Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Pohodlí ve vaně záleží na jejím tvaru, ale i na umístění baterie

  1:00
Požitek. Pohoda. Relaxace. Slovo hygiena se v případě vany posunulo téměř až na "nevolitelné místo". Pokud si však chcete vychutnat všechny výhody vanové koupele, musíte volit s rozmyslem nejen konkrétní typ a velikost vany, ale myslet také na vhodnou baterii a způsob napouštění vody.
Vanu Classic Duo Oval doplňuje vanová baterie s podlahovým připojením.

Vanu Classic Duo Oval doplňuje vanová baterie s podlahovým připojením. | foto: Kaldewei

"Pokud třeba máte malou vanu a malé děti, je bezpečnější použít napouštění přepadem než nástěnnou baterií, caparti mívají tendence padat nebo strkat hlavu přesně tam, kam nemají," upozorňuje Martin Řeřábek ze společnosti Kreiner. Má s tím osobní zkušenost.

Napouštění přepadem sifonu má i další výhodu, je podstatně tišší. Původně "kolečka" v místě přepadu uzavírala vestavěnou zátku ve vaně, dnes vanu nejen uzavírají, ale zároveň i napouštějí.

Vana You od Ravaku se jako jediná na českém trhu napouští v horní zádové části. Systém WarmFlow funguje buď jako způsob napouštění vody zpod podhlavníku, nebo v případě hydromasážního systému zároveň pracuje jako masážní tryska.

Všechno pak souvisí se vším. Například u vany s centrálním odpadem, u níž se předpokládá využívání dvěma osobami, se nástěnná baterie instaluje na střed nad vanou. V případě vany s odpadem na straně u nohou se baterie většinou umisťuje na stranu odpadu.

"Důležité je také to, aby voda z perlátoru směřovala dovnitř vany a ne na okraj, to by mělo být zajištěno normou EN, která stanovuje minimální rozměr vzdálenosti perlátoru od připevňovacích matic baterie," říká Petr Očenášek, produktový manažer Laufen CZ.

Jaroslav Řehůřek, technický a marketingový ředitel společnosti Kaldewei pro ČR a SR, ho doplňuje: "U van s prolisy v podélné stěně, například s opěrkami pro ruce,  je třeba vzít do úvahu i šířku a polohu prolisů, aby proud vody pokud možno nepadal na prolis a nerozstřikoval se po koupelně. U asymetrických a rohových van bývá šířka okraje proměnlivá a umožňuje umístění baterie pouze na určitých místech."

Seriózní výrobci van naštěstí dávají doporučení, kam baterii umístit. Obvykle vše uvádějí v montážním návodu nebo v technickém nákresu.

Napouštění přepadem

V poslední době se stále častěji objevuje napouštění přepadem sifonu. Lze jej však využít pouze pro podomítkovou vanovou baterii, která vystupuje do prostoru nad vanou jen minimálně.

Jde o moderní i praktickou variantu, protože baterie "nepřekáží" nad vanou. "Na druhou stranu je zde technicky složitější montáž," upozorňuje Petr Očenášek.

Z technického hlediska se musí vyřešit i další věci, například připojovací kolínko na sprchovou hadici a podomítkovou baterii s přepínačem i napojení na napouštění přepadem. Elegantní podoba nabízející i větší bezpečí zejména pro děti představuje ovšem dražší variantu než klasická nástěnná baterie.

Akrylátová vana Newday má rovné dno pro bezpečí při sprchování.

I dno má svá pravidla

Jestliže se vana bude používat i pro sprchování, mělo by být automatické použití vany s rovným dnem v místě, kde bude sprcha. Lze zvolit i protiskluznou úpravu kvůli bezpečnosti.

Důležité je i samotné umístění dna, sifon i dno by měly být co nejníže, což bývá problém v panelových domech. "Sifon musí být umístěný tak, aby připojená odpadní trubka měla dostatečný spád a odpadní voda dobře odtékala," vysvětluje Petr Očenášek.

Rozdíl mezi výškou podlahy a dnem vany tak bývá kolem 13 cm. S tím se však špatně vyrovnává zejména mozek starších lidí. Při vstupu nebo výstupu se naruší koordinace a může dojít k pádu. I proto lékaři doporučují starším lidem raději sprchování, u kardiaků nevidí vanu rádi už vůbec.

Vstup do vany lze usnadnit i různou výškou podlahy.

V každém případě, bez ohledu na věk, by u vany nemělo chybět madlo. Musí však být instalováno kolmo, nebo vodorovně, nikdy ne šikmo. Síla potřebná na udržení se totiž rozkládá, takže je třeba jí vynaložit mnohem více.

