Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pohodlí ve vaně záleží na jejím tvaru, ale i na umístění baterie

  1:00
Požitek. Pohoda. Relaxace. Slovo hygiena se v případě vany posunulo téměř až na "nevolitelné místo". Pokud si však chcete vychutnat všechny výhody vanové koupele, musíte volit s rozmyslem nejen konkrétní typ a velikost vany, ale myslet také na vhodnou baterii a způsob napouštění vody.
Vanu Classic Duo Oval doplňuje vanová baterie s podlahovým připojením.

Vanu Classic Duo Oval doplňuje vanová baterie s podlahovým připojením. | foto: Kaldewei

"Pokud třeba máte malou vanu a malé děti, je bezpečnější použít napouštění přepadem než nástěnnou baterií, caparti mívají tendence padat nebo strkat hlavu přesně tam, kam nemají," upozorňuje Martin Řeřábek ze společnosti Kreiner. Má s tím osobní zkušenost.

Napouštění přepadem sifonu má i další výhodu, je podstatně tišší. Původně "kolečka" v místě přepadu uzavírala vestavěnou zátku ve vaně, dnes vanu nejen uzavírají, ale zároveň i napouštějí.

Vana You od Ravaku se jako jediná na českém trhu napouští v horní zádové části. Systém WarmFlow funguje buď jako způsob napouštění vody zpod podhlavníku, nebo v případě hydromasážního systému zároveň pracuje jako masážní tryska.

Všechno pak souvisí se vším. Například u vany s centrálním odpadem, u níž se předpokládá využívání dvěma osobami, se nástěnná baterie instaluje na střed nad vanou. V případě vany s odpadem na straně u nohou se baterie většinou umisťuje na stranu odpadu.

"Důležité je také to, aby voda z perlátoru směřovala dovnitř vany a ne na okraj, to by mělo být zajištěno normou EN, která stanovuje minimální rozměr vzdálenosti perlátoru od připevňovacích matic baterie," říká Petr Očenášek, produktový manažer Laufen CZ.

Jaroslav Řehůřek, technický a marketingový ředitel společnosti Kaldewei pro ČR a SR, ho doplňuje: "U van s prolisy v podélné stěně, například s opěrkami pro ruce,  je třeba vzít do úvahu i šířku a polohu prolisů, aby proud vody pokud možno nepadal na prolis a nerozstřikoval se po koupelně. U asymetrických a rohových van bývá šířka okraje proměnlivá a umožňuje umístění baterie pouze na určitých místech."

Seriózní výrobci van naštěstí dávají doporučení, kam baterii umístit. Obvykle vše uvádějí v montážním návodu nebo v technickém nákresu.

Napouštění přepadem

V poslední době se stále častěji objevuje napouštění přepadem sifonu. Lze jej však využít pouze pro podomítkovou vanovou baterii, která vystupuje do prostoru nad vanou jen minimálně.

Jde o moderní i praktickou variantu, protože baterie "nepřekáží" nad vanou. "Na druhou stranu je zde technicky složitější montáž," upozorňuje Petr Očenášek.

Z technického hlediska se musí vyřešit i další věci, například připojovací kolínko na sprchovou hadici a podomítkovou baterii s přepínačem i napojení na napouštění přepadem. Elegantní podoba nabízející i větší bezpečí zejména pro děti představuje ovšem dražší variantu než klasická nástěnná baterie.

Akrylátová vana Newday má rovné dno pro bezpečí při sprchování.

I dno má svá pravidla

Jestliže se vana bude používat i pro sprchování, mělo by být automatické použití vany s rovným dnem v místě, kde bude sprcha. Lze zvolit i protiskluznou úpravu kvůli bezpečnosti.

Důležité je i samotné umístění dna, sifon i dno by měly být co nejníže, což bývá problém v panelových domech. "Sifon musí být umístěný tak, aby připojená odpadní trubka měla dostatečný spád a odpadní voda dobře odtékala," vysvětluje Petr Očenášek.

Rozdíl mezi výškou podlahy a dnem vany tak bývá kolem 13 cm. S tím se však špatně vyrovnává zejména mozek starších lidí. Při vstupu nebo výstupu se naruší koordinace a může dojít k pádu. I proto lékaři doporučují starším lidem raději sprchování, u kardiaků nevidí vanu rádi už vůbec.

Vstup do vany lze usnadnit i různou výškou podlahy.

V každém případě, bez ohledu na věk, by u vany nemělo chybět madlo. Musí však být instalováno kolmo, nebo vodorovně, nikdy ne šikmo. Síla potřebná na udržení se totiž rozkládá, takže je třeba jí vynaložit mnohem více.

Pro toho, kdo se nechce vzdát vanové koupele, představuje praktické řešení vana s dvířky. Laciná záležitost to však není.

Akrylát, smalt, nebo litina?

Výběr materiálu záleží na preferencích každého uživatele. Nejčastěji se používá akrylát, smaltovaná ocel a litina. Na trhu lze najít i vany ze dřeva, kamene či skla.

Zatímco akrylát bývá teplejší na dotyk, smalt je výrazně odolnější proti poškrábání. Na Mohsově stupnici tvrdosti (od 1 do 10) dosahuje stupně 7, takže se řadí mezi velmi tvrdé materiály. "Je dokonce tvrdší než ocel, a tak jej materiály používané v koupelně nemohou poškrábat," tvrdí Jaroslav Řehůřek.

Naopak akrylát dosahuje na Mohsově stupnici tvrdosti pouze stupně 3. Akrylátový povrch je tak poměrně měkký a náchylný k poškrábání. V mikroskopických vrypech se mohou usazovat bakterie. Jestliže vám však upadne do smaltované vany třeba skleněný flakon, hrozí odražení smaltu. Akrylát zase dovoluje jakékoli tvarování.

