Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Panelstory v koutě

aktualizováno 
Panelákové byty mívají kromě umakartového jádra ještě jednu Achillovu patu – kuchyňský kout. Ten na rozdíl od Brada Pitta, který řeckého hrdinu ztělesnil na filmovém plátně, atraktivností pro uživatele, ale ani architekty právě neoplývá. A navíc by se kout neměl řešit sám o sobě, ale celý byt - třeba s rozvahou do budoucna - najednou. Ukážeme vám proč.

Naprostá většina zajímavých bytů v panelových domech (máme na mysli samozřejmě ty stavěné před rokem 1989) se ke svému kladnému hodnocení dostala díky razantní rekonstrukci spojené se změnou dispozice.

Jenže ta někdy možná není, nebo jen s takovými finančními náklady, které jsou pro mnohé nedostupné. Existují ovšem i staré panelové domy, jejichž dispoziční řešení bytů není až tak špatné. Patří k nim třeba domy z nejstarší části Jižního Města v Praze, které zná většina z nás díky filmu Věry Chytilové Panelstory.
 
Bourat, či nebourat?
Pohybovat se v imaginárních interiérech nemá smysl, proto jsme si vybrali zcela konkrétní příklady. Byty z Jižního Města dekretované jako 2 + 1 jsou z dnešního pohledu spíše malé 3 + kk – ložnice, dětský a obývací pokoj s kuchyňským koutem bez okna (12,4 + 8 + 17,7 + 5,5 metrů čtverečních).

Na rozdíl od domů stavěných v pozdějších letech mají několik výhod – například důsledně oddělenou klidovou část (ložnici) od obytné, dvě předsíně s možností úložného prostoru a dokonce 80 centimetrů široké dýhované dveře na WC i do koupelny, byť je zde jinak použito tradiční jádro.

Ovšem „nudloidní“ kuchyňský kout bez okna zejména hospodyni moc nenadchne, třebaže zde byly použity dva odtahy – digestoř a další odsávání umístěné ve sloupu vedle spíže (viz plánek).

Majitelé obou navštívených bytů řešili rekonstrukci víceméně shodně, ale v různém rozsahu daném svými finančními možnostmi.

Vyměnili kuchyňské linky včetně spotřebičů, zrekonstruovali koupelnu: v prvním případě zásadně vybouráním, v druhém jen obkladem stěn. Vždy se tu však místo vany objevil pouze sprchový kout.

Obě rodiny – v obou případech manželský pár žijící již bez dětí - mají ještě jedno společné: litují, že nenechali zrušit siporexovou příčku, jíž se vstupuje do kuchyňského koutu (vstup s kovovou zárubní, bez dveří, má šířku 117 centimetrů).

Kuchyňka je proto poměrně tmavá a navíc v ní i přes použití výkonných digestoří bývá v době vaření poměrně horko.

10 tipů, jak moderně zařídit kuchyňský kout

 • volte světlý nábytek i pracovní desky
 • dejte přednost vestavným spotřebičům v nerezovém provedení
 • pořiďte si výkonnou digestoř s přímým odtahem do komína
 • u horních skříněk používejte co nejvíce otevřené police a klopny, které lze ponechat po celou dobu vaření otevřené
 • pokud nemá kout okno, dbejte na kvalitní osvětlení
 • výmalbu volte nejlépe bílou
 • jako obkladový materiál mezi skříňkami zkuste použít stejný materiál, jaký je na kuchyňském nábytku
 • při řešení ve tvaru U dbejte na minimální průchod 90 centimetrů
 • nebojte se použít horní skříňky jako spodní závěsné
 • pokud kout navazuje přímo na obývací pokoj, volte stejnou podlahovou krytinu, opticky zvětšíte prostor

První byt
„Přemýšleli jsme, zda si postavit domek za Prahou, nebo investovat peníze do bytu. Pak jsme zvolili druhou variantu – chatu máme, syn se odstěhoval, a tak nám možnost bydlení v Praze vyhovuje,“ popisují svůj přístup manželé Procházkovi.