Pro toho, kdo se nechce vzdát vanové koupele, představuje praktické řešení vana s dvířky. Laciná záležitost to však není.

Akrylát, smalt, nebo litina?

Výběr materiálu záleží na preferencích každého uživatele. Nejčastěji se používá akrylát, smaltovaná ocel a litina. Na trhu lze najít i vany ze dřeva, kamene či skla.

Zatímco akrylát bývá teplejší na dotyk, smalt je výrazně odolnější proti poškrábání. Na Mohsově stupnici tvrdosti (od 1 do 10) dosahuje stupně 7, takže se řadí mezi velmi tvrdé materiály. "Je dokonce tvrdší než ocel, a tak jej materiály používané v koupelně nemohou poškrábat," tvrdí Jaroslav Řehůřek.

Naopak akrylát dosahuje na Mohsově stupnici tvrdosti pouze stupně 3. Akrylátový povrch je tak poměrně měkký a náchylný k poškrábání. V mikroskopických vrypech se mohou usazovat bakterie. Jestliže vám však upadne do smaltované vany třeba skleněný flakon, hrozí odražení smaltu. Akrylát zase dovoluje jakékoli tvarování.

Pro litinové vany bývá typický retro styl.

"Nejkvalitnějším materiálem je podle mého názoru litina, která vyniká velmi silným smaltem, stabilní konstrukcí a schopností akumulovat teplo. Výrobky z ní jsou však omezeny tvarově a hmotnostně. Vana o rozměrech 170 × 70 cm mívá hmotnost  okolo 130 kilogramů. Přidejte k tomu hmotnost vody a uživatele, a může vzniknout problém. Do takto velké vany se vejde 150 litrů vody," varuje Petr Očenášek.

I proto řada zájemců volí smaltované ocelové vany. Lisují se z hlubokotažných plechů různé síly. Smalt je křemičitá tavenina, která se vypaluje za vysokých teplot mezi 750 až 850 stupni Celsia. Je neporézní, vysoce hygienický a odolný vůči kyselinám, alkáliím i otěru.

Pro milovníky dlouhého polehávání ve vaně má však litinová vana obrovské kouzlo: po napuštění teplé vody se totiž litina ohřeje a ve srovnání s ostatními materiály pak během koupele udržuje vodu déle teplou.

Vana Bassino má klasické napouštění umístěné na středu. Držák ruční sprchy patří pro pohodlné používání do stejné výšky s baterií Organic.

Samozřejmě polehávání ve vaně něco stojí, zejména v porovnání se sprchou. „Takzvaný užitečný objem vany, tedy objem vody napuštěné po přepad po odečtení objemu ponořeného těla - počítá se s průměrnou hodnotou 70 litrů - se pohybuje podle velikosti a hloubky vany zhruba mezi 70 až 250 litry. U standardní vany o délce 160 až 170 cm a hloubce 40 až 43 cm se tak spotřeba pohybuje mezi 95 až 150 litry,“ vypočítává Jaroslav Řehůřek.

Autor:
Témata: Voda, Koupelna, Slovensko
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muzikant Kroutil se vrhl na stavbu domu. Odnesly to prsty, ramena i klouby

Není to nikdy snadný úkol, citlivě rekonstruovat více než stoleté stavení, a ještě větší výzvou bývá přistavět k...

Koupili starý autobus. Za šest let ho přestavěli na parádní dům s krbem

Tom Grantham a Kayley Barnesová si koupili přes eBay dvacet tři let starý linkový autobus. Postupně ho svépomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdálky vidíte hotel, zblízka zjistíte, že dřevostavby mají jiný účel

Golfovému hřišti Golf & Ski resort Ostravice v podhůří Moravskoslezských Beskyd dominují vedle kvalitně upraveného...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Strávíme tam tři roky života. Dnes si s vámi toalety popovídají i zahřejí hýždě

Premium Toaleta čili záchodová mísa připomíná trůn vladařů. Někteří se na ni uchylují plánovitě a na delší čas, neboť pouze tam...

Laminátové podlahy mohou díky speciálně úpravě už i do koupelny

Podlahové krytiny v koupelnách byly řadu let doménou keramické dlažby. Před pár lety je začaly doplňovat speciální...

Jak se točila reklama v koupelně, která byla čtyři metry pod vodou

Český divák „odkojený“ mluvící hlavou Jana Hrušínského v Dívce na koštěti nebo Milošem Kopeckým, který mizí ve výlevce...

Jak se předělává koupelna po 30 letech, když má sloužit stejně dlouho

Manželský pár si před lety pořídil byt 4+1 v pražské novostavbě pro sebe a dvě malé děti. V druhé polovině devadesátých...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...