Pro litinové vany bývá typický retro styl.

"Nejkvalitnějším materiálem je podle mého názoru litina, která vyniká velmi silným smaltem, stabilní konstrukcí a schopností akumulovat teplo. Výrobky z ní jsou však omezeny tvarově a hmotnostně. Vana o rozměrech 170 × 70 cm mívá hmotnost  okolo 130 kilogramů. Přidejte k tomu hmotnost vody a uživatele, a může vzniknout problém. Do takto velké vany se vejde 150 litrů vody," varuje Petr Očenášek.

I proto řada zájemců volí smaltované ocelové vany. Lisují se z hlubokotažných plechů různé síly. Smalt je křemičitá tavenina, která se vypaluje za vysokých teplot mezi 750 až 850 stupni Celsia. Je neporézní, vysoce hygienický a odolný vůči kyselinám, alkáliím i otěru.

Pro milovníky dlouhého polehávání ve vaně má však litinová vana obrovské kouzlo: po napuštění teplé vody se totiž litina ohřeje a ve srovnání s ostatními materiály pak během koupele udržuje vodu déle teplou.

Vana Bassino má klasické napouštění umístěné na středu. Držák ruční sprchy patří pro pohodlné používání do stejné výšky s baterií Organic.

Samozřejmě polehávání ve vaně něco stojí, zejména v porovnání se sprchou. „Takzvaný užitečný objem vany, tedy objem vody napuštěné po přepad po odečtení objemu ponořeného těla - počítá se s průměrnou hodnotou 70 litrů - se pohybuje podle velikosti a hloubky vany zhruba mezi 70 až 250 litry. U standardní vany o délce 160 až 170 cm a hloubce 40 až 43 cm se tak spotřeba pohybuje mezi 95 až 150 litry,“ vypočítává Jaroslav Řehůřek.

Autor:
Témata: Voda, Koupelna, Slovensko
  • Nejčtenější

Komu patří lodžie? SVJ mi nařídilo ji vyklidit, prý není v mém vlastnictví

Premium

Bydlím ve vlastním bytě a v lodžii mám různé věci, protože se mi nikam jinam nevejdou. Skladuji tam vše ve skříních a různých komodách a skříňkách. Z ulice to nevypadá zle. Společenství vlastníků...

Krásné roubené chalupy na horách rovnou k nastěhování. Podívejte se

V českých horách je na prodej velké množství chalup, ať už roubených nebo klasických. Horské nemovitosti obklopuje krásná příroda a čerstvý vzduch. Sjezdovky mají často na dosah.

Srub postavili v bývalém dětském táboře. Z kohoutků v domě jim teče minerálka

Sylva vyrostla v paneláku, ale celý život toužila po chalupě. „Možná to bude znít trochu nadneseně, ale už jako holka jsem věděla, že Šternberk je moje osudové místo,“ vzpomíná. O zbytek už se...

Zpěvačka I am Rosie žije v pražských Letňanech. O sexu natáčí podcast Donaha!

Zpěvačka I am Rosie se zabydlela v pražských Letňanech. Jelikož byl její současný byt zařízený jen částečně, mohla ho doladit podle svých představ. Na místě svého bydliště oceňuje především klid,...

Ekologický, luxusní a ukrytý pod zemí. Netradiční dům je na prodej

Luxusní ekologický dům ve švýcarském Dietikonu má mnoho zvláštností. Tou hlavní je, že se skrývá pod zemí a vypadá trochu jako bunkr.

Podnik Elektro-Praga byl v dezolátním stavu. Je z něj unikátní Planeta Hlinsko

Unikátní vzdělávací centrum v Hlinsku návštěvníkům poskytuje zábavný pohled na procesy a úkazy, které se odehrávají na planetě Zemi. O jeho vznik se zasloužilo město, když opravilo budovu s...

13. ledna 2025

Staví domy na pozemcích, nad kterými by si jiný jen odplivl. A skvělé

Dejte mi ten nejhorší pozemek, a já na něm postavím dům. I tak by se dala charakterizovat tvorba architektky Sally Ogle. Ta se svými kolegy, Benem Mitchell-Anyonem a Timem Gittosem, založila studio...

13. ledna 2025

Garáž přestavěli na luxusní bydlení. Přestavba je vyšla na 1,7 milionu korun

Christina a Jeff Starmerovi z Jacksonvillu na Floridě chtěli umožnit synovi Lymanovi samostatné bydlení. A napadlo je udělat byt z nevyužívané garáže. Za přestavbu zaplatili 68 tisíc dolarů, v...

12. ledna 2025

Dům, který popírá zaběhnutá pravidla, je už architektonickou ikonou

I v Kalifornii začínali dnes proslulí architekti, především návrhy rodinných domků. Možná i díky tomu, že Los Angeles charakterizují statisíce obydlí v nejrůznějších stylech. V městské čtvrti...

11. ledna 2025

Miluna ze Slunce, seno nestárne. Schmalzová oslavila 30 let po boku milionáře

Petra Schmalzová (57), za svobodna Pyšová, se proslavila jako nezapomenutelná hostinská Miluna v trilogii Zdeňka Trošky...

Pro své děti jsem zrádce. Vysoká cena za lásku k jiné ženě, říká režisér Adamec

Premium Jeho život je jako horská dráha. Nahoru, dolů, nahoru, dolů. Režisér jiří Adamec točil kdysi seriály a pohádky, jež se...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Harmonický vztah? Prázdný pytlík a plné břicho, radí žena trenéra Růžičky

Manželka hokejové legendy Vladimíra Růžičky (61), Marie Růžičková (37), promluvila o psychických problémech. Poté, co...