„Nejdříve jsme vyřešili vybourání jádra, pak přišla na řadu kuchyně. Jednali jsme s dovozcem jedné známé zahraniční značky. Když jsme ale po třech měsících byli tam, kde na začátku, tak nás jejich nezájem – možná i proto, že šlo jen o panelákový kout – otrávil natolik, že jsme jednou při cestě domů sjeli z dálnice a kuchyni objednali v Modleticích v prodejně Koryny. 

A to včetně atypického dílu, který byl potřebný pro ,obezdění´ sloupu se vzduchotechnikou. Ten jsme alespoň zmenšili - byl totiž nesmyslně objemný - tak, aby navazoval na vestavnou spíž.“

Za nejlepší v nové kuchyni pokládá majitelka druhou pracovní plochu („Při pečení mám konečně kam dávat plechy!“), kde také stojí drobné spotřebiče, jež denně používá. Skvělá je také trouba ve výši očí, k níž se nemusí ohýbat.

Chyba? Zapomněli na koš, který jim teď chybí. Další rekonstrukce „postihne“ obývací pokoj. Při ní zmizí konečně i příčka, jejíž existenci podcenili.

Druhý byt
Stará paneláková linka už pomalu, ale jistě dosluhovala. Navíc majitelku bolela páteř při ohýbání do spodních polic, a tak bylo na čase něco změnit.

Finanční limit byl však dost tvrdý (50 tisíc korun), a tak využili slevu na laminátové kuchyně u Koryny Koryčany. Protože chladnička a digestoř byly zakoupeny poměrně nedávno, vyměnil se jen nábytek a sporák za vestavný od Zanussi.

Ten byl navíc „posunut“ z rohu o třicet centimetrů, aby vznikla pohodlná odkladní plocha po obou stranách varné plynové desky. „Nejlepší jsou široké plnovýsuvy, nemusím se pracně ohýbat a navíc se v nich skvěle udržuje pořádek,“ libuje si majitelka.

Trochu s nedůvěrou si zvykala na horní skřínku s klopnou. Bála se, že manipulace s ní bude příliš namáhavá. nebo že se klopna bude po otevření sama zavírat. Její obavy ale byly liché.

Výsuvný odpadkový koš, který byl umístěn v dřezové skříňce, byl ale nakonec „zrušen“. Nemohla se smířit s tím, že odpadky skončí ve skříňce, marné bylo i přemlouvání dcery.

Co radí architekt Ladislav Langer z prostějovského ateliéru CAD Projekt Plus? (hodnotil podle náhledových fotografií a plánku)?

Jaké zde vidíte možnosti?
Dispozice bytu není na dnešní dobu špatná, dokonce odpovídá trendu kuchyně navazující na obývací pokoj. Možnosti jsou vlastně tři. Za prvé nechat původní dispozici, jak udělaly obě rodiny, což představuje nejjednodušší řešení.

*Druhou variantou mohlo být zkrácení poměrně dlouhé pracovní linky řešením kuchyně do „U“, tedy přesunutí sporáku do středu čelní stěny. Dlouhá linka není nikdy příjemná ani praktická. Ale aby taková kuchyně fungovala (třeba abyste mohli otevírat dvířka spodních skřínek, vyhnout se druhé osobě), musí i v takové miniaturní kuchyňce zůstat průchod široký alespoň 90 centimetrů, lépe samozřejmě 100 až 120 centimetrů.

V tomto případě, kdy je šířka 205 centimetrů, je pak nutné použít na jedné straně skříňky s hloubkou 45, pouze na druhé klasických 60 centimetrů, aby zůstal zachovaný potřebný prostor. U horních skříněk lze využít klopen, které se uzavřou až po skončení vaření. Klopny jsou v malém prostoru vždycky praktické, ideální by bylo použít co nejdelší, to chce ovšem práci na zakázku.

