímž se prodlužuje její životnost.

Chytré vaření
Za zhruba třicet tisíc korun si lze koupit sklokeramické desky vybavené infračerveným varným senzorem. Ten neustále sleduje teplotu v hrnci a přizpůsobuje výkon plotýnky tomu, aby se teplota držela na požadovaném stupni.

Pro vaření se senzorem by se mělo používat systémové nerez nádobí dodávané přímo s deskou, nebo smaltované či litinové. Jiné nerezové nádobí musí být opatřeno speciální páskou, bez které nemůže senzor kontrolovat teplotu uvnitř hrnce.

Samozřejmě že i na těchto varných deskách lze vařit klasicky v jakémkoli nádobí, pak ovšem nelze využít senzoru. Novinkou ve varných deskách, kterou prověří nejbližší roky, je indukční vaření. Plotýnka se díky magnetické indukci zahřívá pouze pod hrncem, proto je ztráta energie minimální, a účinnost naopak vysoká.

Nehrozí, že by při použití malého hrnce na velké plotýnce zbytečně utíkalo teplo pryč. I když se o tomto způsobu mluví jako o studeném vaření, není to přesně tak. Okolí se totiž částečně zahřívá od teplého hrnce. Nevýhodou je vysoká cena desky pro indukční vaření (od 30 000 korun) a fakt, že je k němu potřeba speciální vodivé nádobí.

Při výběru nového sporáku myslete hlavně na úsporu energie.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům bez pergoly vypadal jako kšiltovka bez kšiltu, směje se fotograf Třeštík

23. dubna 2024

Cílem bylo, aby se v rodinném, na pohled neokázalém domě bydlelo stejně komfortně jako v pražském...

Architekti mladé rodině šetřili peníze. V domě využili vše původní, co mohli

30. dubna 2024

Nový příběh starého domu se začal psát v roce 2018. Stojí na rohu ulice v klidné lokalitě na okraji...

Inspirují mě sexualita a móda, říká designérka cen i medailí pro MS v hokeji

30. dubna 2024

Premium Autorkou letošních cen pro soutěž Interiér roku se stala umělecká ředitelka sklárny Rückl a kmenová...

Skleněné kostky září i pěti barvami, řídí je software pro videohry

29. dubna 2024

Svět pixelové grafiky, videoher a raného digitálního umění promítnutý do hravé a dynamické světelné...

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...