Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máte plíseň v koupelně? Rychle se ji zbavte!

Plíseň na povrchu zdobí leda tak Hermelín. Objevíte-li ji v koupelně, znamená to, že něco není v pořádku. Válečný stav vyhlaste okamžitě! Nesmíte se však zaměřit pouze na plíseň, útok veďte především proti příčinám jejího vzniku.

Odborníci prokázali, že dlouhodobé působení plísně může mít rakovinotvorné účinky. Život s touto "nechtěnou milenkou" často provází nepříjemná bolest hlavy, ekzémy nebo astma.

Dokonce je schopná poškodit dědičný kód nenarozeného dítěte. Po takovém vztahu nikdo netouží.

Co děláte špatně?

Plíseň se v koupelně stejně jako v celém bytě neobjeví jen proto, že by vám to sousedé přáli. Musí k tomu existovat vhodné předpoklady. Mikroskopické vláknité houby, což jsou plísně, potřebují k životu tři podmínky - organické živiny, na kterých porostou, vysokou vlhkost a vhodnou teplotu.

Plísně rostou při běžných teplotách v bytě, tuto podmínku nejste schopni ovlivnit. Musíte se proto zaměřit na další dvě příčiny.

Pokuste se v koupelně zajistit maximální čistotu. Při jakékoli činnosti po sobě člověk zanechává prach, šupinky kůže, vlasy a další organické látky. Ty se stávají pro plísně ideálním zdrojem živin. Pravidelný úklid je proto nezbytný.

Nezáleží však pouze na tom, jak často uklízíte, ale také například na saponátech, které k tomu použijete.

"Zvlášť u ekologických výrobků si lidé myslí, že jsou šetrné nejen k přírodě, ale také k nim. Proto vanu či umyvadlo přípravkem umyjí a pouze běžně opláchnou. Zbytky čisticího prostředku zůstanou na povrchu i v různých spárách a představují pro bakterie bohatý zdroj živin," vysvětluje soudní znalec Ladislav Bukovský, který se zaměřuje na poradenství, diagnostiku a řešení vad a poruch staveb. Ať už používáte k přírodě šetrné výrobky nebo různé chemické "drasťáky", nezapomeňte vanu, umyvadlo, sprchový kout, obklady i dlažbu několikrát důkladně opláchnout čistou vodou!

Koupelna není sauna

Mnohem závažnější a hůře odstranitelnou příčinou vzniku plísní je zvýšená vlhkost vzduchu. Původní panelákové koupelny nebyly vůbec projektovány k tomu, aby se tady sušilo prádlo.

Dokonce se nepočítalo ani s umístěním pračky. K tomu měly sloužit společné prádelny a sušárny. A všechny tyto činnosti vedou ke zvýšení vzdušné vlhkosti a vytvářejí vhodné podmínky pro růst plísní.

Tuto situaci ještě zhoršují nefunkční nebo málo výkonná ventilační zařízení a také nová, dokonale těsná okna, která si lidé do bytu pořizují. Škvíry a spáry mezi okenními rámy byly totiž často jediným zdrojem čerstvého vzduchu. Zvlášť v zimě, kdy lidé - ať už záměrně nebo z lenosti - příliš nevětrají.

"Ideální hodnota vzdušné vlhkosti se pohybuje kolem 50 procent. Pokud si zapínáte ventilátor nebo otevíráte dveře koupelny ve chvíli, kdy se vám zamží zrcadlo, je už hodně pozdě. Vlhkost dosahuje až 95 procent a místnost se stává ideálním prostředím pro růst plísní," tvrdí Ladislav Bukovský a dodává: "Kromě toho otevřít dveře z koupelny do chodby nestačí, pokud nevětráte i dál. Naopak. Zvyšuje se tak vlhkost vzduchu po celém bytě a plísně vás časem mohou překvapit i na jiných místech."

Jediným spolehlivým řešením, jak snížit vlhkost vzduchu, je vlastnit funkční odvětrávací sytém, který ale budete také využívat!

Stačí jenom chtít

V každé staré panelákové koupelně najdete v rohu nad vanou ventilátor nebo mřížku centrálního větracího zařízení. Tedy pokud jste ho při drobných úpravách, třeba potapetování původního jádra, nezakryli. Ale za tuto chybu jste už určitě byli "odměněni" plísní, rozrůstající se v rozích a spárách.

Ventilátor musí být stejně jako celý systém funkční. Jak to zjistíte? Jednoduše: stačí si u něj zapálit cigaretu a uvidíte, zda kouř odchází ven do odvětrávací šachty nebo se line po celé koupelně. Při druhé variantě postupujte podle následujícího návodu.

Zkuste si vzpomenout, kdy jste ventilátor naposledy čistili? Už jste někdy slyšeli, že by se toto zařízení mělo pravidelně - tak čtyřikrát za rok - zbavit prachu a dalších nečistot? Možná je právě tato maličkost příčinou, proč už několik měsíců bojujete s plísní.

Pokud ventilátor i přesto nefunguje, opatřete si nový, s dostatečným výkonem. Ačkoli to není v normách přesně definováno, existují doporučené hodnoty. Pro koupelnu je to výkon 60 a pro toaletu 40 metrů krychlových za hodinu.

Firmy stále nabízejí dostatečné množství typů, které mají průměr stejný jako ty původní, tedy 144 milimetrů. Můžete proto vyměnit kus za kus bez jakéhokoli bourání.

Cena nových kvalitních přístrojů se pohybuje zhruba od 1500 korun. Pokud zjistíte, že nefunguje odvětrací systém v celém domě, okamžitě upozorněte majitele či vedení družstva, kteří musejí zajistit opravu.

Další informace najdete v Living 9/2005

Plíseň v koupelně na stěnách

Autor:
  • Nejčtenější

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům bez pergoly vypadal jako kšiltovka bez kšiltu, směje se fotograf Třeštík

23. dubna 2024

Cílem bylo, aby se v rodinném, na pohled neokázalém domě bydlelo stejně komfortně jako v pražském...

Architekti mladé rodině šetřili peníze. V domě využili vše původní, co mohli

30. dubna 2024

Nový příběh starého domu se začal psát v roce 2018. Stojí na rohu ulice v klidné lokalitě na okraji...

Inspirují mě sexualita a móda, říká designérka cen i medailí pro MS v hokeji

30. dubna 2024

Premium Autorkou letošních cen pro soutěž Interiér roku se stala umělecká ředitelka sklárny Rückl a kmenová...

Skleněné kostky září i pěti barvami, řídí je software pro videohry

29. dubna 2024

Svět pixelové grafiky, videoher a raného digitálního umění promítnutý do hravé a dynamické světelné...

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...