*Třetí verze by byla dost progresivní, ale jejím výsledkem by byl moderní interiér včetně velké šatny. Ponechal bych WC, kolem něhož by vedl průchod do zadní části bývalé kuchyně. Tam by vznikla koupelna. Roh původní by zmizel a získali bychom přímý vstup do obytné části s kuchyňským koutem přímo navazujícím na obývací pokoj.

Lze zrušit průchod do druhé části předsíně a do ložnice vstupovat v místě dnešního botníku. Dveře z ložnice by vedly do velké šatny, kde byste nepotřebovali ani skříně, stačilo by vyřešit ukládání. Jde ovšem o řešení finančně poměrně náročné a bude zřejmě vyhovovat spíše mladým lidem, ochotnějším k progresivnějším řešením.

Vyplatí se vůbec taková vyšší investice do starších panelákových bytů?
V Praze je situace trochu jiná než třeba v Prostějově, protože se zde za byt zaplatí mnohem více. Záleží také na tom, o jaký panelák jde – pokud vstupujete do špinavého domu, s potrhaným PVC ve vstupu, s rozbitými schránkami a pomalovaným výtahem, asi bych si výraznou investici rozmyslel.

V Německu už ale ze starých paneláků dokázali udělat pěkné domy s dlažbami, květinami, moderními výtahy. V takovém případě mají velké a náročné rekonstrukce bytů smysl.

Je něco, co byste pro kuchyňské kouty doporučil obecně?
Stejně jako u malé kuchyně – vhodnější je používat pouze světlé barvy. Jako základní a zároveň hlavní bych volil pouze jedinou barvu. Když k ní totiž přidáte nerez spotřebičů a sklo, máte již tři druhy materiálů, a to je takové nepsané maximum, které v malém prostoru dobře vypadá.

Více článků o bydlení: LIVING

 • Nejčtenější

Vlastní voda i elektřina. V Čechách roste soběstačný dům bez sítí

Šetrný dům, který si vyrobí veškerou elektrickou energii sám, zachytí maximum dešťové vody, nezbavuje se zbytečně...

Manželé si postavili dřevěný ráj, z luxusního domu jsou nadšeni

Vanessa a Michael jsou velcí příznivci dřeva, navíc se s ním často setkávají i ve svých profesích. Michael je tesař,...

Herec Ota Jirák přestavěl rozpadlou hospodu na chalupářské království

V chalupě na Mladoboleslavsku našel své útočiště nejen známý herec, dabér a mim Ota Jirák se svou milou ženou...

Nová kuchyň i obývák za 110 tisíc. Majitelce proměna vyrazila dech

Tereza bydlí s manželem a synem v panelovém bytě a moc si přeje novou kuchyň, protože v té současné se podle jejích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Centrum hyzdila skládka. Teď je tu osmdesát tůněk a niva pro stoletou vodu

Na místě bývalého rybníka se skládkou ve středu obce Veselí v Pardubickém kraji vznikl volnočasový areál pro všechny...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

 • Další z rubriky

Proměna kuchyně: někdy stačí radikálně změnit barvu stěn a dvířek

Po odstranění vánoční výzdoby se vám může zdát kuchyň s jídelní částí trochu nudná, až smutná. Pokud jste ji malovali...

I rodina se třemi dětmi ocení bílou kuchyň a skleněnou pracovní desku

Uvařit pro rodinu se třemi dětmi nebývá vždycky jednoduché, někdy však bývá komplikovanější uložit do vymezeného...

Kuchyň ve venkovském stylu je nadchla, truhlář ji však neuměl vyrobit

Bílá kuchyň v rustikálním stylu padla majitelce do oka hned při první návštěvě prodejny. A protože se líbila i jejímu...

Jak vylepšit kuchyň a zvětšit jídelní stůl nejen o Vánocích

Pokud něco prověří kvalitu kuchyně, pak to jsou Vánoce. Chybí prostor na odkládání plechů, bolí záda kvůli ohýbání,...

Najdete na iDNES.cz